Google+

Apa a sters totul in calea sa. Zeci de curti innamolite si acoperisuri sparte in Pascani

Apa a sters totul in calea sa. Zeci de curti innamolite si acoperisuri sparte in Pascani
Embed:

Ploaia torentiala de aseara i-a lasat fara lumina, apa potabila dar si fara acoperis de asupra casei. Zeci de oameni din Pascani au trait noaptea trecuta clipe de cosmar de teama unor noi viituri. Meteorologii anunta ploi pana la sfarsitul saptamanii. Nimeni nu a avut de suferit, iar evaluarea pagubelor nu a fost deocamdata facuta.


Curti innamolite, acoperisuri sparte, recolta distrusa, semn ca apa a incercat sa stearga totul in calea sa. Cativa locuitori ai satului Pascani au trait clipe de cosmar, vazand ca nu au nici unde dormi.

In aceiasi situatie a ramas si vecina Tatianei. Mai mult, vantul puternic i-a smuls practic intreg acoperisul, inundandu-i casa cu apa. De frica unei ploi mai puternice, aceasta a luat sacii cu cereale din beci si i-a ascuns de apa in casa.

Pana si animelele din gospodarie au ramas fara loc dosit, iar apa din fantani s-a facut mal. Oamenii spun ca au suportat pagubele materiale enorme si nu cred ca primaria le va oferi vreun ajutor.

Potrivit Departamentului Situatii Exceptionale, pagubele se estimeaza.


Sursa: Pro TV
Citeste mai multe despre: ,

stiri pe acelasi subiect:

vezi mai multe stiri din Social

Comentarii

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe www.protv.md acele mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.
Nume:
Mesaj:
  • DOAMNE FERESTE (02.06.2011 21:22)
    PASCANI STRASENI DAR NU ORHEI
  • sabrina (02.06.2011 21:29)
    pascani este in mai multe raioane ....si in criuleni mai este un pascano si la orhei....
  • pentru cei destepti (02.06.2011 22:02)
    nu este nici Orhei nici Straseni dar e CRIULENI ( PENTRU DESTEPTI)
  • Numele tau: (02.06.2011 22:41)
    SI LA CAHUL ESTE UN PASCANI
  • eu cu vasea (02.06.2011 22:47)
    bate vitu frunzan dunga vine apa si nealunga,klasna
  • Numele tau: (02.06.2011 22:59)
    asa sunt oamenii astea de interesanti leau udat patul cel mare, si asteapta sa vii primaria sa le vada sa le deie cevai...dar oameni buni ce ziceti de cei ce mereu locuiesc pe asa cevai si nu paturi moi si puhave... nu fiti lacomi, mai bine ati spune sa ajute copii orfani sau cei neputinciosi...sunte to foarte tineri si putinciosi, rusine pentru a va plinge la asa cevai.... bateti bine acoperisurile si nu puneti pari de lemn peste ele si atunci nu o sa va plingeti ca nimeni nu vii dator ca sa va deie pentru ca sunt pagubi, nu lea facut cineva intetionat, dati in judecata natura ca sa coteasca data viitoare pe alaturi ...asa de stranii sunteti... nu aveti un pic de minte... da si la un sarac o bucatica de piine si nu te plinge de palasuri sau ce mai ai tu acolo...!!!!rusine
  • mai mai (03.06.2011 06:43)
    auzi desteapto ori destep esti bleag ca p..la mea
  • cahul (03.06.2011 06:45)
    protv spun orhei ,mesajerul spune criuleni
  • eee (03.06.2011 09:23)
    da-p asa-i la moldoveni, ajuta-l o data pe cineva si a doua zi ai rand la poarta de un kilometru...
  • pentru numele tau (03.06.2011 10:13)
    dac nu ai stiut, guvernul permanent le acorda ajutor la cei ce au avut de suferit in urma furtunilor naturii, ca si in cazul celor care pe care i-a innecat anul trecut Prutul, asta e oricum calamitate, sau tu crezi ca ajutor se acorda la cei ce deja mor de atita calamitate? Nu zi hop, nimeni nu stie ce ne asteaota si nu vei sti de la cine sa ceri ajutor.
  • Olga (03.06.2011 11:24)
    Mesagerul e mai informat, stie mai bine si spune foarte corect!!!
  • pentru deshtepti (03.06.2011 13:12)
    OOOOOOOOOOOOO ce p......a ai si cum te ispravesti cu una ca asta???????
  • mariana (03.06.2011 22:08)
    Daca nu stii, pe oamenii care iau aratat cu patul locuiesk fara un pik de lumina de 4 ani, fara drum fara conditii de trai, cu 2 copii la scoala, despre asta protv nu a aratat nimik din toate astea: ei am zis ka au ramas fara lumina-dar ei nici makar nu o au....asaca nu va dorsk sa traiti ka dinsii
  • PROSTULE (03.06.2011 23:41)
    CA MAI MARE CA A TA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ???????? (07.06.2011 01:39)
    de ce anume ai in vedere ca stie mai bine si spune corect????
  • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, (07.06.2011 01:43)
    vei patio si vei vedea ..credca nu esti de parte de cei din primar