Google+
Electorala 2014

Moldovenii pot obţine de astăzi vize pentru Italia la Chişinău

Moldovenii pot obţine de astăzi vize pentru Italia la Chişinău
Embed:

Consulatul Italiei de la Chişinău şi-a început astăzi activitatea.

Chiar de la prima oră moldovenii au luat cu asalt sediul misiunii diplomatice. Sunt bucuroşi că, în sfârşit, nu  vor mai face drumuri la Bucureşti pentru viza italiană.

Sursa: Pro TV
Citeste mai multe despre: ,

stiri pe acelasi subiect:

vezi mai multe stiri din Social

Comentarii

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe www.protv.md acele mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.
Nume:
Mesaj:
  • stefan (29.01.2009 01:55)
    in sfarsit lumea noastra va avea cu o problema mai putin.Doar drumul spre Bucuresti era f.lung si obositor.
  • Diana (29.01.2009 01:59)
    Ce documente trebuie sa depunem pentru vize la italia?
  • olga (29.01.2009 02:04)
    Sa stiti ca in Italia nu e atat de usor de castigat un ban.Aici italienii au salarii intre 700-1200 euro.Moldovenii se intorc acasa,dar inventeaza des multe "povesti",caci le este rusine sa recunoasca realitatea.Realitate a castigurilor ce le au sunt mult mai durute.Aici ai sansa sa pui de o parte banii castigati,doar daca traiesti in familia unde slugaresti,adica nu platesti chiria si alimentarea proprie. Iar salariul ce ti se plateste(in cazul cand ai grija de o persoana bolnava)este achitata mana de la mana de copiii acestei persoane,si la randul lor,fac un mare efort de a plati acesti bani.
  • irina (29.01.2009 02:11)
    corect. realitatea traiului in Italia e alta decat o spun moldovenii ce sunt la lucru aici. Italienii sunt saraci pentru tara lor.Adesea nu au bani nici pentru mancare.Eu locuiesec in Italia,si cunosc situatia reala.Este greu pana la lacrimi si italienilor sa se mentina.E la fel ca in MOldova,numai ca aici ei primesc banii in euro,iar moldovenii in lei.Ce fac aici italienii cu salariul lor de vreo 800 euro (cifra medie a unui lucrator de rand,profesor scolar,vanzator,sofe r,)?Nimic,nici de mancare nu le ajunge.Iar pensionarii au de la 400 euro pensia!! viata este grea si insuportabila si aici.
  • dna valentina (29.01.2009 02:17)
    in Italia e trista viata ca in Moldova(in privinta banilor). Preturile sunt ff.mari,pentru orice om de rand italian. Nu stiu de unde lumea in Moldova crede ca Italia este o tara bogata. Copeica se castiga greu. Iar cine trimite multi bani din Italia(se ocupa cu chestii murdare,mai ales fetele tinere).Ele spun ca sunt cghelnerite prin baruri,sau baby-sitter,insa doar ele stiu cum isi scuipa sufletul. Nu e usor de castigat banul cinstit.Iar italienii sunt un popor sarac pentru preturile ce le au.
  • сorciaghin (29.01.2009 09:56)
    Toţi aceşti opt ani de răfuială cu poporul Moldovei, gruparea voproşca a supraveţuit pe banii care moldovenii îi trimeteau de peste hotare. Nici o grigă şi rîspundere nu ai, banii vin, iar ei imitau guvernarea: nuştiu ce se ridică, ceva se culcă în economie şi alte verzi şi uscate. În loc sî se găndească cum să redreseze situaţia catastrofală din Ţară, gruparea voroşca face planuri cum să trimată mai mulţi oameni peste hotare, să le vie mai mulţi bani. Nu înţeleg ce bucurie este, că sa deschis consulatul Italiei. Acesta este un lucru ordinar, care sdtatul trebuia de mult să se ocupe. Parcă gruparea voroşca iarăşi au făcut o "bortă în cer", ca în anul 1917. RUŞINE. În loc să organizaţi locuri de muncă, sătrageţi atenţia că satele noastre dispar, se începe foametea, voi aveţi bucurie că se vor mai duce tineretul , oameni apţi de lucru dîn Ţară.
  • diana (29.01.2009 10:32)
    stie cineva daca intradevar dau viza pentru vizita in Italia? la ambasada Italiei din Rominia scriau ca acorda vize de turism moldovenilor, dar in realitatea doar luau taxa si puneau refuz in pasaport!
  • velu (29.01.2009 10:50)
    vriau sal vad
  • eu (29.01.2009 11:19)
    Citi din toti cei ce se pling pe traiul greu in Italia au revenit in tara sau sunt gata sa revie? Cit de greu n-ar fi acolo oricum este ceva stabilitate. Cred-ca decit sa stai in rahat pina la git in Moldova tot mai bine sa stai in rahat pina la genunchi in Italia!
  • nu conteaza (29.01.2009 11:21)
    mare ............ ca sa deschis, mai multi copii fara mame care pleaca incolo si nu au idee cu se ocupa copii lor, cistiga bani dar isi pierd copiii care cresc niste degradati deoarece parintii au interes mai mult la bani, copii care chipurile fac studii la Moldova si apoi cind iau diploma se duc sa lucreze la Italieni, iar cineva aici se imbogateste pe spatele celor ce pleaca, cind odata natiunea noastra o sa inceapa a judeca limpede si a primi real lucrurile cum sunt, se amagesc singur pe ei, venind acasa si inflorind realitatea care este acolo pe cine aveti de prosti?????? raspuns: pe voi inşiva.
  • nu conteaza (29.01.2009 11:36)
    desteapta sau destept esti daca judeci asa, inseamna ca toata viata ta e un rahat.
  • suparat (29.01.2009 11:49)
    ce sunteti, chipurile offf tare e greu in Italia!!!ptu pe voi, i-an veniti voi aici si stati asa mai multishor 3-5 luni, si am sa vad eu cum voi cintati... unde e mai greu, nu va e rusine sa spuneti aceste aberatii si sa duceti lumea in eroare, ce inseamna pensia 400 euro si 250lei, cind preturile sunt aproape identice si la noi si la ei... Dar de ce sa ma mir moldovanul asa-s sa-i fie bine lui dar mai mult la nime. As vrea eu ca toti acei care au spus "mai fratilor si acolo e greu", veniti oameni buni inapoi acasa si va vor minca cinii de saracie, si veti fugi inapoi cu coada intre pecioare la Italia unde batrinii au pensia 400 euro mii greata!!!!
  • Tonya (29.01.2009 11:50)
    Tot citesc aici si vad ca toti se pling de Italia,dar de fapt cine se intoarce acasa?Am citeva luni aici si citi moldoveni am intilnit,drept care sunt legali,sunt fascinanti de Italia!Problema e ca majoritatea vin ilegali si aici situatia e cruda si sa cistigi un ban este greu,recunosc!Deci cum am venit,intr-o luna am primit permis de sedere,rezidenta.... si nu am platit nimic!Am facut cursuri de italiana,engleza fara plata!Deci,impreuna cu sotul,mergem in fiecare weekend si calatorim,unde la Moldova asa ceva?Da nu suntem bogati,dar suntem fericiti si traim,dar nu supravetuim ca in Moldova,unde tot haosul si coruptie!Ii multumesc Domnului ca ne iubeste si ne are in paza AICI!Imi iubesc mult poporul dar nu-i inteleg de ce sunt tot timpul nemultumiti?MAI MULTA CREDINTA SI DOMNUL NE VA LUMINA!
  • SPANIA (29.01.2009 12:01)
    DESCHIDE-TI UN CONSULAT AL MOLDOVEI IN SPANIA,,,SUNTEM NEVOITI SA FACEM EXCURSIE LA PARIS SAU LISABONA PENTRU A REZOLVA CHESTIUNI CU MOLDOVA...
  • Drumetul (29.01.2009 12:02)
    Sunt de acord in mare parte cu cele expuse mai sus, dar asta depinde in ce regiune a Italiei. In orasele din nord sa stiti ca oamenii sunt mai instariti, Milano geme in weekend-uri de shopping, etc. Referitor la salariile moldovenilor - si normal, voi ati crezut ca o sa stergeti fundu la niste pensionari si-o sa primiti 3 mii Euro pentru asta? Cei care lucreaza ceva mai serios, adica munca intelectuala, si nu fizica - primesc binisor. Referitor la preturi - sunt f. mari pentru apartament/servicii, cit priveste alimente, haine si multe alte produse - sunt mai ieftine ca in MD!
  • optimism (29.01.2009 12:11)
    E un lucru bun ca s-a deschis ambasada, si pentru noi si pentru ei. Demult trebuia s-o faca, avind atitia moldoveni peste hotare si atitia italieni la noi. Nu sunt de acord cu faptul ca daca nu o deschideau plecau mai putini moldoveni, suntem un popor descurcaret si oricind gasim solutii. Ideea e ca lumea nu va mai face acest drum care costa bani, nervi, oboseala si nu va mai fi umilita de colaboratorii romani de la vama si ambasada de care in mare masura depindea deschiderea vizei.
  • Adrian (29.01.2009 12:21)
    Tata meu lucreaza acolo :)
  • jose (29.01.2009 12:26)
    e clar ca aceasta ambasada ar fi trebuit deschisa de ceva mai mult timp,pentru ca majoritatea moldovenilor plecati in strainatate sunt in italia.afacerea cu transportul oamenilor la bucuresti la ambasada italiei a fost cea mai profitabila si sunt sigur ca de ea au profitat si cei de SUS. cred ca anul acesta se vor schimba multe,suntem in criza aici in europa,cu lucrul sa facut destul de greu si primii care sunt sau au fost lasati fara lucru sunt strainii,in spania si italia mai ales barbatii...sunt unul din ei,stau la somaj de 2,5 luni,mai lucrez,o zi ,poate doua la saptamana,la negru,dar oricit de greu numi va fi,acasa la moldova nu ma intorc si majoritatea din cei de aici gandesc asa.preocuparea mea e legata de cei ce asteapta la moldova ca rudele sa le trimita ceva bani pentru a putea cumva supravetui vietii scumpe la moldova...ce va fi cu ei daca cei de aici,fiind in criza,nu vor mai avea bani sa trimita la moldova???doar moldova din acesti bani supravetuieste,nu din salariile moldovenesti...ce va fi cu ei?clar ca suntem un popor rabdator si traim cu nadejdea ca se va schimba totul,dar cred ca ar trebui sa facem ceva pentru asta,pentru ca totul e in mainile noastre,totul.succes la toti
  • natalia (29.01.2009 12:39)
    toata lumea zice ca pe site-ul Protv nu se pot privi calitativ stirile Video. schimbati-va provide-rul. StarNet e cea mai pacatoasa retea de internet! .
  • ... (29.01.2009 14:35)
    Voronin si cu tradatorul Rosca au bagat Moldova in kkt. Chematii tineretul care au terminat studiile peste hotare sau nu mai iesim niciodata din kkt.. MERGETI LA VOT ! Eu zic sa votam pentru PL si Chirtoaca.. Nu prea vad alte solutii.
  • . (29.01.2009 14:38)
    Voi ati stiut ca noi cumparam electricitatea mai SCUMP de la rusi iar Ucrainenii vor sa ne-o vinda mai ieftini, iar noi oricum o cumparam MAI SCUMP de la RUSI ! RUPEASH CAPU LU VORONIN TRADATOR SI MANCURT!
  • irina (29.01.2009 15:21)
    mai prostule! lumea ce a scris ca in Italia e greu de supravietuit si italienilor,are dreptate!iar pensionarii au intr-adevar de la 400 euro. Ce o iei razna cu critica?? in Moldova scrii ca pensia e de 250 lei!!,sigur ca e dificil de trait cu asa pensie,iar in Italia cu 400 euro cum sa traiasca un pensionar,cand painea costa la 3 euro un kg.Si mai are de platit chiria omul(ca rar cine are casa proprie)!Lumea ce lucreaza aici(din MOldova),a zis adevarul simplu,nu ca se plange de realitea de aici si ca vrea sa vina inapoi acasa,ci ca sa deschida altor moldoveni ochii care cred ca salariul ce il au moldovenii de aici 3mii euro. Aici moldovenii au putin,si se impart cu rudele din Moldova din putin cel au,poate nu le ramane nici de paine,dar nu recunosc celor "de acasa"ca sa nu-i ingrijoreze.
  • diana (29.01.2009 15:31)
    moldoveni ca "suparat" sunt tare limitati. Lor le scrii adeavrul vietii ce il traiesc italienii,dar ei tot fac comparatie cu viata din Moldova a pensionarilor.Ceea e deja cunoscut noua tuturor.sigur viata uni pensionar e dificila in MOldova.De asta vi se scrie sa stiti ca si viata pensionarilor din Italia este foarte anevoioasa.Sunt multi care traiesc din greu.Multi mananca 1data pe zi paine cu lapte. Si asta e adevarul. De ce de facut zarva aiurea si comentarii tampite! Unii moldoveni primesc mai mult ca pensionarii italieni,si sustin familia din Moldova. Ar fi bine sa stiti ca banii nu curg din cer aici in Italia,ci sunt munciti cu sudoare. La fel cum sunt munciti in Moldova,si in satele Moldovei.Italienii nu-ti daruiesc niciodata un banut,pentru ca ei sunt un popor econom.
  • sorin (29.01.2009 15:38)
    nu inteleg de ce sa dau cu parerea toti cei care nu au idee de cum se castiga banul in Italia! Si daca se castiga greu de ce sar cu gura" Ca nimeni nu se intoarce inapoi"! De ce sa se intoarca inapoi? Lumea spune adevarul,banul se castiga greu de tot aici,este muncit,nu daruit.Astea de ce sunt spuse?Ca sa inteleaga lumea din Moldova ca Italia nu e "Tara Minunilor",ci o tara ca toate altele,unde te spetesti bine de tot pentru orice centesimo. In Moldova,lumea crede in mare parte ca Italia e o poveste. Cand o sa ajungeti aici,o sa va convingeti imediat ca exista alta realitate.
  • eu (29.01.2009 15:49)
    scrieti cineva adresa consulatului.
  • DREPT (29.01.2009 15:50)
    E greu aici si trist , mai ales pentru Moldoveni .Isi cistiga sursa de existenta , insa primesc o gramada de-a umilinte din partea italienilor. Italienii is un popor zgircit al naibii , fatarnici si minciunosi . Se baga in sufletul tau , te ischiteste sa-i declari totul din viata personala si dupa asta de discuta cu alti italieni minciunosi .Is aici de vre 2 luni si nu-mi imaginez cuM au lucrat bietii moldoveni cite 5 ani . Doamne fereste . Sint moldoveni inraiti pe ei intratit ca-s gata sa-i impuste oricind . TRIST SI JALNIC . Nu dau Moldova pentru nici o tara din lume !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
  • !!!!! (29.01.2009 16:01)
    scriti va rog innapoi,adresa de la cunsulat?!
  • suparat (29.01.2009 16:01)
    oameni buni dar chiar e culmea cika: "cit de greu se cistiga banii in Italia, ce sudoare" dar la noi cum se cistiga cu zimbetul pe buze, soveste n-aveti si gata... no comment, nu ai cu cine vorbi ....
