Google+

Calatorim in Europa, dar nu muncim. Ce spun moldovenii despre liberalizarea regimului de vize

Calatorim in Europa, dar nu muncim. Ce spun moldovenii despre liberalizarea regimului de vize
Embed:

Autoritatile spun ca regimul liberalizat de vize ar putea intra in vigoare pana la sfarsitul lunii mai. Asta inseamna ca la vara putem sa mergem linistiti in Europa in vacanta de vara fara prea multe formalitati. Autoritatile ne atentioneaza insa, ca nu vom putea sa muncim acolo, ci doar sa calatorim sau sa ne vizitam rudele. In plus, de noul regim vor putea beneficia doar cei care detin pasapoarte biometrice.

 

 

In timp ce o multime de moldoveni isi fac deja bagajele ca sa plece din tara, autoritatile spun ca nu se asteapta la o plecare in masa a cetatenilor nostri.

 

Dimpotriva, multi s-ar putea intoarce acasa, ori cel putin vor reveni mai des sa-si revada copiii sau parintii ramasi in tara. 

 


Potrivit Politiei de Frontiera din 2005 peste 900 de mii de moldoveni au iesit din tara si nu s-au mai intors acasa nici macar o singura data.

 

Neoficial, peste hotarele tarii se afla peste un milion de moldoveni.


Sursa: PRO TV
Citeste mai multe despre: moldova, vize, EUROPA,

Comentarii

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe www.protv.md acele mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.
Nume:
Mesaj:
  • NICU (27.02.2014 20:00)
    ÎMI PARE RĂU DE O PARTE DIN COMPATRIOȚII MEI CĂ DORESC NUMAI SĂ MUNCEASCĂ IAR PENTRU SUFLET ȘI CĂLĂTORII N-AU TIMP.
  • Fedea (27.02.2014 20:13)
    Dar in Italia se poate de plecat?
  • tt (27.02.2014 20:26)
    ADIO MOLDOVA... ADIOOOO.....
  • DOS (27.02.2014 20:30)
    Din cei care ua vrut in UE in calatorie citi au BANI ????? Nu toti ???!!!!! Normal ca ati vrut dar nu ati stiut pentru ce !!!)))))))))) dar in spatele faptului ca veti circula liber mai stiri ce conditii sunt ??????!!!!!!!!normal ca nu stiti!!!! Sa va vindeti toti prezentul, viitorul a bunicilor , parintilor, copiilor vostri si al vostru pentru valori pe care nu le puteti percepe, ca daca aveati minte sa le percepeti nu va bateati cu pumnul in piept pentru saracie))))))))
  • lahatron (27.02.2014 20:34)
    Cat de naivi sunt mldovenii nostri
  • ion (27.02.2014 20:42)
    cum o sa vie in europa asa si o sa se intoarca inn moldova ca de munca nu avem noi aici care sintem de ani de zile chiar si de un sfert de secol dar ei ce sa faca numia sa fure cum faceau romanii altceva nu au de facut
  • Ana (27.02.2014 21:06)
    Bravo, acesta-i doar inceputul. o sa fie si mai bine. Macar cei care saracii de ani de zile nu pot veni acasa p/u ca se temeau ca nu vor avea posibilitatea sa plece inapoi, acuma vor veni sa isi vada casa si familia. Cit de lucru, daca esti calificat si demonstrezi ca ai capacitati in a face ceva, poti obtine un post de munca si visa care iti va permite sa muncesti
  • BRAVO! (27.02.2014 21:27)
    Si normal ca daca intrebati numai reprezentantii generatiei batrine, la ce raspunsuri va asteptati, de ce nu intervievati generatia activa?
  • Andrei (27.02.2014 21:29)
    Pai bine ma noi de calatorii avem nevoie ? oamenii se lupta sa supravietuiasca de pe o zi pe alta si voi va ganditi cum sa plecati mai repede in UE...
  • dan (27.02.2014 21:34)
    maaare bucurie. o sa ne putem duce in europa in excursie, conducerea mai bine sa rezolve problema locurilor de munca, ca sa avem cu ce calatori.
  • Elena (27.02.2014 22:12)
    Pro Tv, mintiti de ingheata apele, de unde a-ti luat asa date? Duceti lumea in eroare, peste 900 mii de moldoveni au esit din tara fara a se intoarce in tara macar o data, da unde-s, au zburat pe luna? Daca-s plecati peste un milion, inseamna ca acasa se intorc doar vre-o cativa......Informat ia a-ti luat-o de la baba Safta.
  • abcd (27.02.2014 23:43)
    personal am pasaport romanesc si nu ma rup sa plec undeva sa muncesc ;) Poate sezonier as pleca si atunci de preferat in vacanta. Cum am auzit azi la jtv, Stepaniuc spunea ca oamenii au plecat ca sa-si intretana familiile... eu zic sa scoateti viile si sa incepeti sa cresteti si altceva... ceva de ce are nevoie Rusia si sa mai diversificati piata energetica cu ajutorul programelor de stat... asa veti putea negocia pretul la gaze. Omul simplu nu mai are puterea, nici capacitatea sa treaca pe alternative pentru ca costa enorm.
  • fda (28.02.2014 07:13)
    MOLDOVA,TE PUP PA PA. Mi-al luat valiza si am plecat : )
  • BEN LADEN (28.02.2014 07:52)
    E bine sigur ca sa avem posibilitatea dea munci in Europa.dar vedeti,nu toti pot sa faca fata lucrurilor.Cei care vin din rusia,nu vreau sai jignesc pe nimeni,nu cred ca vor putea sa se comporte ca in Europa.Una ,ca trebuie de stiut limba statuluii in care vei dori sa muncesti,si limba engleza;2,e nevoie de servicii calificate;a 3,comportamentul..st iu ca nou ne place sa mai luam un paharel,si se incep discutii aprinse,cu multe exlamatii ne traduse.Ar fi bine de mers in vizita,macar peo saptamina,sa stii daca vei face fata lucrurilor.Doresc la toti succes,bafta,noroc.. sa sa avem o viata mai buna.Europa ne doreste numai bine,si noi trbuie sa muncim bine.
  • Stefan (28.02.2014 08:01)
    Care-i ultimu, stinge lumina
  • Raffy (28.02.2014 10:07)
    Niciodata nu sunt oamenii nostri multumiti:Cind au nevoie de a perfecta viza-se pling; nu mai au nevoie de vize- tot se pling..... NU intleg....chiar nu inteleg
  • ala petru ben laden (28.02.2014 13:22)
    foarte corect ai spus BEN LADEN (28.02.2014 07:52) E bine sigur ca sa avem posibilitatea dea munci in Europa.dar vedeti,nu toti pot sa faca fata lucrurilor.Cei care vin din rusia,nu vreau sai jignesc pe nimeni,nu cred ca vor putea sa se comporte ca in Europa.Una ,ca trebuie de stiut limba statuluii in care vei dori sa muncesti,si limba engleza;2,e nevoie de servicii calificate;a 3,comportamentul..st iu ca nou ne place sa mai luam un paharel,si se incep discutii aprinse,cu multe exlamatii ne traduse.Ar fi bine de mers in vizita,macar peo saptamina,sa stii daca vei face fata lucrurilor.Doresc la toti succes,bafta,noroc.. sa sa avem o viata mai buna.Europa ne doreste numai bine,si noi trbuie sa muncim bine.
  • Nati (01.03.2014 12:43)
    Da Fedea cred ca si Italia daca nu ma gresesc face parte din UE