  • Octavian (29.01.2009 16:02)
    Am citit cu atentzie toate commenturile si tot nu m-am decis suta la suta ce s fac dupa un an,kt mi-a mai rams sa termin colegiul de informatica aici in Italy.Sunt aici de 4 ani shi am vazut multe ,dar credetzi-ma k multe k am trait o alt fel de viatza care traiesc de obicei moldovenii ,am fost in contact cu alt tip de oameni ,dar concluzia e k ...italienii (mai ales nord) sunt rasisti ,nicaieri nu e mai bine k la tine in tzara si oricat nu te-ar iubit si tzi-ar zice k te respecta ,tot se simte de multe ori k tu esti Strain ,nush poate multzi nu sunt deacord cu me ,dar mie multe nu imi plac aici si deabea ashtept sa ma intorc acasa,poate multzi moldoveni care pleaca de la tzara si vin aici sunt uimitiz de ceea ce vad ,dar mie nu mi s-a parut nimic deosebit inafara de posibilitatea de a calatori a vedea locuri si cultura ,repspectul intre oameni .Dar oare numai asta e important? dupa mine ei nushtiu sa se distreze ,ei traiesc toata viatza sa plateasca o casa shimuncesc ,se distraeza numai mancand si odata in an pleaca in vacantza ,nu sunt k noi ,noi traim clipa ,momentul ...nush,datzi-va si voi cu parearea ,poate nu am dreptate .
  • aleo (29.01.2009 16:08)
    hai administratia afisati comentariile mai repede ar fi de dorit
  • sorin (29.01.2009 16:13)
    ce scrii,mai "suparat"??! Vistuk esti ca paduchele in frunte! ce te-ai luat de lumea care scrie ca in Italia e greu de muncit?Ei ce scriu ca in Moldova nu e asa?E lucru stiut ca si in Moldova banul se castiga greu,dar macar sa stie acestia de-al de tine ca si in Italia e greu si este mult mai greu,caci nu esti in Tara ta,si esti considerat de catre acestin italieni un nimeni. Rusine sa-ti fie TIE,ca esti un dunduc si nu intelegi sensul mesajelor ce le citesti.
  • sorin (29.01.2009 16:16)
    adresa Consulatului este: Vlaicu Parcalab,nr. 63
  • Drumetul (29.01.2009 16:18)
    Oameni buni, voi intelegeti ca pentru o munca necalificata nu poti primi salariu mare, orice tara ar fi? Referitor la alimente si haine - bag maina in foc ca in Ita sunt mai ieftine ca in MD (nu comparati pretul painii, in Europa painea nu e produs de baza ca in MD, mai ales ca in MD se tine artificial pretul mic la paine, pentru ca e produs psihologic!!!). Con cluzia: sluga oriunde e sluga - in Ita, SUA, etc. si nu te simti bine in pielea asta. Incercati sa va ridicati - sa gasiti un job calificat, intelectual, sa incepeti o afacere. Dar cel mai bine: veniti in MD, dam jos comunistii si incepem sa ridicam MD de la zero! Ati vazut si singuri ca nu suntem mai prejos sau mai prosti ca altii, avem un potential foarte mare! Trebuie doar sa facem conditii pentru dezvoltare, stabilitate politica, economie de piata, etc. Avem sanse foarte mari sa profitam da criza mondiala, numai cap sa avem!
  • ion (29.01.2009 16:22)
    mai,"suparat",sari ca paduchele in frunte cu replica.Intelege ce scrie lumea in mesaje,apoi critica! tare esti dunduc daca nu intelegi ca lumea scrie ca in Italia a lucra nu e zaharel a manca. Asta scrie lumea,pentru acei ca tine care se bate cu pumnul in pieit ca in Moldova e greu de lucrat.Sa stii ca e f.greu in Italia,mai ales ca esti socotit de "neom",ca esti venit din Moldova.Deschide ochii,vina aici si vezi cum se munceste,apoi deschide gura.
  • italianca (29.01.2009 16:50)
    lasati jelea,nu destul k nai unde te rasufla de moldoveni sh romani in italia da inca sh le faciliteaza cu vizele,capetz ,of doamne,sh nu mai retraiti pt moldovenii din italia k nu lii rau ku siliotka din moldova sh paciriovka
  • sugestie (29.01.2009 16:51)
    ..eu va zic la toti un lucru: cum aveti posibilitatea plecati din Moldova ca acolo nu-i viitor!Moldova=Mafia !
  • diana (29.01.2009 16:53)
    lasatzi k moldovenii tot is buni,eram in excursie in italia sh eram intrun magazin sh vinzatoare moldovanca sh am vrut so intreb ceva in romana sh nio zis ``dute de ici sh nu vorghi cu mine`´!! vati pierdut neamu pt niste p''' italianskie
  • vlad (29.01.2009 17:50)
    ia ce tampit mai e si acela! mai,prostule ,tu ai habar cum se face banul?? Pai sa stii ca moldoveanul stie care-i realitatea castigului in Moldova,si de aia a venit in Italia. Dar iata ca adevarul castigului de aici e la fel DRAMATIC. cu banii castigati in Italia e greu de tot de trait aici si de facut fata cheltuielilor elementare(la fel ca si in Moldova). sa stai tu cu coada intre picioare si inchide-ti gura ceea ca de putina minte o casti. In Moldova ca e greu de trait si ca e saracie se stie,dar cine din Moldova stie ca si in Italia e Prapad???e dificil si anevoios. aici preturile sunt nebune la mancare!,la chirie.Asta tu stii?,sau stii numai de dificultatile astea in Moldova?
  • stefana (29.01.2009 18:01)
    sunt absolut de acord cu tine! in Italia lumea e aiurea de tot. Rar cine are casa lui,majoritatea traiesc in chirie,unii care au casa lor o au cu credit si sunt nevoiti sa plateasca chiria cate 30-40 ani la rand.Nu stiu a se bucura de viata,umbla mereu imbracati in haine de 2 bani,femeile in genere nu stiu a se imbraca cu gust,iar de pantofi cu toc nici n-au idee ce este.Mancarea e tare aiurea,fara gust!Casele au toate cate 1 camera,2 maxim.Preturile sunt mari.Italienii sunt f.zgarciti,fac economii de 15-20 cent(cand au posibilitate.)Mi-i greata de ei.Pe drum ei intra in vorba cu tine,dar ce au in cap doar ei stiu,sunt falsi si aiurea.Toata viata agonisesc chiu cu vai cate un ban de o parte,si pleaca in vacanta odata pe an.Nu stiu ce inseamna Craciunul,Pastele,la noi e minunat,e frumos,este sarbatoare. In ospetie cand iti intra vin fara cadouri,chiar daca vin si in maternitate,vin cu mana intr-un loc.Nu au cultura simpla a omeniei.
  • natalia (29.01.2009 18:12)
    Oameni buni ce va necajeti vi s-a deschis consulat ca sa fiti mai usor slugi la italieni. eu sunt in Portugalia la studii nu la munca cu bursa europeana si portughezii ma trateaza ca pe un nimic dar voi vreti sa stergeti fundurile italienilor si sa va tina in brate. Europenii niciodata nu o sa ne accepte ca pe egalii lor ca moldovenii sunt mult mai destepti ecit ei, si asta se vede. si niciodata nu o sa te lase sa ridici capul mai sus ca ei, Astea sunt basme ca ei te ajuta si iti merg la intimpinare, fatarnici si lingusitori. Nu-i nicaieri mai bine ca la tine acasa,
  • anonim (29.01.2009 18:29)
    Viata e grea peste tot... a fost greu la md, dar e greu si aici... Citind toate comentariile, cred k este scris in mod exagerat... dar totusi daca ne gindim mai bine-cauza ca suntem un stat care nu este dezvoltat din multe puncte de vedere consta in pasivitatea cetatenilor. Nu am stiut si nici nu stim ce inseamna greva, si nu am avut curajul niciodata sa reclamam, sa fim contra deciziilor parlamentului si guvernului. Mereu am acceptat toate conditiile ce au fost puse. Criticam mult italienii si nu spun ca sunt persoane perfecte, dar totusi e un popor care nu a ezitat niciodata sa se puna contra guvernului.Eu tin la tara mea si o voi face mereu, dar nu pot accepta coruptia, dezordinea si nedreptatea...
  • superman (29.01.2009 19:05)
    nu inteleg scopul comentariilor voastre. 1. De ce va plingeti ca e greu in Italia? V-a impus cineva sa plecati anume acolo? 2. Se deosebesc cei care pleaca LA Italia de cei care pleaca IN Italia... Observati aluzia si faceti rectificarile in vorba si scris. 3. Daca nu aveti de gind sa va intoarceti, sau sustineti ca Moldova e tara de rah*t, rog sa nu mai lasati comentarii inutile pe saiturile de stiri din MD... NU NE PASA DE TRADATORI !!! VOTATI OAMENI BUNI !!! JOS COMUNISTII !!!
  • Stan (29.01.2009 19:26)
    Cum e viata in Italia : 1. primesti salariu de 800 euro (rar cine ara mai mult ) 2.250 euro ii dai pe cazare 3.150 pentru alimentatie 4.mobil ,internet vo 60 euro Ei si restu ce-ti mai ramine , le lasi pentru niste haine si la Moldova pentru Andy's Pizza . La Moldova , magarii nostri sa ridice salariile si pensiile macar la 500 euro si mai departe vedem noi ce facem . Sa se rupa in 10 , da so faca .Altfel , moldovenii nu vor veni acasa degraba . Macar 500 euro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Indiscutabil (29.01.2009 19:54)
    sunt de acord cu Drumetul si superman, la Italia si in italia, doua lucruri diferite unde se observa cei care se duc ca sluga si cei care incearca sa se ridice, nu trmimiteti bani in MD atunci decit 50 euro pe luna, voi trimiteti cu sutele si miile si plingeti ca nu va ajunge, cunosc multe persoane care acum "lafaiesc" pe banii trmisi de voi, stati si traiti frumos acolo ca nu vati dus sa traiti pentru a aduce bani in Moldova...sau e asha? stiu ca e foarte greu peste hotare, stiu ca ei niciodata nu te vor aprecia la justa valoarea, stiu ca te socot ca un strain si stiu cit de tare iti este dor de casa care nu se compara cu nimic, am fost peste hotare timp de 4 luni cit eram acolo doream sa ajung mai repede acasa, insa traiam cu mult mai bine decit aici...tot ce ma tragea spre casa era dorul de ea, dorul de a-mi vedea parintii si tara in care m-am nascut si ma simteam in largul meu, am ajuns in moldova si am cazut intr-o depresie care ma tinut foarte, foarte mult, m-am inbolnavit, am inceput a avea probleme cu capul, gastrita...in fine nu are importanta, ati ales sa mergeti peste hotare, daca ati lua shi parintii cu voi si sa incercati sa va legalizati atunci ar fi foarte bine, va duceti cu miile ilegal shi vreti sa va fie bine, sigur ca nu veti fi la acelasi nivel ca ei pina nu veti avea un accent 100% italian, si ce l putin o viza de resedinta, IAR VOI CEI CE SCRIE-TI CA VIATA E GREA IN ITALIA, VA GINDITI NUMAI LA VOI, VA E FRICA CA VOR VENI PREA MULTI MOLDOVENI CARE VA VOR LUA OFERTA DE SUB NAS...ati fugit toti shi ati lasat satele pustii in loc sa incercam sa schimbam ceva, natzia asta noastra moldoveneasca peste vreo citiva ani va fi pe cale de disparitie....HAI NOROK SI LA MAI MARE!
  • Ana (29.01.2009 20:06)
    Nu va iteleg sa deschis doar un consulat dar voi toti ati inceput prin cuvinte sa va mincatii ca ciinii, carei sensul... ideea este ca orice stat normal are nevoie de relatii internationale si care in primul rind se faciliteaza anume prin deschiderea consulatelor si ambasadelor, chiar credeti ca o sa mearga sasi deschida vize doar persoanele care muncesc acolo, nu va faceti griji domnilor ca merg moldovenii si in excursii
  • De Lena (29.01.2009 20:10)
    Eu as zice de nu xulit ITALIA,d kiti ani sint MD-nii aici,au skos tara din nevoi,satele din saracie,se refera la cei kare au venit la muncit,dar kare kata ka ITALIANULsal KOKOLEASKA no venit dupa munka,dar dupa...si nu kautati ,petreceri,ati venit la munka-munciti.
  • italia..stresss.......... (29.01.2009 20:19)
    ...in italia nu e ca in moldova, aici fiecare trebuie sa-si caute de viata lui. E usor de zis ca vii in italia si aici gasesti de toate, aici trebuie sa stii cum sa te descurci, mai intii de toate sa inveti limba ca sa te poti exprima si sa stii unde sa mergi sa te informezi...sunt multe locuri unde poti sa mergi si sa afli ceva nou, sa primesti ajutoare etc. Aici vin multi si cum ajung nu mai iese din casa, sunt multi speriati, fricosi, comlexati...acasa sunt tari si mari dar in lume ,,moldovan". Va spun eu ca activez intr-un oficiu public, aici am de afacere cu o buna parte din conationali, ma stradui sa-i ajut dar adevarul ca sunt FOARTE GREI DE CAP, romanii sunt mai dezghetati, mai indrazneti se exprima mult mai bine de atita si ei ajung mai departe. lumea care nu are acte sun mai linistiti, dar din momentul de cand se legalizeaza se incep foarte multe probleme, loc de munca, contract in regula altfel nu poti reinoi permisul etc. Aici trebuie sa fii tare de caracter...stress
  • veronica (29.01.2009 20:38)
    Cine spune ca moldovenii se jeluie ca lucreaza in Italia? a fost scris f.corect ca e greu si in Italia de lucrat.Iar tu vii cu aberatia "cine i-a pus sa aleaga anume Italia"? oriunde e dificil de lucrat,cand lucrezi cinstit,in orice tara.Si toata lumea ce a scris mesajele astea de mai sus,e carturara,si are Studii.In Italia nu e neaparat sa stergi fundul cuiva ca sa castigi putin.Eu si toate cunostintele mele de aici(prietenii din Moldova)lucram in diverse domenii,ca profesori,medici,ing ineri,vanzatori,etc si salariul ce-l avem e mizerabil,si cu greu ne descurcam sa platim chiria si mancarea.Lumea de aici nu se jeluie,ci scrie un adevar nobil,ce voi din Moldova deseori nu vi-l imaginati. Situatia financiara a moldovenilor din Italia variaza,( doar destinul nu e acelasi la toti),unul are mai mult,altul mai putin.Morala insa e aceeasi,banul nu curge garla.El se castiga cu sudoarea fruntii si aici,in Italia. Ce va bateti cu pumnul in piept si sustineti ca in Italia e mai bine?(daca macar nu ati fost sa vedeti? Sezand si scuipand seminte de pe cuptor e usor a critica,mai ales ca nu ati fost in Italia si nu ati dat cu nasul de viata de aici.
  • nu conteaza (29.01.2009 21:38)
    Faaa Tonya cui spui tu ca intr/o luna ai primit permis de sedere.......... so spui lui ......... care nu are idee cum se primeste permisul de sedere si cum calatoresti si faci engleza si italiana degeaba, si cunosc foarte multi care au stat si 5 ani acolo si au venit la Moldova si au zis ca nici nu vor sa auda de Italia, cine munceste cistiga si acasa bani nu mai putini, dar problema ca acolo toti prostii pot lucra dar la Moldova toti vor la posturi bine platite cu diplome cumparate, dar la sters fundul si Maria de la Coada vacii poate si diploma nu trebue si pentru Italienii cei handicapati tot nu trebue Diplome recunoaste-ti ca corupti sunte-ti voi acei din Italia care veniti cu bani si cumparati si dati mita la Moldova pentru sa va rezolvati probleme ce cautati aici daca asa de bine acolo. nu va ajunge mintea decit sa stergeti........
  • Sergiu (29.01.2009 21:50)
    Totusi nici in Moldova nici in italia nimeni nu moare de foame, se descurca fiecare cum poate, asa ca nu va jaluiti ca cit de mult nu ai avea salariul totdeauna nuti va ajunge. imi pare rau pentru busurile care faceau ruta chisinau bucuresti, nu vor mai avea asa multi clienti
  • iriss (29.01.2009 21:54)
    mai mult de 4 ani am muncit cu sotul in italia. greu? mai mult din punct psihologic fiid despartiti de cei dragi.insa cu micile salarii de acolo nu duceam lipsa de nimic si puteam intinde o mina de ajutor si celor de acasa. dar aici cu ceia ce se cistiga e un lux pentru noi chiar si o bucata de cascaval, nemaivorbind de o pereche de incaltaminte de iarna pentru copil. asa ca cei care se pling ca le este greu n-au de cit sa se intoarca sa guste din ,,binele" de la moldova. si nu-i haiti pe italieni ca sint rasisti, voi cum v-ati simti data ati vedea tara voastra invadata de tot soiuil de persoane, mai des needucate,care sa va murdareasca stazile si parcurile.de asta si ne urasc pentru ca in mai mule cazuri noi, cei care am dat buzna, nu respectam regulile elementare de buna conduita. in turma sint si oi albe si oi negre, asa ca nu putem judeca pe toti doar in baza unelor experiente aparte. eu am avut norocul sa intilnesc doar italieni buni/
  • ludmila (29.01.2009 22:18)
    oameni buni cine are la cine veni sa vina in it. dar cine nu, parerea mea sa stea mai bine acasa stim destul de bine carei situatia in italia sa .recunoastem. mai sint si din aia ce li so dat totul usor si acu nu recunosc.adevarul e ca cine e cu familia au foarte multe ajutoare de la statul italian. astai adevaru si stim lukrurile asrea. akasa numai te fura din toate partile.preturile is ca in italia. dar salariile? si ce moldova e la nivelul econom ca a italiei nu. de unde. da suntem mai destepti ca ei avem programul scolastic mult mai bun. asa prosti cum sunt ei dar au stiut sa se ridice din rahat. da noi ca sa sintem mai destepti.il mincam si inkidem gura.
  • The Man (29.01.2009 22:20)
    Consulatul trebuea deschis cu multi ani in urma.Multi moldoveni au devenit victime ale traficului ilegal.Salutare tuturor moldovenilor de peste hotare care nu ne fac Tara de ris!
  • patriot (29.01.2009 22:46)
    Da,am citit toate comentariile. Intr-adevar nu e asa de usor in Italia,sunt de acord cu toti care scriu (sunt falsi,fatarnici,zgir citi,mai ales ii vad pe toti neimpliniti "distrofici",fumeaza de mici si au un gust prost la imbracaminte)sunt aici de un an legal, si cu lukrul e foarte dificil. E adevarat ca italienii nu ne apreciaza deloc,desi sunt veniti multi moldoveni cu studii superioare,care sunt cu mult mai destepti ca ei,asta-i realitatea,grea usoara,dar asta e.Cine nu vrea sa creada,n-are dekit! Referitor la consulatul Italiei in Chisinau,as vrea sa spun ca da,era un drum lung pina la Bucuresti,obositor,s i vamesii si cei de la consulat se purtau mai urit,dar una vreau sa spun,ca acolo la ambasada nu era "cumatrizmul" si cam erau toti egali,in schimb, o sa vedeti la Chisinau, toata afacerea care era cu rutele Chisinau-Bucuresti se va transforma aici in "cumatrizm",si sper sa nu fie asa,dar mi se pare ca vom primi vizele mai greu ca acolo(Iarasi va trebui bani,cunoscuti etc. cum se face la Moldova),cum si se facea cu inscrierea la ambasada Romaniei in Chisinau (la fel cu bani). Si ca acasa,nicaieri nu e mai bine! Astept cu nerabdare sa-mi revad tara (chiar daca e murdara si din punct de vedere politic si ...),familia,prieten ii! Succes la toti
  • bu (29.01.2009 23:03)
    Invatati,invatati si iar invatati... Cine este om la Moldova ramine om si in restul lumii,fie vorba de Italia sau alta tara.
  • Matt (29.01.2009 23:11)
    dak chiar era chiar asa de rau pai nu ar fi fost nimeni dus in colo, si la uram urmei despre ce vorbiti sa deskis abasada, dar nu si vama... o sa vedeti ce va creste coruptia in acest sediu va garantez MITA MITA SI EAR MITA!!!
  • Suze (29.01.2009 23:12)
    IESITI LA VOT!!! Eu fac 3000 km, dar merg sa votez! Faceti procuri, incurajati parintii, rudele, prietenii sa mearga la vot. Anul asta e deciziv, daca mai trec leshurile astea batrane in parlament inca o data, nu vad vad nici un viitor in tara asta, cu tot regretul.
  • Rosa (29.01.2009 23:13)
    Invatat,invatati,si iarasi Invatati...spunea taticul Lenin...privitor comportamentului moldovenilor in Italia si in strainatate...cred ca cine-i om la MD remine om unde nu s-ar duce...
  • petru (29.01.2009 23:21)
    in italia , in franta sau in moldova totul depinde numai de tine.Este cel mai usor sa dai vina pe altu in loc sa inelegi ca soarta ti-o faci singur unde nu ti-ai afla.Iar ce priveste Moldova sau Italia nici nu-i descutabil din punct de vedere financiar la ei e mai bine,da, au si neajunsuri,dar a-ti vazut raiul pe pamint? Depinde cu ce scop te pornesti,sunt plusuri si minusuri....
  • dum. (29.01.2009 23:59)
    am citit cu mare atentie toate mesajele simi pare foarte rau ca din 5 ccopii care am fost la parinti am ramas numai eu aic in md dar tot ce se petrecia aic era ca o boala molipsitoare si toti cautau ceva mai mult , nu deaceia ca sint un mare patriot dar nu pot uita copilaria anii de studentie vita frumoasa de aici care tot timpul este in minile noastre, pemine mult ma mira faptul si intrebarile celor care ne intriaba cum traim noi aici , dar nu mii rusine ca traesc in tara unde se stie a cinta aveseli adiscuta cu cine vrei , si pe drept traesc realitatia asa cum este. sicit de saraci sintem nicaeri in lume nu te simti om ca la tine acasa.
  • sisi (29.01.2009 23:59)
    Am citit mesajele pline de rautate in adresa Italiei si italienilor si vreau sa va zic ca-mi faceti sila cu felul de a judeca o tara si un popor care v-a primit,v-a ospitat, v-a dat de lucru ca sa esiti din saracie voi si toti cei ramasi acasa care supravetuiesc tot pe acei bani italieni.Dar de ce nu criticati Elvetia.Austria. tarile nordice s.a. ,pai n-o faceti din simplu motiv ca acolo nu te primesc si atit. In Italia cind ajungi ,fara sa cunosti limba i-ti dau de mincare (CARITAS),de dormit ,de trait temporar pin te sistemezi,i-ti acorda asistenta medicala gratuita,si voua vi se ridica limba sa-l mai suparati pe D-zeu.....Ca banul se face greu aici , nu se discuta ,ba as zice ca foarte greu .Eu personal lucrez de mai bine de 10 ani ,lucrez cite 10-12 ore si seara cind vin moarta de oboseala ma apuc de treburile casei ca am si toata familia cu mine. Am de platit si chiria ,si mincarea,si studiile copiilor ,plus ca mai intretin si 2 familii la Mold.Si-i multumesc D-lui sa ma tina sanatoasa ca sa pot munci mai departe . Si atunci nu vad de ce ar trebui sa va jeluiti? Va tine cineva cu de-a sila? De ce nu lasati tot balta si va intoarceti acasa. Pai de aceia, ca de vorbit si criticat sinteti buni , dar cind va-ti pornit in Italia ,nu stiati la ce veniti? Va asteptati sa va dea 3000 euro si sa lucrati 5-6 ore pe zi. Banul peste tot trebuie muncit.Faceti un simplu calcul, ca acum cind preturile din Italia si Mold. s-au egalat ,cum am face noi cu totii sa supravetuim cu salariile din Mold.luind in consideratie si costul serviciilor medicale din tara.Din spitale au facut un AUCTION--"care da mai mult"?Am facut o gresala ,ca vara trecuta m-am operat la Mold.si m-a costat mai bine de 1000 euro,plus ca operatia a fost nereusita, intoarsa in Italia m-am operat din nou fara a plati un cent.Si ma avem curajul sa-i criticam? Cit despre cultura ,cred ca mai avem ca minimum 50-60 ani sa ajungem la nivelul lor.Ei fiind o tara cu stravechi traditii de cultura si fiind si patria perioadei renasterii. Tara care a dat nastere marelui Da-Vinci,Raffael,Mic chelangelo,Vivaldi ,Sradevari.....Cultu ra sa n-o masuram in felul de a ne petrece si a veni neaparat beti de la nunta....Cit despre bucatele italiene ,va zic doar atit ca bucataria mediterana e recunoscuta in plan mondial ca cea mai corecta si mai sanatoasa bucatarie din lume.Asa ca dati sa ne cautam de treaba ,sa ne stim locul in tara straina si sa-i criticam mai putin pe cei ce ne.au intins mina cind ne era greu. Salut la toti .
  • nely (30.01.2009 01:06)
    Din toate comentariile cel mai obiectiv este al dlui Drumet, ati spus lucruri corecte si eu sint de parerea ca ar mai trebui o echipa noua in fruntea guvernarii competenta sa faca ceva schimbari in economia tarii ca mai departe ne vom descurca destul de bine.Iar dvs dl Jose sustineti, citez: "ca trebuie traim cu nadejdea ca se va schimba totul,dar cred ca ar trebui sa facem ceva pentru asta,pentru ca totul e in mainile noastre". Corect totul e miinele noastre, dar de ce nu ati ramas aici pe loc in Moldova sa faceti ceva pentru tara aceasta dar ati fugit peste hotare cum o fac majoritatea(mai ales cei tineri), toti ati ales calea cea mai usoara.Mai bine s-ar intoarce toata lumea inapoi si unindu-ne sa cream o guvernare noua, caci oameni destepti sint si in Moldova trebuie doar sustinuti de cineva, dar generatia noua e dusa peste hotare si au lasat mosnegii si babutele in locul lor, care vor visa pina in ultima clipa la comunismul din timpurile lor. Asa ca ginditi-va bine toti cei de peste hotare si poate va intoarceti sa cream un viitor mai bun la noi acasa nu sa va plingeti de faptul cu cit greu se cistiga banul la negru!!!
  • jora (30.01.2009 01:59)
    cel mai mult ma bucur ca le-a dat peste cap biznesul magarilor care duceau cu rutierele oamenii la Bucuresti la consulate.Sunt porci.Si isi bat joc de oameni.Au si cartele de vizita.Gelu,Giku,etc ..
  • stefana (30.01.2009 03:29)
    oameni buni! de ce sa ne contrazicem atata! suntem un popor si in suflet tinem la neamul nostru! In Italia se munceste greu,greu si iarasi greu.Dar cine zice ca in Moldova e usor?In Moldova macar esti sub cerul de acasa.Aici,eu am familie,sotul e italian,avem si copii(suntem f.fericiti!am un sot deosebit de bun,cu inima blanda),dar tot mi-i dor de casa parinteasca,mi-i dor de fantana satelor,de iarba din spatele casei,de mirosul painii din cuptor,de babele si mosnegeii de pe drum,de vantul ce adie in Moldova,de toate ale ei!! Cei ce au simtit dorul de acasa,vor intelege. Unii au scris ca moldovenilor din Italia le este ciuda ca vor veni alti moldoveni si se tem ca le vor lua locul:)haha Din contra,noi suntem bucurosi cand vedem un moldovean in cale!
  • irina (30.01.2009 11:35)
    salut! vrea sa ma aliez si eu la toti cei ce au sris mai sus,eu stau in Italia de aproape 2 ani,si am vazut si eu cum e viata de aici,e greu, e tare greu,dar de acasa niciunu nu ma crede ca aici nui de lucru ,ca nu au italieni pentru ei,pentru ca sint altii ca se duc in sat si zic niste minciuni,ca primesc 2000 de euro pe luna fara sa faca cine stie ce,eu nu inteleg,de ce sa minti realitatea.Mai ales acum cu criza acesta ca nici italieni nu reusesc sa ajunga la sfirsit de luna.Dar in de acasa tot vor bani sa le trimit crezind ca aici cresc pe copaci.poate ca citind si alte opinii ma vor credea. mersi mult.
  • Anny (30.01.2009 14:11)
    E cea mai mare prostie sa afirmam ca Italia ar fi o tara saraca! E de ajuns sa dai o privire in orice autostrada si sa vezi ca circula zilnic mai multe camioane decit masini,ca orice oras are zeci de industrii si fabrici,ca necatind ca sunt clandestini,italieni i acorda ajutor la miile de straini ce intra neregular in tara(caritas,case pline cu mii de africani,servicii gratis in spitale,etc.) Nordu l Italiei este extrem de bogat,de aici provin cele mai importante brand-uri,firme cunoscute in toata lumea.Un alt adevar e ca:oameni bogati aici sunt foarte multi,dar se plimba intr-o "Fiat",chiar daca au vile si yacht-uri. Italia in aceasta perioada trece printr-o criza financiara ca si tot restul lumii,nu mai are de unde sa dea la toti de mincare si ajung si ei cu greu la sfirsitul lunii,dar important e CA AJUNG! Cit despre patria noastra,mereu ne va lipsi!Ne va lipsi colilaria,fintina si painea calda.Dar oare de ce niciunul din cei plecati in lumea mare nu se intoarce acasa????? Prefer a greul din civilizatie,decit greul dintr-o tara plina de porci!
  • Ira (30.01.2009 15:05)
    Ai perfecta dreptate! E pacat sa scuipi in palma celui care iti da de mincare. Eu aici sunt doar printre italieni si se poarta cu mine mai bine decit un moldovan.Si doar pentru ca sunt o persoana cumsecade,care munceste cinstit si respectiv are de toate si respectul tuturor! Daca vreti sa fiti respectati,trebuie sa demonstrati ceva,nu sa asteptati. Si mai este un aspect:cum vreti sa ne iubeasca pe noi,strainii,dupa ce le spargem masinile,le violam femeile,le furam din case si magazine,ucidem? In 2006,o moldovanca ce lucra pentru un medic,impreuna cu mama ei si iubitul,au intrat in casa lui,l-au furat si l-au ucis. Ahhh,cit e de placut sa stai inconjurata de italieni si sa auzi la stiri:"Au fost prinsi cele 2 moldovence si ucraineanul." Ref lectati un pic! Cit despre imbracamintea lor...acele haine care voua va par de 2 bani,costa mai mult decit cele din Elat,facute de turci. Voi trebuie sa intelegeti un lucru:in cultura lor,pe primul plan nu sta APARENTA.Ei se imbraca simplu si comod,dar "sub perna" au milioane.Noi in schimb,in Chisinau,in ziua mare toate fetele impopotsonate si in mini,dar nu au 2 lei in portofel.Si cei care totusi au cite ceva,au facut acei bani doar din lucruri murdare si corupte! Vin-o aici si-ti rupe spinarea lucrind cinstit si atunci vei intelege ce inseamna a fi european!
  • Rodica (30.01.2009 16:17)
    Eu consider ca cine nu a fost la lucru in Italia nu ar trebui sa se dea cu parerea.De parca noua nu ne-ar fi placut sa stam la noi acasa.Asa a fost situatia ca A TREBUIT de facut ceva pentru a putea merge mai departe.Si lumea s-a descurcat care si cum a putut.Unde a fost posibilitate de a gasi de munca,acolo au cautat.Unul,mai norocos,a gasit in Moldova,altul in Italia,Spania,Franta ,Portugalia,Canada,S UA etc.ca astazi suntem peste tot.MUNCA IL INNOBILEAZA PE OM.Deschiderea Ambasadei Italiei la Chisinau e un eveniment important pentru multi din noi,care suntem in prezent in Italia.Si multumim autoritatilor care au realizat acest lucru.
  • maria (30.01.2009 17:10)
    salut,Irina. ai perfecta dreptate!! si eu sunt in Italia,este ff.greu de castigat un bansi mai ales de pus unul de o parte.In Moldova toti asteapta bani si cadouri,si nimeni nu-si imagineaza ca aici suntem ff.saraci,si abia de mancam. Iar cei care critica,n-au decat sa critice,lor le pare ca in Italia eparadisul.Habar nu au de realitatea de aici!Singuri nu au calcat cu jumatate de picior in Italia,dar au de spus parerea lor,care e egala cu zero. Noi nu ne jeluim lor!Noi spunem pur si simplu cum supravietuim in Italia.(sunt la Nord) si sa nu mai spuna altii ca e mai usor aici,e la fel de greu.
  • silviana (30.01.2009 17:45)
    sunt deacord intru-totul cu dvs! desi acuma e mai greu cu caritasul si cu gratisul. vreau doar un lucru sa intreb pe doamnele si domnii care lucreaza in italia. de ce oamenii nostri lucreaza cam 90% ca badante si muratori? cred ca stiti prea bine ca sunt putini chinezi, bangladeji, filipini, marokini, albanezi, peruviani, indieni care lucreaza in domeniile sus mentionate. chiar si rominii cauta sa faca o casierita, un sofer...te miri ce. isi deschid magazine, restaurante, bancarele la Poarta Portesi iar noi moldovenii nu avem ficat pentru asa ceva!!! noi trebuie sa ne ducem la lucruri dintre cele mai grele de parca nu ne duce capul la mai mult, de parca ne e frica ca no sa ne descurcam! si daca ne prindem de o baba fie cit de greu no fi ca no lepadam...si apoi zicem ca e greu!!! acuma scriu toti ca e greu dar cind vin in vacanta vin toti cu kg de aur la git, cu genti "Armani" contrafacute la Napoli si zic ca le e bine si nu se mai intorc in questo paese di merda! italienii au plecat si ei in america dar au dus cu ei cultura, traditia si tot ce au mai bun noi in schimb ne lasam calcati in picioare! suntem un popor de mamaligari oriunde om fi or in strainatate or la noi acasa! tacerea este de aur - devizul moldovenilor!
  • marina (30.01.2009 19:53)
    salut la toti cei care sunt in Moldova si in Italia.adresa consulatului italian la moldova are asa adresa: str.Vlaicu Pircalab 63.Se poate suna numai de pe telefonul fix pe numarul 01505. Costul fiecarui minut e de 42 lei, primele 30 secunde sunt gratis. Orariu de lucru este:de luni pina vineri de la orele 8.30-12.30 si 14.30-17.30(masa 2 ore) .Se face programarea de dimineata si daca toate actele sunt in regula dupa masa se poate lua viza.costul unei vize de scurta durata pe teritoriul italiei e de 35 euro,durata de 90 zile este de 75 euro.sper sa ajut pe cineva cu aceste date.
  • stefana (30.01.2009 21:08)
    draga Ira,ia ce filozoafa mai esti! daca am scris ca aici lumea se imbraca in haine de 2 bani,inseamna stiu ce ce confirm asta. Cunosc hainele de calitate si firmate,si nu asta e cel mai important ce pune omul pe sine(cat costa)dar importa sa ai gust cand iti alegi o haina,dar sa nu pui pe tine un sac aiurea si sa marsaluiesti ca o baba la numai 30 ani. Atata vorbaraie aiurea! Italienii sunt prea paducheosi adesea,priveste-i cum cauta mereu in oferta mancarea,si golesc polita cu produsul care costa mai putin cu 10-15 cent. Sigur,banul nu trebuie aruncat pe vant,dar nici sa-l tii atat de strans cand nu e cazul. Si aici la Nord sunt saraci italieni cati vrei,si cei ce au bani adesea se lauda cu asta. Moldovenii nu toti lucreaza ca badante.Invers,am vazut numai romance proaste,rele,false ele lucreaza in casa omului ca badante,sau ca domestica,apoi prin parcuri ii vorbesc de rau.Ii numesc in tot felul,nu au recunostinta minima fata de omul ce-i plateste munca.Inteleg ca pot avea parere rea de ei,dar macar in fata lor ( a italienilor)sa nu faca fata lingusitoare,mai ca le pupa picioarele.Ce greata mi-e sa vad asa fatarnicie. Ori esti cu capul sus,ori esti carpa. Nu am crezut ca exista asa lume fatarnica. Iar italienii si ei sunt adesea fatarnici. Moldoven ii sunt mai omenosi.
  • diana (31.01.2009 02:24)
    sunt de acord cu Stefana. In orice natie este si lume buna si lume rea. Aici in Italia exista cati vrei dobitoci incepand cu moldoveni,cu romani si italieni.( nu mai spun ca sunt o groaza de alte natii). Insa asa cum sunt femeile romance din vecinatatea mea,nu am vazut nicaieri.Au cate 10 feze,una mai falsa decat cealalta.Daca sunt casatorite cu italieni,le pare ca au facut o fapta eroica.Iar acele care muncesc "la negru" sunt f.invidioase pe lumea mai norocoasa ca ele.
  • ovi (31.01.2009 03:15)
    Asa stefana, moldovenii is buni, italienii is buni numai romanii is rai ( si deh cam si fascisti). Felicitari vad ca te-ai integrat perfect!!
  • Ira (31.01.2009 11:38)
    Eu filozoafa nu sunt,sunt destul de realista. Problema e ca tu cunosti italieni prost imbracati,care cauta oferte,eu in schimb,iti repet,stau in tot sensul cuvintului printre italieni,si-i admir! Eu cu iubitul adesea iesim in oras cu parintii lui si prietenii lor,toti de 50-60 ani.Eu la inceput am ramas impresionata!!!! Cit stil si delicatete! La noi femeile de 60 ani umbla inca in "broboada" si cu parul sur.Din pacate. Iesim si in compania noastra,toti de 30 ani....e la fel. Vezi,punctel e noastre de vedere difera doar pentru ca suntem in situatii diferite,atita tot. Oameni rai su buni sunt peste tot,prosti si hitri,eu nu tin nici cu italienii,nici cu moldovenii.Eu tin cu lumea BUNA si EDUCATA. Doar cu oamenii acestia ma impac bine,necatind la nationalitate. It alienii,de acord,sunt mai ipocriti ca moldovenii,dar imi place la ei ca stiu a aprecia persoanele.La noi daca faci curatenie la altii in casa,esti un nimeni,aici e important sa ai un lucru cinstit si ei iti dau toata admiratia lor.Nu cred nici in ruptul capului ca italienii se poarta urit cu moldovenii buni. Fiecare aici,in Italia,are situatia lui,mai buna sau mai rea,eu zic sa nu dam vina pe altii daca la noi totul merge pe dos.Nimeni nu ne obliga sa stam aici.Noi trebuie sa respectam tara si felul lor de-a fi,asa cum si noi am pretinde daca ar veni strainii la noi!!!! Sau n-am dreptate?
  • Ira (31.01.2009 12:32)
    Noi toti,ce am scris aici,avem dreptate in felul nostru ,pentru ca fiecare a avut experienta sa. Italienii oricum,stimeaza mult poporul nostru pentru ca nu suntem ca romanii,marochinii,a lbanezii. E pacat ca stam si criticam pe altii si nu pe ai nostri din conducere,pe ei ce nu ne-au asigurat nimic si ne-au silit sa plecam din tara sa suferim. Ei stau bine-mersi in masini luxoase si noi stam si ne contrazicem intre noi,cei ce suferim pentru dorul de tara,pentru conditiile din strainatate.Cum a zis cineva mai sus,noi nu "avem ficat" ca sa ne rebalam cu cei de sus,dar o facem tot intre noi,cei de jos.
  • maris (31.01.2009 17:05)
    of,as vrea sa ma duc in italia k tare nii greu aici da ma cam tem....multi neo zis ca acolo cind ai grija de babe ap ele isi bat jok de tine si multe multe am auzit ...totusi care e realitatea este de lucru
  • costel (31.01.2009 19:29)
    Ar trebui sa-ti vezi lungul nasului Stefano si nu uita de unde ai plecat ca sa judeci pe romani si italieni, ai lasat vaca de la tara si acum te crezi inteligenta sa judeci pe altii cum sant inbracati sau cum fac cumparaturi si altele,eu sant roman si sunt de multi ani in italia si am vazut multe si cred padure fara uscaturi nu este sant si moldovence bune poame pe aici asa ca ar fi bine sa taci din gura si sa te gandesti de mai multe ori pana a face un comentariu.
  • Silvia (31.01.2009 20:46)
    Dar ce aberatii spui draga fata? Italienii nu au bucate gustoase? Dar cuvintul "pizza", "spaghetti","lasagne "nu iti spune nimic? Nu le-ai mincat niciodata in Chisinau zicind ca-s bune? Practic toata lumea de pe glob stie ce-i pizza. Nu au cultura italienii? Pavarotti,Michelange lo,Da Vinci,Andrea Boccelli, Venezia,amfiteatre,z iduri si turnuri ramase inca de la romani,etc. Nu au gust si stil? Dar Ferrari,Ducati,Lambo rghini,Maserati,etc. ...apoi D&G,Versace,Prada,Ar mani,etc....le gasesti fara stil? Ai auzit ca aceste lucruri provin toate din Italia si-s cunoscute in toata lumea? Si plus ca-s luxoase! Apoi,lasa-i si pe romani in pace ca daca au intrat in UE insemana ca-s mai hitri decit noi,au stiut sa obtina ce vreau.Ei macar au o limba pura romaneasca,dar noi nici macar nu stim ce limba vorbim:romana,rusa,m oldoveneasca sau pur si simplu:ciobaneasca,a dica cu "bai" si "hai davai".
  • elena (31.01.2009 22:55)
    sunt de acord cu stefana! ea zice real tot ce se intampla in Italia,sunt si eu aici,si e adevarat.
  • ion (31.01.2009 23:54)
    eu stiu una,lumea este in Italia imprastiata,sunt si rai si buni.
  • ghenadie (01.02.2009 02:36)
    cine-l stie,va rog sa-l scrie-ti.Multumesc.
  • ludmila (01.02.2009 13:48)
    e bine ca s-a deschis Consulatul,ca drumul pana la Bucuresti era obosotitor,iar lumea de acolo mai toata prost educata.
  • cristina (01.02.2009 14:11)
    nr. de telefon al Consulatului 01505
  • stefana (01.02.2009 15:46)
    Stimata Sisi! vai si amar ca de capul tau,ca din cele scrise de mine ai inteles zero. Pe mine Italia "nu m-a primit",invers,eu am primit-o,caci nu eu m-am cerut aici,ci "ea m-a cerut". Si am venit aici doar de dragul sotului.M-am despartit de tara mea,serviciul meu minunat,familie,prie teni,doar ca sa urmez sotul meu drag si iubit.Ne-am cunoscut in Moldova,si acolo ne-am inscris si cununat. Eu am vrut si vreau sa locuim in Moldova.Casa parintilor e in Chisinau, acolo mi-am petrecut copilaria si adolescenta.Am scris ca imi plac satele Moldovei cu toate simplitatile ei,(fantana,cuptorul cu paine,iarba in spatele casei),etc, pentru ca am bunici in sat.Bunicii au fost profesori, bunica de istorie,iar bunicul era profesor de limba si lit.romana,si l.franceza,dar mai era si inspector de scolar. Cu sotul ne-am cunoscut la Chisinau.(este italian si este din cei buni).Caci sunt si buni,bineinteles!ast a ar mai lipsi,sa nu fie lume buna si aici.. Eu nu am nimic impotriva Italiei,dar nu-mi place.Imi place Moldova,si cu asta n-am ce face,asta simt. Scrii de medicina de aici.Este adevarat este la inalt nivel,si daca te tratezi la Stat este gratis.(dar incearca sa faci vreo intervenit chirurgicala la un spital privat!sa vezi pretul.)De aia lumea sta in randuri ani si ani pentru a profita de interventii gratis.(mai ales la ochi). Tu lucrezi pentru italieni,si bravo tie! Esti multumita,e bine ca ai de-a face cu oameni simtiti. Eu am spus ca exista si lume rea aici,ca pretutindeni. Eu nu am criticat poporul italian in intregime,am zis ca sunt si rai printre ei,cei fatarnici. Iar cu Istoria Artelor Plastice sunt bine-cunoscuta,caci am studiat la Universitate. Nu zic ba.,Italia a avut si are oameni ilustri! Sisi! ai descoperit America? Eu am vorbit de lumea contemporana fara de cultura de aici(sunt si din astia.) Are oare vreo importanta ca ei au avut strabunici inovativi,artisti ai sculpturii,arhitectu rii,picturii,etc,dac a launtricul lor e pusteit? Deci,cites te atent ce scriu,apoi argumenteaza asupra subiectului. Peste tot sunt oameni buni si rai,asta am avut a spune,doar e lucru stiut. De ce va zbateti sa spuneti ca in Moldova e rau?este bine si acolo,dar este si rau. ca peste tot. Asa precum cum sunt si italieni educati,blajini,buni ,destepti,carturari. cele bune!
  • stefana (01.02.2009 18:58)
    mai Silvia,esti cam dunduca! Afirmi ca lumea nu vorbeste corect l.romana! Pe semne,vorbeai de tine. Zici ca romanii au "macar" o limba frumoasa,corecta. D e moldoveni zici ca au o limba ciobaneasca cu "bai" si "davai". Este de fapt,limba pe care o vorbesti tu,si tu esti acea ciobanita. Uite,cum vorbesti aiurea.Nu stii sa te exprimi corect. Tu scrii asa,(citez):"Au stiut sa obtina ceea ce vreau". Ar fi fost corect sa scrii asa:"Au stiut sa obtina ceea ce vroiau",sau "ce au vrut". Sarmana de tine,te intrebi daca cunosc unele din numele ilustre ale Italiei:),doar de astia ai auzit?! Am studiat minunat Istoria Artelor Plastice. Iar tu,abia de scrii corect numele celor pomeniti! Scrii cu spuma la gura de pizza,de lasagne,de spaghetti! Asta e mancare la tine?? Pe semne mancai acasa numai laturi si de aia iti pare ca cele enumerate e mancare. Absolut nu-mi place! Cine apreciaza mancarea Italiei? cei din America?ca mananca doar pe la fast-food? posibil e apreciata de lumea ce consuma doar mancare congelata. Tu ai auzit de racituri,de rate implute,de sarmale cu smantana BUNA,de branzeturile si salamurile gingase din Moldova(cele calitative),iar aici de putoarea salamurilor este imposibil sa te apropii de ele. Ce scrii tu de moda?Stii multe? Eu cu sotul adesea mergem la casele de moda,nu insista aiurea ca vad,ai fantezie buna! Noi avem casa si in Roma,si nu numai.(am fost in multe orase ale Italiei,sunt frumoase,arhitectura e mareata),..e unica. Ce ai inteles tu,Silvia? Am scris ca lumea contemporana adesea e fara de cultura. Ce are arhitectura cu lumea rautacioasa,rea? In Italia este si lume buna si lume rea. Atat. tu,insa intelege ce vrei.
  • stefana (01.02.2009 19:28)
    mai Costele,pe semne ai venit tu de la coada vacii,de iti amintesti cu atata drag de ea. Eu la tara nu am locuit,m-am nascut la Chisinau! Dar ador satele,si stimez gospodarii ce au grija de pamant. Costele,am o rugaminte la tine! Holbeaza-ti bine ochii la mesajul meu(ce mi l-ai comentat),si o sa intelegi odata si pentru totdeauna ca am scris nu doar despre romancele voastre ca sunt aiurea,false,si rele.Lumea rea este si de alta nationalitate,inclus iv si moldovenii.Dar cu siguranta,moldovenii sunt mult mai omenosi,mai sinceri decat voi. Urmareste stirile TG si o sa vezi ca in fiecare zi cat rau seamana romanii in casele italienilor!hotii,ta lharii,omucideri,vio luri,inselaciuni,fra ude. De aia sunteti atat de "stimati" pe aici! ati venit la munca?,atunci munciti,asa cum fac moldovenii.
  • stefana (01.02.2009 20:18)
    draga Ira! sa stii ca eu am scris de lumea rea ce o vad prin parcuri,iar tu scrii "foaie verde"de familia ta. Sa stii ca si eu am o familie unica,minunata aici in Italia,(sotul e italian)vin des fratii si surorile lui la noi. Toti sunt imbracati f.frumos. Dar cine a spus ca asta e cel mai important? Eu nu am nimic impotriva celor ce sunt saraci,(invers,ii stimez mult),sufletul conteaza cand este! Tu scrii ca la noi femeile de 50-60 ani umbla cu parul carunt,cum te-ai exprimat tu "sur" si cu basma pe cap. Tu vorbesti de femeile de la tara,dar este o traditie ca omul simplu,taranul de la tara sa umble mai mult imbrobodita si cu parul carunt.Cele de la oras sunt cu parul vopsit. Si aici in Italia vad o multime de dne cu parul carunt.Important e sa fie ingrijite. Femeile noastre de la tara sunt ca niste sfinte adesea,cresc o casa plina cu copii,au o gospodarie mare cu vite,porcine,ovine,e tc. Au ele cand sa-si vopseasca parul? Intai de toate ele nu au nevoie,ca sunt si asa frumoase. Irina,ce am scris eu?ce scrii tu? Eu am mentionat ca aici tineretul italian umbla neingrijit,terfos,ca matahalele.Hainele fie si scumpe le aleg fara gust. La noi fetele sunt ingrijite,au grija de igiena pe toate planurile(chiar de hainele nu sunt de firma,ele se imbraca cu mult gust),fetele noastre tind spre studii,(sunt si din acele care isi cumpara studiile,dar nu ating tema asta).Fiecare cum isi asterne asa doarme. Eu am 2ua facultati,si am avut un lucru f.bun in Chisinau,am obtinut totul fara cumatrizm! Sa stii ca eu cu sotul si copiii suntem o familie unita,fericita!Am 27ani,si sotul meu 34. El a mancat bucatele noastre din MOldova si a ramas incantat.Este de acord ca alimentatia noastra este sanatoasa,(fara chimicate),caci aici la tot pasul vezi "da agricoltura biologica",iar cand mananci iti vine sa scuipi. Cand am venit dupa casatorie in Italia,am avut intoleranta alimentara,apoi m-am intors in Chisinau pentru 2ua sapt. Nu-mi place mancarea de aici nici acum. Eu stimez lumea ce are bunatate,omenie,cums ecadenie. Ce sa-i faci,daca am intalnit aici lume lingusitoare. In maternitate era o dna (era romanca),ori de cate ori intra vreo infermiera ea ii pupa mana,dar cand aceea iesea o numea in fel si chip. Era obraznica.Dar cand vorbea cu personalul de acolo,mai ca se scuza ca exista si ea pe acolo.Fara demnitate. Bineinte les ca sunt si romani buni,si foarte bine ca exista. Am scris mesajele de mai sus,ca lumea din Moldova sa nu-si inchipuie ca aici toti sunt bogati,buni,si ca ii asteapta cineva cu bratele deschise. Iar la "Caritas'ul"italian se adreseaza si multa lume italiana,flamanda si fara casa.Am privit mai multe emisiuni cu "speciale TG" si ar fi bine sa stie ca aici este greu de muncit si bani daruiti nu sunt.(ei se castiga). Multi sunt adusi in eroare de compatrioti,care se lauda fara temei ca are cate 3-4 mii euro.
  • corina (01.02.2009 20:20)
    bravo,Stefana. lume a e Kioara si nu intelege ce skrii !:)) ai dreptate. totul este logik. sanatate in familia ta!
  • eduard (01.02.2009 22:00)
    ma bucur ca s-a gasit un om sa zica o reala fata a lucrurilor. Si eu muncesc aici in Italia de 4 ani,si ma zbat ca un peste sa castig un ban. Lumea de acasa nu isi da seama ca am trecut printr-un calvar aici.Da,banul vine,dar nu cade intamplator.Este intr-adevar muncit de-a binelea. Asta si e normal asa sa fie. Dar intrebarea care e? ramai nedumerit cand lumea din Moldova care primeste numai banii nostri "te educa" cum e sa muncesti in Italia!!Acei care sed acasa si prind muste. Stefana are dreptate,daca esti om- Bine ajungi. Iar Silvia si altii nu cititi mesajele printre randuri superficial.
  • ovi (02.02.2009 18:17)
    Draga Stefana ai perfecta dreptate: moldoveni i sunt mult mai omenosi ca romanii. Asa de omenosi ca zilele trecute, la Brasov, un moldovean i-a trimis pe doi romani pe lumea cealalta. O fi vrut pesemne saracu sa-i scape de criza financiara. Suflet mare dom'le ce mai...
  • costel (02.02.2009 21:16)
    Daca nuti place Italia si bucatele de aici, atunci ce cauti aici si la ce ai venit,de ce nu ai ramas in Moldova? Vad ca acum esti foarte inteligenta stii sa judeci pe toti, si toti sint rai inafara de moldoveni,atunci de ce nu teai casatorit cu un moldovean,asa iti dadea brinza si cirnat moldovenesc sa maninci poate te simteai mai bine,daca in Italia mancarea nu-i buna.Stii ce nu o mai fa pe profesoara,si nu judeca un popor doar din cauza a citorva nemernici care fac rau in Italia,cred ca si moldoveni care au facut la fel sint asta nu inseamna ca trebuie sa judeci tot poporul.Gandestete bine inainte sa comentezi.
  • stefana (02.02.2009 21:33)
    e rus,ma fata! tu Ovi, informeaza-te si apoi "canta".
  • ovi (02.02.2009 23:44)
    Pai o fi el rus dar s-a nascut in Moldova si in acte e moldovean. Ca si cei care o comit prin Italia sunt in majoritate tigani dar, ghinion, au pasaport romanesc. Asa ca vezi tu Stefana rationamentul tau nu prea tine.
  • stefana (03.02.2009 00:23)
    Costele,intai de toate,sa stii ca nu am venit in Italia de dragul Italiei,de dragul mancarii de aici,sau de dragul altor "chestii",ca nu m-au interesat si nu ma intereseaza. Ferici rea nu ar consta mancand salam moldovenesc sau branza! (cum presupui tu). Nu m-am casatorit cu un moldovean,pentru ca nu se indragosteste in nationalitate.Te poti indragosti in oricine,indiferent de cetatenia din acte. Zici ca "vad ca acum esti tare inteligenta" ?! Ce are una cu alta? Acum,cand? C um sunt asa si am fost. Omul nu se schimba usor. Referitor la mancarea din Italia,nu-mi place mancarea de aici si punctum. Iar problema alimentarii nu exista,caci parintii imi trimit produsele ce nu se altereaza in 2-3 zile(fara a fi puse la frigider). Sa stii ca adesea in copilarie am fost in Romania,am amintiri frumoase,am intalnit multi oameni intr-adevar buni. Vad ca te simti ofensat ori de cate ori comentez o fapta rea comisa de vreun roman. Nu am spus univoc ca tot poporul roman este fatarnic,sau rau. Am comentat de romanii ce i-am vazut,pe care ii intalnesc adesea pe aici. Tu scrie ce vrei de cine vrei,din moment ce vei scrie adevarul. Nu judec pe nimeni,(caci asta spui).Iti lamuresc,e simplu. Forum'ul exista pentru a lasa comentarii,pentru a comunica,a schimba opinii,pareri. Odat a ce mi se fac reprosuri,sau in cazul cand mi se adreseaza mesaje cu remarca"pentru stefana" eu tin sa raspund! La fel,cum imi raspunzi si tu,dupa ce ti-am raspuns la mesajul tau. Mesajele scrise de mine ieri,au fost ca raspuns celora ce mi-au adresat initial mesaje cu comentariu. Ok? sa natate!
  • stefana (03.02.2009 00:35)
    Stai pe pace,ca sunt romani! Au doar o meteahna(cusur,neaju ns), ca se simt tigani in suflet cand comit infractiunile. Tiga nii se vad de la o posta,si cand sunt tiganii infractori li se spune pe nume: TIGANI!(veniti din Romania). si apoi sa stii ca rusul cela (zice politia romaneasca) are alibi. halal de rationamentul tau.
  • stefana (03.02.2009 01:02)
    Sa vb tu de rationament,tu care la inceput scrii un mesaj nejustificat,ca "de atata omenie" un moldovean a trimis pe ceea lume 2 romani din Brasov",etc. ca apoi cand vezi ca e rus,tot cazi ca mata in picioare. si te scuzi cu cetatenia din pasaport. Ce are una cu alta? sau e moldovean sau e rus.Si atat.( in cazul cand tot tu apuci prajina). Nu sustin ca moldovenii sunt sfinti,am intalnit si lume haina destula. Oricum ar fi,statistica vorbeste de la sine (concret in Italia),ia bine v-au proslavit neamul dobitocii astia. Si ProTV'ul romanesc comenteaza la nesfarsit faptele astea a romanilor,(cand e vorba de tigani,a tiganilor),stai linistita,nu sunt confundati cu romanii. Sunt o multime de moldoveni in Italia,dar au frica de Dumnezeu.
  • Silvia (03.02.2009 14:08)
    Draga mea,daca am si gresit fraza,doar pentru ca scriu repede ca sunt la serviciu si n-am timp sa reflectez mult.Ce sa-ti zic?Sunt bucuroasa ca stai bine,sau ca nu stai bine....nu ma intereseaza.Inteleg un lucru doar:ca esti o tipica moldoveanca needucata,fie ea si cu 10 facultati,care ar fi cutreierat lumea in lung si larg,dar daca nu ai educatie,la cea mai mica reactie a lumii impotriva ta,incepi imediat cu alte:"tu esti.....".Ai un vocabular oribil.Este de fapt,tipic moldovenesc!Daca tu ai ceva contra lui Sisi,care e o femeie mai mult ca cumsecade,atunci eu nu am cuvinte la adresa ta.Scrii foarte urit si cu o rautaciune nemaivazuta!!!!!!!!! !!! Doamne,da ce cauti tu aici?Ce aduci tu din tara ta bun?Imi si imaginez cum arati si cum vorbesti!Daca esti contra Italiei si esti o fata desteapta cum sustii,convinge-l draga pe iubitul tau sots ca in MD e mai bine si duceti-va fericiti acolo.De ce stai a rompere i coglioni alla gente?Si apropo de numele pe care le-am scris mai sus,ia tu si consulta dictionarul.E absolut corect,daca ar fi vreo greseala masinala,nimic altceva.Eu sunt de 3 ani aici si deja de un an lucrez in oficiu,proasta n-oi mai fi eu!Pe mine cel mai tare ma mira un lucru:moldovanul nu stie sa duca o discutie pasnica,inteligenta, sa afirme un lucru intr-un mod frumos,educat fara sa jigneasca,ca tot pe-ai nostri ii jignim.El stie doar sa trimita si sa scoata,sa folosesca doar acele cuvinte urite ce le are pe virful limbii mereu,sa se manince ca cainii.Cred ca daca nu intram in acest site,eram mai fericita,decit sa intru si sa vad toti needucatii cum isi dau cu parerea.Dar nu e problema ca isi dau cu parerea,problema e ca scriu urit si nu ti se face decit mila de poporul nostru.
  • Silvia (03.02.2009 14:17)
    Acum ca am tras o privire la mesajul meu de mai sus,tineam sa-ti zic:acolo unde s-au facut spatiile alea,e pentru ca site-ul asa le-a facut,nu eu.De exemplu:am scis "Lamborg ini" si nu "Lamborghini",sau ceva de genul acesta. Asa ca eu,nu am greseli,ok?Ca sa fie clar!
  • Ira (03.02.2009 14:28)
    Realitatea nu e cruda,e foarte cruda cu unii straini de-aici.Eu am fost o norocoasa si scriu parerea mea in situatia data,altii pe a lor.Dar nu e ca in realitate aici lumea abia de maninca si ca totul e foarte urit,ei sunt prosti,prost imbracati si saraci. Realitatea e urita pentru noi,strainii.Noi incepem totul de la zero,lasind acasa un lucru bun,un apartament,o casa.Aici incepem de la nimic si e si normal ca e destul de greu si anevoios.Iti trebuiesc ani si ani de zile ca sa te pui cit de cit pe picioare,sa inveti limba si sa ai un lucru mai bun. Eu tot am inceput de la foarte foarte greu,dar am fost nocrocoasa sa dau peste lume buna si totul s-a schimbat cu timpul.Ne trebuie muuuulta rabdare!!!!! Foarte multa ! Rabdare,forta si curaj pentru a infrunta greutatile.
  • Serge (03.02.2009 16:07)
    Bravo Silvia,asa bine i-ai mai zis lu baba Stefana.hahaha ca ea in primu mesaj a zis ca italienii nu au cultura,se imbraca urit si altele,dar dupa toate comentariile a spus contrariul,ca ea e casatorita cu italian,ca cunoste lume buna si frumos imbracata,ca ea nu-i proasta si ca a vazut ca italienii au cultura,ca ea a invatat artele si a citit chiar din carti oameni ilustri.Apu hotarastete Stefano,is buni sau nus buni italienii.Cum iubesti un italian si nu iubesti si patria lui?O spus bine cineva mai sus:dute dracului in tara ta si casatorestete cu un moldovan,nenorocito. Voua nu va plac moldovenii pentru ca nu avem destui bani.Veniti aici si-i stoarceti pe acestia de bani ca altfel IA-I IUBI TARA DACA L-AI IUBI PE DINSU. STAI CASATORITA AICI PENTRU CA N-AI INCOTRO LA MOLDOVA,CHIAR DACA AI INVATAT LA UNIVERSITATE.
  • stefana (03.02.2009 16:11)
    Citind ultimele mesaje ale tale am ras cu pofta !:) Un vocabular sarac ai tu,draga mea,cunosti prost limba romana. ce expresii ai! zgaraie urechea de-a binelea. Cele scrise de tine se lipesc ca nuca de perete,nici o logica. Este de fapt realitatea ta,esti tu aceea care esti rea,vulgara,proasta! Iar daca iti pare ca esti hatra ca lucrezi tocmai "in oficiu"!,vai si-amar de capul tau. :)te complaci in existenta pe care o ai. Dar de fapt,esti un nimic. Dumnezeu cu tine! Nu am nevoie de explicatiile tale,stiu cum functioneaza mesajele de pe forum.(sunt separate adesea unele litere de cuvant). Nu la asta m-am referit! "lucrezi la oficiu",cum de nu ai inteles ca nu la asta m-am referit?,ci la faptul ca stai prost cu gramatica. Si apoi,toti ce scriu pe forum se grabesc,(ce scuza ai mai gasit)! Nu ai de unde sa-ti inchipui de felul cum arat!,de felul cum sunt! Faptul ca tu esti prostovana si urata nu exclude faptul ca alte fete sunt frumoase si cu capul pe umere. Sunt frumoasa,stai linistita. Nu am spus ca Italia este urata!(prostuto!) A m spus doar ca mancarea nu-mi place. Italia este frumoasa,o peninsula de povesti.(avem casa de vacanta in Capri). Avem casa si in Moldova,si petrecem mult timp si acolo. Asa ca,linisteste-te,du- te si lucreaza in oficiu.
  • ovi (03.02.2009 17:36)
    Da,da Stefana tu ai intotdeauna dreptate. Romanul Mailat, romanul Rus, romanca aia de a omorat cu umbrela o tanara italianca, toti astia erau romani daca ar fi sa ne luam dupa ziarele din Italia. Ca eu n-am vazut titluri de genul tiganul de Mailat ci doar romanul de Mailat. Asa ca nu mai dezinforma. Problema ta Stefana este dispretul si ura viscerala pe care le ai fata de romani. Eu eram obisnut cu indiferenta moldovenilor fata de noi romanii dar vad ca tu si alte cateva persoane de pe site nutriti un dispret evident fata de noi. Acuma eu nu o sa incep sa aderez injective nici tie, nici poporului moldovean doar ca sa "echilibrez" situatia insa am un mesaj pentru tine si toti ceialalti moldoveni de pe site care se cred etnic si cultural superiori noua romanilor.Peste 20-30 se va trage linie si se va vedea care dintre cele doua state sta mai bine. Si atunci o sa aflati ca Romania este o tara europeana prospera, cu un standard de viata ridicat. Moldova in schimb are mari sanse sa ramana tot in afara Ue, tot saraca si cu o populatie umilita si care va continua sa se caciuleasca pe la ambasadele statelor occidentale pentru a-si cauta un viitor european, prosper. Iar de vina pentru esecurile voastre vor fi tot rusii,comunistii, fascistii romani/tiganii de romani ( dupa preferinte) tatarii, turcii si alte nationalitati conlocuitoare.
  • stefana (03.02.2009 19:11)
    Silvia,nu te mai ascunde dupa nume inventate. esti ridicola. Sa stii ca nu am cautat bogatie. Am parinti bogati,daca te-ai incumetat sa latri si sa apuci tema saraciei si a bogatiei.Avem tot ce cautati voi peste mari si tari!( avem casa cu 2etaje la Telecentru),si 2 apart,la fel in Chisinau. Nu am venit in Italia decat dupa casatorie pentru 1a data.Ne-am cunoscut cu sotul in Chisinau. Nu l-am intrebat ce are si ce nu are. M-am casatorit absolut fara sa stiu ce avere are,si sa stii ca initial credeam ca este fara bani.Si nu a fost un obstacol.M-am indragostit de el,nu de "Italia"! Nunta a fost la Chisinau,au organizat parintii mei. El stie ca nu ma intereseaza banii.M-am intretinut singura,am avut un serviciu bun(am trecut un concurs sever si as fi putut pleca in Anglia sa lucrez),dar am ramas la Chisinau. REPET:in Italia nu-mi place mancarea,si atat. Am scris pentru lumea din tara,ca sa nu-si faca iluzii desarte cand le pare ca Italia este tara bogatasilor. Exista si lume saraca (bastinasa),lume care nu are acoperis de-asupra capului, sau care locuieste in case de Stat (popolare),cu 1-2ua camere. Multi extra-comunitari asa si zic:" Abia acum intelegem ca in Italia banul se castiga greu." E o noutate pentru ei.Le parea ca banii cad ca mana din cer. Atata tot. Voua,nu am de demonstrat nimic,m-ati plictisit. Lucrati dragilor,si bucurati-va de viata.
  • stefana (03.02.2009 22:50)
    Este o vorba "spui spui,dar debeaba ca n-ai cui". Intelege ce vrei ca eu iti spun una si tu intelegi alta. Treaba ta!ca nu am timp sa pierd cu tine si sa-ti var bumbac in cap. Tot incerci sa demonstrezi ca albul e negru si viceversa. Ce te legi de tigani acum? Te-ai gasit cel mai hatru si afirmi ceva inventat de tine? Statul italian a deschis un site (pentru oameni ca tine)ce vb aiurea.Convinge-te ca italienii fac diferenta intre romani si tigani-romani. www. zingari romeni.it Repet: NU am nimic impotriva romanilor de peste Prut. Sunt impotriva talharilor de pretutindeni:moldove ni,romani,sau italieni,etc,etc.(or ice natie ar fi).
  • ovi (04.02.2009 04:09)
    Stefana tu esti fie incorigibila, fie inconstienta, fie impertinenta.Eu nu vorbesc despre nu stiu ce site, eu vorbesc despre presa din Peninsula si mai exact despre cotidiane importante ca IL MESSAGERRO, IL GIORNALE, La REPUBLLICA,CORRRIERE DELLA SERRA unde nu se vorbea despre tiganul Mailat, tiganul Rus etc ci despre romanul Mailat, romanul Rus etc. Pricepi ideea? Si nu trebuie sa fi geniu ca sa-ti dai seama care are impact mai mare asupra publicului italian : un site obscur sau un cotidian de mare tiraj? PS: Daca nu crezi intra pe site-urile ziarelor italiene si verifica singura.
  • stefana (04.02.2009 12:18)
    Ce te bati cu pumnul in piept ca o baba tampita? Nu ma intereseaza argumentul asta cu Mailat,dar daca insisti,iti spun intormeaza-te!!!!Ai insusit cateva denumiri de cotidiane ce le are Italia?Le scrii si-ti pare ca e destul sa le enumeri ca sa creezi ideea ca ai dreptate?Halal de asa gandire.Tu ca sa demonstrezi ca ai dreptate nu trebuie sa strigi in gura mare ca stii la memorie cutare sau cutare ziar.TREBUIE sa scrii data,luna,anul!cu articolul respectiv MAIDAN.Asa ar face un om carturar. Tu ai zis ca Italia nu face diferenta intre romani si romanii-tigani(romi) .De aia ti-am scris sa-ti deschizi ochii bine si sa nu te prostesti in fata ta intai de toate si sa stii ca ITALIENII nu sunt prosti!,au idee de romanii-tigani,si de romanii in persoana.NU degeaba au site-ul oficial deschis cu articolele din mai multe cotidiane. www.zingari romeni.it Sa vezi ca au multe articole despre infractorii tigani-romani,INCLUS IV de TIGANUL Mailat. Si stai linistit,ce te stradui atata sa innalbesti ceea ce va ramane oricum pata? Chiar de ai fi avut dreptate(dar nu ai),nu ai schimba nimic in % crimelor ce le-au adunat romanii pe teritoriul Italiei. Mai mult ca atat,apuci prajina iar si iar,cand nu e cazul.Cui ai de demonstrat ca Mailat e tigan?Eu stiu ca e tigan si lumea stie,in cotidiane a fost scris ca e tigan,la Stiri la fel,si cel mai mult a vorbit mutra sa negrie de TIGAN.(a fost intervievat si tiganul de taica'su in campul nomad de tigani). Ovi,basta, ca esti ridicol.Ti-am demonstrat ca ai gresit scriind de rusul cela,si macar de ai sta cu nasul in jos.(in cazul asta).Nu te goni dupa dovezi ca romanii sunt nevinovati.Fiecare are pacate aici,romanii,moldove nii,italienii,si altii. Sa spunem lucrurilor pe nume.Te rog,scuteste-ma de alte mesaje.Nu ai ce face?Daca tii sa spui adevaruri placute tie,scuteste lumea din jur,ca are cine sa-i informeze.
  • moldoveanca (04.02.2009 13:13)
    voi,cei care pierdeti timpul a va insulta(stefana,silv ia&co)sinteti egoisti,si va ginditi doar la sufletele voastre. in italia e greu... cei de la moldova asteapta sa le cada din cer.. bla,bla,bla.stiti doar sa scarpinati limbile.stefana critica tineretul italian, dar ai vazut tu tinerii moloveni? stiu doar sa cheluie prin baruri banii trimisi de mamica si taticu din italia,se imbraca frumos? da, dar interiorul le este gol, nu au nici o educatie,ca nu a avut cine sa le-o dea(parintii sint plecati).eu din aceasta cauza am parasit italia, am ales sa fiu aproape de fiica mea,sa infrunt greutatile de aici,cu mai putine bunuri materiale insa cu mai multe valori culturale,spirituale s.a.m.d. pentru ca nu putem sa asteptam un viitor decent cind majoritatea adultilor sint plecati, lasind copiii din capul lor. se spune ca copiii sint florile vietii,dar florile daca nu sunt ingrijite,vin sufocate de buruiene si spini. sa stiti ca in gradina noastra(moldova)au ramas doar spini. criticati romanii? ei macar au avut curajul sa-si exprime parerea,sa iasa in piata cu revolutia si au ajuns sa se ridice din genunchi.moldovenii insa continuie sa stea cu capul plecat,ca oile.celor mai curajosi, le-a ajuns curaj doar sa-si paraseasca tara .de cind sinteti aranjati acolo,ati mers vreo data sa votati,sa scapam de jigul comunistilor,sa aiba si moldova un viitor mai bun? nu-- pt ca e prea multa bataie de cap sa mergi la consulat si va este indiferent,ca oricum nu sunteti aici.sa stiti ca mi-i scirba sa citesc comentariile voastre, necatind la studiile voastre superioare sinteti niste persoane superficiale,si mii jale de copiii vostri,ca nu aveti ce le da inafara de BANI
  • stefana (04.02.2009 19:13)
    Esti superficiala tu draga dna. vai de capul tau! Si pacat de copilul tau,ca TIE iti pare ca banul e cel mai important ce poate fi in viata lui,si nu altora!Sa stii ca orice copil are nevoie de caldura parinteasca,si are nevoie sa fie educat,fie el moldovean,rus,italia n,francez,etc. Jude ci absolut superficial,critici moldovenii si te uiti in gradina vecinului cu invidie..Nu ai auzit ca in Italia multi tineri sunt narcomani?,sau tineri ce petrec noptile in cluburi,tineri care nu studiaza?Tineri din astia sunt in orice natiune.Si nu avea narav a te iscali pentru toti si a impune parerea ta drept etalonul tuturora!!Cine a venit in Italia,a venit nu doar de dragul banului,ci in numele iubirii pentru familia personala!De unde stii ca lumea nu voteaza chiar daca e in strainatate?
  • moldoveanca (04.02.2009 22:45)
    sa-mi fi pasat de bani mai mult decit orice as fi si azi departe de copilul meu.si n-am teaba sa invidiez toate c...ele maritate cu stranieri. aroganto!
  • moldoveanca (04.02.2009 22:54)
    daca200 euro trimisi lunar acasa tu ii numesti,,iubire fata de familie" atunci e clar ce suflet profund ai . si nu crede ca doar tu esti la curent de toate evenimentele ce se petrec in lume
  • stefana (05.02.2009 00:51)
    Nimeni nu te-a impus sa invidiezi curvele,cum scrii.Poti invidia si lumea buna cu mult curaj,de ce te-ai limitat la cele de teapa ta pe care le vezi de draga dimineata in oglinda?
  • tanea (05.02.2009 03:03)
    Dlor!Am intrat sa vad din nou adresa si nr.de tl al Consulatului,si minune!Vad ca lumea de 1 saptamina mai contacteaza acest link. Am citit de la primul mesaj sa vad in ce consta dialogul.Vad ca lumea este atat de proasta!Eu la fel sunt in Italia,si vreau s-o ajut pe o prietena cu viza.Mi-i mila ca exista dne de-al de MOLDOVEANCA ce crede ca fetele plecate peste hotare la munca sau fetele ce s-au casatorit in Italia din dragoste (ce sunt de fapt cumsecade),in mintea ei sunt curve.Dna are mentalitate gresita.O fi avand viata trista si o fi auzind pe la altii ca primesc 200 euro din Italia si ii pare ca la toti e asa.Singura nu are nici 20 de lei sa-i cumpere o carte copilului dar starneste zazanie si valva!Si se crede sfanta,fiind ea o tarfa ieftina si caraghioasa.Fete cu rusine exista,si vor exista.Dta moldoveanca,esti ca o cucuvea ce-si canta numele.
  • un om bun (05.02.2009 03:24)
    azi la Consulat am stat in rand,dar nu am trecut.Stiu ca e greu in italia,dar o sa ajung acolo po-liubomu.
  • oleg (05.02.2009 03:46)
    Da ce dna moldoveanca!si sora mea e in Italia,si este o dra cinstita sa stii,si ca ea sunt multe!Daca esti tu o stricata,nu-ti permite sa judeci pe altele.Ele acolo lucreaza si trimit bani si buneilor nostri care sunt batrani,si nu e vorba de 100 ori de 200 euro,ori 500!faptul ca sunt alaturi de noi,conteaza.Tu femeie trimiteai cate 200 euro si acum iti musti coatele?vrei inapoi la facut trotuarul?
  • oleg (05.02.2009 03:48)
    nu judeca si nu ve-i fi judecat!
  • moldoveanca (05.02.2009 10:06)
    1:Atunci cand un intelept iti spune ca esti prost, trebuie sa-ti dea de gandit. Atunci cand un prost iti spune ca esti prost, trebuie sa-l ignori. Singura problema e de unde stii care-i prostul si care-i inteleptul ? 2: De la cei destepti vei invata lucruri bune; daca insa te vei amesteca cu cei prosti, vei pierde si mintea pe care o ai. 3:Prostia este noaptea minţii, dar o noapte fără lună şi stele. Tie, stefana,iti doresc macar o steluta ,pentru a putea intelege cele scrise mai sus. nu am pofta sa-mi pierd mintile cu tine . tu esti unica aici care te abati de la tema, jignind pe cei ce pur si simplu si-au expus parerea
  • eu (05.02.2009 13:09)
    esti o stricata si o proasta. Jignesti tu lumea,pe cand esti curva tu!Nu scrie povete,tine-le pentru capul tau ce e vuoto!
  • stefana (05.02.2009 13:17)
    "stelute"sa-ti doresti tie,in intunericul mintii tale,si in noaptea in care a degerat mintea ta!Iti pare ca esti hatra,in timp ce esti proasta ca noaptea.De la care "tema" ma abat?Esti tu aceea.Stai unde stai si nu rasni prostii.Ai grija de tine si copilul tau si Dumnezeu cu tine.Nu sapa in dedesubturile altora,ca putoarea vine de la tine.
  • Silvia (05.02.2009 13:21)
    Sunt absolut de acord cu Moldoveanca.Sunt extrem de fericita ca sunt si oameni destepti!!! Frumos,ultimul mesaj!!!Faptul ca ati ales sa stati cu copilul,in schimbul banilor,e un gest onorabil! Si ca ati zis de romanii care s-au rasculat pe timpul lui Ceausescu(noi eram inca mici,dar ceva am auzit)aveti dreptate.Chiar un alt caz care dovedeste ca romanul stie ce vrea,este cazul cind pe Basescu l-au dat jos din presedentie,2 ani in urma.L-au dat jos in 10,dar l-au intors inapoi un intreg popor! Admir aceste lucruri si nu vreau decit ca si poporul nostru sa stie ce vrea! Admir oamenii destepti,nu conteaza nationalitatea si-mi pare rau ca noi nu avem ceea ce au altii.Dar vroiam sa va zic unde ati gresit:1.faptul ca eu imi spun opinia aici,e doar ptu ca tin la neamul nostru si evident,cum am zis mai sus,nu trebuie sa tacem,dar sa vorbim,sa ne rasculam,daca e cazul.Adica eu nu-mi pierd timpul aici. 2.Cind ati afirmat ca fetele se duc cu italienii ca sunt c.... Eu as zice ca sunt 50 la 50,adica sunt si de cele rele,si ce de cele intr-adevar bune!
  • Silvia (05.02.2009 13:44)
    Nu inteleg de ce te referi la mine,scriind altora? Eu ma numesc Silvia si daca as spune bune sau rele,insulte sau laude,nu am nevoie de trufe.Nu numai eu sunt impotriva ta,asa ca nu te mira ca lumea sa tina si cu mine.Ce voiam sa-ti zic?Eu sunt bucuroasa ca tu stai bine in Italia si in Moldova,sincer,daca tu ai palate asa cum scrii,2 facultati si parinti carturari,esti educata,pe mine ma mira faptul,de unde iti ies atitea insulte din gura? Oare o persoana educata raspunde urit la una care pur si simplu isi spune experienta si opinia sa?Cum iti permiti sa faci asta fara sa ne cunosti? Sau poate trebuie toti sa tacem in fata ta si sa fim de acord cu tine? Ziceai ca eu stiu sa fac doar asta,adica sa lucrez la oficiu,dar citi moldoveni reusesc sa faca acest lucru pina la urma urmei? Din contra,ar trebui sa te bucuri ca este si lume care ajunge si mai departe.Eu ma bucur ca esti o persoana educata,ca scrii fara greseli,ca ai o familie frumoasa,dar trebuie si sa demonstrezi aceste lucruri.Daca cineva te provoaca,nu trebuie sa-i raspunzi cu insulte,dar cu argumente convingatoare.Eu am inceput discutia cu tine,doar pentru ca prima ta scrisoare dovedeste absolut contrariul la ceea ce sustii tu ca esti:ai greseli de ortografie,gramatica ,expresie si foarte multa rautate!!!!!!! Un pic de respect pentru noi noi toti si pentru tine insati!
  • Silvia (05.02.2009 14:08)
    Eu sunt prima care afirma ca mold.cu italienii stau si din dragoste.Sunt si eu in aceeasi situatie si nu e nici o diferenta ca ar fi moldovan sau italian.Important e sa fie de treaba.
  • de moldoveanca (05.02.2009 16:25)
    te-ai gasit sa aperi parerea mea?de logica ta meshchina nu e nevoie!esti prima in oficiu din moldoveni?,sezi si taci macar acolo ca o oita,mai bine ai sta la Moldova!
  • de un om bun (05.02.2009 16:29)
    ea lucreaza in oficiu!ma pish pe prostia ta,daca crezi ca ai minte lucrand acolo!!Nu critica tu lumea,ca fiecare isi spune opinia.
  • tanea (05.02.2009 16:47)
    Sa stii fata draga si eu lucrez in oiciu,aici la Milano,dar nu mi-a venit in cap sa declar asta.Cunosc multe moldovenci,care s-au aranjat si mai bine.A lucra in oficiu nu inseamna a ajunge departe.Depinde in ce sfera lucrezi,ca exista mai multe departamente.Citind mesajele tale,anume in ale tale am vazut prostia omeneasca,felul in care judeci alti oameni,modul in care te exprimi e la fel ca al unui om ce are 4 clase.Nu te imparti in tabere,azi tii cu unul maine tii cu altul(cum iti convine).In ce priveste Stefana,ii dau dreptate.Ea a fost printre primele care a scris parerea ei(care o impartasesc pe deplin,si la fel toate colegele mele)si au fost altii care i-au lasat mesaje adresate,critica etc.Ea nu este impotriva nimanui,invers imi place cum judeca,cum scrie.Si chiar daca nu-i place mancarea de aici,e ceva cat se poate de firesc.Tie iti place?,e concluzia ta si atat.Dar ai inceput tu sa-i scrii fetei mesaje vulgare si de prost gust.Aici fiecare are la parere.Cu critica ai inceput tu in cazul "vostru"!Asa ca las-o mai moale,trebuie sa fii reala,dar sa nu vezi defectele altora.Zici atatea lucruri ce se bat cap in cap,si incerci sa scrii cult,dar nu-ti reuseste,caci scuza, se vede ca esti inapoiata.Stai unde vrei cu cine vrei,ca pe nimeni nu intereseaza.Urat din partea ta.
  • denis (05.02.2009 16:53)
    silvia!fa,malda-oaie proasta!se lauda peste tot ca a ajuns sef pe matura.
  • de o moldoveanca din Iasi (05.02.2009 17:17)
    Stimata dna de peste Prut!Este bine ca ati plecat inapoi in tara? Nu vad nimic de invidiat in alegerea dv.Daca ati fi lucrat la un post satisfacator aici in Italia,daca ati fi avut salariu bun,un sot de treaba,pun mana in foc ca nu ati fi plecat!Copilul putea fi luat aici,ca i-ar face bine sa studieze (la scoala sau gradinita),sa comunice cu copiii de seama lui.Nu trebuie sa afirmati ca plecarea din Italia a fost in numele dragostei,ca nu sunt de acord cu Dv!In numele dragostei si binelui pentru copil,el putea fi adus aici,ca si eu asa am facut,si mii de alti oameni.Faptul ca numiti curve fetele casatorite cu italieni este o eroare.Mi-i jale de dv si mentalitatea subreda ce o aveti.Scuzati ca ma cobor la acest nivel,dar imi vine sa cred ca ati trecut singura prin asa experienta a curviei.Nu cred ca cineva inteligent va poate veni in intampinare si sa sustina ca ati avut dreptate.Stati acum in Basarabia si va ghioraie matele.Dragostea fata de copil se arata altfel,dar nu sa-l umbriti cu saracie,ca in afara educatiei un copil are nevoie de caldura mamei,de linistea sufleteasca a acesteia.Cand nu sunt bani?se intampla ca sunteti nervoasa si inraita,ceea ce ati demonstrat scriind "apelul" rusinos in adresa altora.
  • moldoveanca din Iasi (05.02.2009 17:49)
    dra Silvia,am citit comentariile tale,si pot sa-ti dau un sfat.Nu sapa groapa altuia ca singura cazi in ea.Scrii ca o alta dra critica pe toti in jur!Dar nu este asa.Dra Stefana a scris printre prima comentarii si tu inclusiv cu alta lume ati sarit cu critica.Aici fiecare isi expune parere.Asculta atent,eu nu vreau sa te umilesc nicidecum,dar iti scriu doar un sfat ca o persoana straina.Tu ai fost prima care te-ai napustit asupra Stefanei,cu expresii si invinuiri alogice,de felul "stii ce-i pizza,stii cine e cutare sau cutare,au auzit de ei?",etc.Vrei sa ataci?Atunci primeste cu aceeasi moneta.Si nu ai de ce sa te miri.Nicidecum nu poti sa-i reprosezi Stefanei ca scrie ceva irational.Ba,mai mult!Dra Stefana poseda cultura ligvistica,are penita buna,scrie la tema,si pe alocuri este piperata la vorba,doar ca sa te puna la punct pe tine sau altii.Tu insa,ai scris cu greseli adesea.Silvia,ca sa ajungi bine in viata,nu trebuie sa adresezi cuvinte ce nu stau nici in cer nici in pamant.Nu acel ce striga cel mai tare se face auzit.
  • Silvia (06.02.2009 12:49)
    Immmmmm,interesat ca s-au gasit toti sa ma atace ,mai putin Stefana.Aici,oricine lasa comentariu e atacat si facut in toate modurile,asa ca cometariile voastre tin.Nu ma deranjeaza.Eu iubesc Romania,iubesc Italia si ma deranjeaza cind lumea vorbeste de rau despre ele.Dar daca voi sunteti invidiosi,e treaba voastra.Eu ma bucur sa vad lume care ajunge undeva prin propriile forte,asa ca mine.Iata de ce pentru mine,serviciul meu e foarte scump si are o valoare! Cit despre discutia intre mine si Stefana,s-a iscat pentru ca ea a vorbit doar despre partea urita a Italiei,dar eu am adus-o la cunostinta ca exista si cea frumoasa!Apoi,m-a deranjat aroganta ei.Eu nu sunt asa si ma deranjeaza sa aud lumea vorbind in felul acesta.Ea spune adevarul? De unde stie ea adevarul despre situatia moldovenilor daca zice ca a venit cu o situatie deja buna?Sa fim seriosi!Eu v-am vorbit despre situatia mea actuala,care e perfecta!!!!!Trebuia sa va zic cite dificultati am intilnit in 1 an?Chiar daca am venit aici avind masina,bani,dar nestiind nici "buna ziua" in italiana?Nu am fost intimpinata cu "flori si busuioc".Eu am ales aceasta tara doar pentru ca e civilizata,iti ofera siguranta,asa ca am luat-o de la zero parasindu-mi tara,unde terminasem facultatea si aveam un serviciu bun si o situatie buna.De dragul tarii am venit,asa ca pentru mine,totul are un sens!Sunt fericita ca sunt aici!
  • Silvia (06.02.2009 15:22)
    Dragii mei.Mi-a facut o mare placere sa discut cu voi.Pina acum,n-am avut contacte decit cu o moldovanca,verisoara mea,care m-a sfatuit si m-a ajutat sa vin aici.In rest,doar cu italieni.Acum,sunt bucuroasa ca am o "intreaga familie".M-ati sustinut,m-ati ajutat,v-ati bucurat pentru binele meu!!! Exact cum face un moldovan! Va sunt recunoscatoare! Nu va deranjati,eu o sa-mi fac concluziile mele si o sa va urmez sfaturile in intregime.Daca pina acum am fost doar fericita,poate cu ajutorul lor voi ajunge in "culmea fericirii"! Mai stii? Si mai sunt incintata sa vad ca pe acest forum,eu sunt unicul prost.Credeam ca sunt mai multi,dar dupa discutiile duse,ma conving de contrariu.Deci,eu va doresc la toti sanatate,fericire si important e sa va simtiti bine si sa fiti impliniti,fie in IT,RO sau MD! Eu voi sta in prostia mea,cu tinara mea familie,cu "Ferrari 430" in garaj si cu vacanze in Formentera,Paris,Myc onos,Sardegna;mincin d "pizza,lasagne,torte llini,filetto di manzo,panna cotta";cunoscund la perfectie doar 2 limbi straine studiate la USM, inafara de italiana,rusa si romana.Che vita da sfigato!!!!! Mi-i mila de mine! Va pup si stati-mi bine,eh?! Mi raccomando!
  • tanea (06.02.2009 22:55)
    Silvia,nu te prosti cu mesajele tale.Nu vreau sa te critic,dar starnesti zambetul cand scrii.Nu te obosi sa scrii lucruri care sunt in imaginatia ta.Nu te prosti cu masina ceea!Tu ai idee cat costa ea?ajunge si la 300-400mii de euro,depinde de model.O fi avand cineva in garaj asa masina si te-ai inspirat si tu.Ele nu se vand la fiecare!)si nu mai scrie ca nu-ti face deloc cinste.Oricum,chiar de scrii, e treaba ta.Nimanui nu-i pasa.Dar pe cine minti?De tine si realitatea ta nu fugi nicaieri.Si la urma toata!chiar sa ai asa masina,draga!Asta chemi tu fericire??La Universitate toti au studiat cate 2 si 3 limbi!Si in afara de asta oricine cunoaste rusa!mai scrie ca vb si moldoveneste!!!!!!!T oanto.Iar l.italiana nu a vorbit-o nimeni pana a veni in Italia.Aici si rusii si icrainenii si africanii au invatat aceasta limba.Pe cine miri?La Universitatea de Stat,draga se studia inclusiv italiana!!(pe langa germana,engleza si franceza).Ai invatat la Universitate?Da,te-a m zarit,te deplasai in caruta.Si nu mai scrie prostologii de vacantele ce le petreci.Du-te macar si in baltoaca,nu miri pe nimeni.S-a gasit unica care crede ca poate prosti lumea.Fiecare isi permite sa se odihneasca,doar tu ramai cu imaginatia vacantelor.
  • stefana (07.02.2009 15:02)
    Silvia,ai dat dovada tu insati cat de primitiva esti.Judeci ca o copila,insulti oamenii si apoi tot tu sustii contrariul de altii.Iar culmea e ca scrii apoi "cum poate judeca cineva rau pe altcineva atata timp cat el nici nu-i cunoaste"!Dar tu ce faci,ce ai facut?Nu tot judeci fara sa cunosti oamenii?Nu incerca sa fii ducleaga,ca fata ta ti-ai aratat-o.Mergi inainte, viata e asa,dar baga de seama ce scrii,cum scrii.Experienta ce ai avut-o dialogand sa-ti fie de invatatura.E una sa scrii anumite ganduri,dar fara sa le adresezi persoanelor concrete(chiar daca nu impartasesti gandurile).Altfel sunt multe probabilitati sa ti se puna calosul in bot pe buna dreptate.
  • stefana (07.02.2009 17:10)
    Scrii in fiecare comentariu ca eu sunt rea,ca scriu irational, ca nu scriu corect?!ca sunt aroganta,etc(nici nu mai comentez toate invinuirile),ca nu am timp.Intelege ce vrei!dar ma intreb daca ai judecata sau ai lasat-o prin campii pe undeva.Sigur,as intelege sa nu fii de acord,dar nu mai insista atata,ca nu-mi schimbi gustul meu si nici altora!(eu nu am "dedicat"comentariul meu nimanui,l-am scris negru pe alb,la general,ca o opinie personala!iar tu ai navalit cu agresiune,cu critica,reprosuri vulgare.Papa tot ce ti-i pe plac(eu consider ca sunt gretosenii!)nu le-as manca niciodata ca imi provoaca greata!(tortellini!s i alte caricaturi ale culinariei italiene!ce mai gust..Mai bine ai manca coltunasi cu cartofi,visine sau branza de vaci.Apoi iti raspund la nedumeririle tale in privinta faptului ca am idee de situatia saraca din Moldova.Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi si o alta realitate de acolo,caci nu exista numai lume cu bani(nici pe departe).Doar nu am adunat langa mine numai bogatasi,prieteniile nu se fac dupa situatia in societate.Cand studiam la Universitate din primele luni veneau fetele la mine acasa (le invitam pe unele ce locuiau la camin sa-si faca o baie,sau sa manance.Le daruiam haine adesea).E omeneste sa ne ajutam la nevoie.Si tot vorbind de limba romana!sa-ti deie Dumnezeu sanatate sa te exprimi corect in romana,caci ce interjectie mai e si asta"Immmmm"?? Ar fi fost corect sa scrii "Hmmmm".Eu habar nu am cum vorbesti alte limbi de care ai pomenit ca le-ai studiat la Universitate,dar imi imaginez.La Universitate sunt multe materii,sunt si profesori minunati ce-si fac meseria bine.Dar rar studentii fac fata cerintelor.Silvia,da ca ai fi scris primul mesaj doar ca pe un comentariu,adica fara sa mi-l adresezi,te-as fi lasat,ai trece neobservata in sirul altor comentarii!e ceva firesc unora sa le placa "bucataria"italiana, iar altora sa nu le placa.Dar daca te-ai napustit ca o fiara salbatica,ti-am raspuns.Atat.Dar,sa stii ca de felul meu sunt blanda.
  • oleg (07.02.2009 18:05)
    Buna ziua tuturor!,sper cineva sa ma ajute!Sunt in Italia,de cativa ani,cu acte in ordine,am permis de sedere,lucrez.Cum as putea chema aici in vizita macar pe vreo 2ua luni pe o sora de a mea?Va rog frumos,cine stie,sa-mi deie un sfat!Unde sa ma adresez,ca sa ii deschida viza?Eu inchiriez aici un apart cu sotia mea.Stam bine.Va multumesc mult de tot.Astept sa-mi dati un sfat.
  • raisa (07.02.2009 19:45)
    In Italia pentru alegerile din Moldova de la 5 aprilie unde se poate de votat,doar la Roma?care sunt orasele ce vor avea sectii de votare?
  • danuta (08.02.2009 10:43)
    Draga Silvia, ma mira faptul ca atitea persoane nu sustin parerea ta. Am ris cu pofta la toate criticile aduse in adresa ta. Nu am simtit nici un fel de aroganta, vulgaritate, aberatii in cuvintele tale. Ai raspuns calm la toate insultele (si au fost destule), eu nu stiu daca rezistam :) Lasa Stefana sa-si manince ''coltunasii cu brinza, visine'' etc. Ca daca-i buna gospodina o sa si-i pregateasca in loc sa vorbeasca in dodii pe site si sa batjocoreasca mincarea italiana. Ce sa mai vorbesti,mincarea moldveneasca si cea italiana- cerul si pamintul! Da, de gustos e gustos, dar oare ce zice sarmanul organism cind ii dai atita otrava. Uitati-va cum arata majoritatea moldovenilor trecuti de 40 ani. E bine sa maninci gustos, dar tre sa fie si sanatos. Cel putin pentru mine conteaza. Asa ca, draga Stefana, du-te si trancaneste despre mincarea moldoveneasca la urechile sotului tau. Poate a prinde si el dragostea pentru bucatele moldave. Si ai sa gatesti doar moldoveneste si o sa traiti fericiti pina la adinci batrinete. :-P
  • eu (08.02.2009 13:03)
    toate noutatile le gasiti pe site!! www.consulat o moldavo.it Va alegeti informatia necesara.Sau www.ambasciata moldava.mi
  • eu (08.02.2009 13:46)
    Ce tampite sunteti(ori e verisoara ta,tampito de Silvia,ori tot esti tu???)!!!!!!!!!De care sanatate vorbiti a italienilor,proastel or!Este evident ca sunteti la curent cate badante sunt in Italia,pe semne de mancarea sanatoasa ce au consumat-o!Duce-ti-v a in limuzina voastra sparta si lasati lumea in pace,altfel va trimit virusi in compu'l vostru,si o sa vedeti!Stati in oficiu si spalati cumsecade incaperea.Mancarea noastra din Moldova e sanatoasa si gustoasa.Voi sunteti 2ua lepre tampite si minciunoase,fara minte si gust.E clar,Silvia??Eu unul m-am saturat sa citesc comentariile tale aiurea!de aia nu le mai comentez.Dar,e imposibil,dle!Te vari ca musca pe baliga si deranjezi lumea.
  • tanea (08.02.2009 15:30)
    hahaha!Ce proasta esti Silvia!tu nu ai idee de conservantii ce se pun in tortellini?si alte bucate!!citeste pe confectii pe verso si o sa vezi!Scuza,dar esti chiar PROASTA de RAGI!la fel si danuta.
  • raisa (08.02.2009 16:51)
    multumesc pentru adresa din net(lui "eu"),ma voi interesa.Vreau sa zic si eu parerea mea.Socot ca mancarea din Moldova este mult mai sanatoasa si gustoasa ca din Italia.La rutierele ce aduc pachetele din Moldova,des ne intalnim si schimbam opinii cu bastinasii.Toti spun ca primesc mancare de acasa.Le este dor de gustul cel natural al produselor,sanatos.C a aici in afara de publicitate nu au nici un gust bucatele.Aici contin pesticide si adaosuri chimice.De care sanatate vb fato?Sunt niste schifeze!Eu de profesie sunt bucatar si gatesc aici numai din culinaria moldoveneasca,asa vor dnii la care lucrez.Ei prefer bucatele noastre moldovenesti.Toate insalatele "ruse"ce se vand in magazinele lor,nu sunt cu gustul original!nu contin de exemplu pepeni murati ci marinati si nu au gust,de parca ar fi bihliti,iar maioneza nu e de calitatea noastra si nici cu gustul nostru.Eu nu cumpar aceasta salata,si nici altele.Am noroc ca produsele le cumpar de la un magazin moldovenesc!Familia italiana este incantata.Recunosc si ei ca mancarea noastra este mult mai buna si sanatoasa ca italiana.Locuiesc la ei deja de 6 ani,si meniul in intregime este moldovenesc.De la magazin cumparam doar peste si fructe(daruri ale naturii,cum se zice).Pizza o pregatesc eu la cuptor.Vecinii nu stiau ce-i mancarea moldoveneasca,dar de cand o cunosc o cauta!La fel e si cu vinurile,coniacurile ,bomboanele.Si inca ceva:DNII la care lucrez sunt medici.(unul din ei chiar e dietolog).Cu alte cuvinte,pricepe in mancare.El spune ca uleiul de masline italian este unic in alimentarea italiana si carnea de peste.In rest Moldova concurenta nu are.Iar voi,Silvia si Danuta,daca nu aveti claritate in cap,stricati-va organismul in continuare cu schifezele celea,imi inchipui ce piele aveti si ce culoare are faza voastra!,cata grasime ati adunat pe burta si sub piele!Cat sunteti tinere aveti noroc,iar mai apoi veti vedea.Aici,lumea de ce e atat de bolnava?Ca mananca prea multe prostii.La noi in tara lumea e sanatoasa,nu e atat de obeza.datorita faptului ca se alimenteaza corect.
  • nu mai scriu cine, voi toate le stiti mai bine (08.02.2009 20:25)
    Si Dumnezeu cu voi, ce sa mai vorbesti atita. Asteptati pachete cu castraveti murati din Moldova, bomboane, coniacuri, vodka etc, cumparati scrumbii afumate de la ''rutiere'', adunati-va cu alti moldoveni in cerc scoate-ti Chisinau de 2 litri si rasarita si dati-i bataie! Si toti o sa fie cu inima impacata. Fiecare maninca ce vrea, nu-i asa? Nimeni nu-ti baga pe git ceea ce nu-ti place. Si tu, Raiso, ai vrea sa ai asa abdomen ca al meu, fara pic e grasime :-P Si nu vorbi aiurea. Si pentru altii care vor scri mai departe comentarii, fiti va rog mai subtili in insultele voastre, fara cuvinte ca ''proasta'', ''timpita'' etc. La urma urmei suntem oameni, nu? P.S. Nu sunt Silvia, va asigur. Pare-mi-se Silvia v-a lasat mesaj de adio deja :D Pai si normal, aici atitia ''destepti'', tocmai ti-i incomod.
  • olga (08.02.2009 22:00)
    salut!Vreau si eu sa-mi spun parerea.Lucrez in Italia de 4 ani si jumatate.Ma duc acasa de 2-3 ori pe an.Aici in Trieste sunt contabila la o firma de productie.Am fost odata cu proprietarii(sot si sotie) la care lucrez in Moldova pe 16 zile.Nici nu pot sa va redau cat de impresionati au ramas de mancarea noastra!!I-am hranit acasa cu bucatele noastre traditionale.Si a fost chiar o hohma:)Nu stiau ca legumele din gradina pot avea gustul atat de bun,caci in gradinile lor din Italia roada nu e la fel ca in Moldova(fructele sau legumele nu sunt atat de dulci si gustoase.)Chiar daca in Italia sunt unele mancaruri bune(eu nu prefer nimic),ele nu se compar cu cele din Moldova.Asa ca sunt de acord cu moldovenii ce spun ca in Italia nu este din pacate mancare buna si gustoasa ca in Moldova.
  • de eu (09.02.2009 02:08)
    sigur,cum sa nu!Silvia a spus un adio,dar imediat a intors cojocul pe alta parte.Cum sa nu mai de-a tarcoale?,doar a fost prezenta zi si noapte si cum sa nu-si citeasca posta ce-i vine si sa mai icneasca vreun gand?Mi se pare ca creierul tau e la fel de plat ca si abdomenul tau.
  • eu (09.02.2009 02:24)
    Cer scuze pentru cuvinte urate!ne certam in zadar de la gusturile alimentare si atat.Suntem oameni ai dreptate,Silvia(danu ta),insa la vorba esti si tu impulsiva,caci am citit toate comentariile tale,de aia m-am suparat.Propun sa facem pace!Iarta-ma,deci si tu Silvia,si tu Danuta pentru cuvintele urate.De fapt am simtit in voi un licar de bunatate,la fel cum am simtit si in alte "personaje" ce le-ati insultat voi.Dar sunt sigur ca si ele la randul lor scriu apasat din motiv ca le este jignitor cand primesc o palma verbala.
  • dana (09.02.2009 10:57)
    lui ''de de eu'' sau ''eu'', nu stiu daca sunteti aceeasi persoana. V-am zis ca nu sunt Silvia si lasati-o in pace. Am si eu nume. Poate nu am fost inteleasa corect, eu nu am vorbit despre produse (legume, fructe s.a.) Cu siguranta la noi sunt mai naturale si mai gustoase (cu exceptia celor turcesti). Si cu asta sunt de acord. Eu ma refer la culinarie, la bucatele moldovenesti. Nu toate, dar majoritatea sunt super-calorice. Chiar si acea salata rusa, recunosc ca si mie imi place, cita maioneza are, mama draga. E cumva sanatoasa maioneza? Cita carnaraie se consuma la o masa de sarbatoare, cita bautura..Si cit de naturala nu ar fi, multi moldoveni nu o intrebuinteaza sanatos. Si nimeni n-o sa ma convinga de contrariul. Va las in pace!
  • dana (09.02.2009 11:11)
    Nici n-am stiut ca ai puteri supranaturale, faci tomografie a creierului doar dintr-un simplu mesaj, de stii cum e al meu. Mi-i sila deja de asa insulte si sa stii ca ele nu te fac sa arati mai destept.
  • raisa (09.02.2009 22:37)
    nu o apuca haisa,te rog eu mult.Ce spui,nu are sens deloc!Ce inseamna ca la noi in Moldova mancarea e grasa,contine calorii,maioneza are multe calorii,etc!Maioneza se face dupa tehnologie speciala,si este facuta dupa acelasi principiu de grasime caloriica in orice tara,doar gustul defera,la noi in Moldova este insa gustoasa,nu contine gust artificial.(este natural).Apoi zici ca la masa de sarbatoare in Moldova pe masa sunt multe bucate,carne,vinegre ta,etc si lumea mananca si se umfla.Fiecare mananca dupa cultura personala.Unul infuleca mult,altul mananca in norma.Nu ai vazut in Italia cum lumea infuleca spaghetti?barbatii la numai 25 ani umbla cu burta,nu mai spun de cei trecuti de 40 ani,iar scolarii?Ai auzit de statistica inaintata de medici ca in Italia e alarma obezitatii incepand cu copiii claselor primare?In Moldova mancarea este grasa:)??Unde nu se consuma carne de porc?,grasimi alimentare,etc?Dar e vorba ca in MOldova mancarea de la sine este fara grasime si adaosuri chimice,fara coloranti asa cum este in Italia.Lumea scrie just,tu te-ai legat de subiectul asta si te incapatinezi sa demonstrezi nu stiu ce.
  • eu (10.02.2009 18:32)
    Mancarea din Moldova si Rusia este cea mai buna din lume.Silvia si Dana s-au scapat la viata abia acum dand cu nasul in Italia de spalaturi (de la pomoika) si le pare ca e bun!Copilarie nu au avut,nici bunei sa le faca bucate "ca acasa"..
  • Pt toti (12.02.2009 13:34)
    Buna ziua.Am scris un ultim mesaj de adio,dar acum,dupa o saptamina, nu am mai rezistat. Eram atit de curioasa sa vad cum a interpetat lumea mesajele mele,daca au inteles ironia mea si nu au citit printre rinduri,daca mai este vreun moldovan care judeca ca mine.Mesajele cu insulte la adresa mea,sincer,nici nu le-am terminat de citit,acele insa in favoarea mea,le-am citit si sunt bucuroasa ca nu avem in tara doar "ciobeni".Va pup dulce dulce pe cei ce m-au sustinut:Danutsa,D:, apoi chiar si "eu".Mi-a placut gestul.Cit despre masina ceea,despre tot ce am scris despre mine este absolut adevarat.Pentru toti cei ce nu cred,propuneti-mi un mod de a va dovedi.Va fac si o vizita in casa mea ca sa vedeti ca sunt o persoana cinstita.Nu am scris ca sa ma laud,dar sub fondul ironic,v-am facut sa intelegeti(pentru cei ce vor sa inteleaga)ca eu stau foarte bine si ca-i multumesc Italiei pentru fericirea mea si pe voi sa va fac sa intelegeti ca Italia v-a primit,v-a ajutat si trebuie sa-i fiti recunoscatori! Mi-a fost greu si mie,si toti moldovenilor le e greu la inceput,acest fapt nu-l neg,dar eu mi-am gasit fericirea,altii isi ajuta familiile.Cit despre mine,eu am avut un trecut frumos,am un prezent frumos asa ca voi descotorositi-va de invidie,rautate si o sa vedeti viata in roz! Sunt linistita acum vazind ca viziteaza site-ul si lume cumsecade.Poate voi mai intra peste vreo saptamina,doua,o luna sa va citesc propunerile:-)Ciao,c iao!
  • visele devin realitate!!! (23.03.2011 16:35)
    scuze nu e cazul de-a ne plinge ,oricum Moldova noastra e cu mult prea departe...si daca ni se da o posibilitate dea optine vize ar trebui sa ne bucuram...pentruca vom avea doar atunci posibilitatea dea ne intoarce in tara noastra mai des.ce priveste salarile si lucrul in italia aveti dreptate se optine greu...dar in schimb avem o posibilitate dea continua o viata cu mult mai buna!!!ce in RM nu nise dau posibilitati...abea atunci vom putea sa ne facem o viata mai buna in Tara noastra cind vom avea cale libera in Europa,,,!
  • MOSCALIUC RAISA (30.08.2011 16:56)
    Unde nu t-ai aflla trebuie sa muncesti ca sa ai, asa ca nu trebuie sa ne plingem ca greu se fac banii Parerea mea este de a da voie cetatenilor MOLDOVEI DE F PLECA IN TARILE EUROPENE DE A MUNCI PENTRU EI SI PENTRU TARA MOLDOVA. SA SE ORGANIZEZE PRIN RAIOANE PRIN BIRJA MUNCII CONTRACTE CU ITALIA SI ALTE TARI EUROPENE DE A LE DA POSIBILITATE CETATENILOR R.MOLDJVA DE A MUNCI LEGAL IN TARILE EUROPENE.
  • da eu (19.11.2011 22:07)
    sunt deacord cu tine 100%
  • fgj (08.02.2012 13:45)
    buna
  • andryo (06.03.2012 21:29)
    nu vorbiti prostii la italia e bine nu mas intoarce in moldova pentru nimic ai de toate si viata e altfel la md se strica lumia de bautura asaca nu graiti prostii niumeni nosa spuna ce salariu au dar la mdau vile si spun ca traesc rau sava fie rusine ne multumitii
  • Liudmila (25.08.2012 10:55)
    asa cum este rau,dar touna stati acolo,de ce nu veniti la voi in tara sa ridicati tara? In Italia poate nu este in prezent asa de bine,ca au navalito moldovenii si rominii,dar credca touna ca in Moldova nu este mai rauacolo statu are grija daca nai ce minca s-au unde locui,dar la noi te arunca afara ca un cine(((
  • E greu (25.08.2012 11:00)
    sigur ca ar fi find greu fara documente,.dar fak o reclama credca sa nu se mai duca nimeni in Italia,deja situatia e gria ca sunt pria muulti straini,nu mai sunt atitia batrini de care treb cautati))
    Euro
    • Leu moldovenesc
      2.8 lei
    • Euro
      323 eur
    • Dolar S.U.A.
      323 usd
    • Leu romanesc
      323 ron
    • Rubla ruseasca
      4 rub
    • Hrivna ucraineana
      4 uah
    • Leva bulgara
      4 bgn