Google+

Pentru a patra oara campion la MotoGP. Spaniolul Marc Marquez s-a clasat pe locul 3 in cursa de la Valencia si a obitnut titlul- VIDEO

Embed:

Marc Marquez a devenit pentru a patra oara campion la MotoGP. Spaniolul s-a clasat pe locul 3 in cursa de la Valencia, rezultat suficient pentru a obtine titlul.

Marc Marquez, pilotul echipei Honda, a plecat din pole-position si nu a avut emotii pe circuitul de la Valencia. Principalul sau adversar, italianul Andrea Dovizioso, de la Ducati, a abandonat cu 5 tururi ramase pana la finalul cursei.

Chiar si asa, Marquez a trecut al treilea linia de sosire, dar a fost suficient pentru a-si asigura titlul. Dani Pedrosa a castigat cursa, iar Johann Zarco a ocupat locul 2.

Marc Marquez a devenit pentru a patra oara campion la MotoGP, la 24 de ani, el fiind cel mai tanar pilot care stabileste o asemenea performanta. Vicecampion a devenit Dovizioso, iar pe locul 3 a incheiat sezonul spaniolul Maverick Vinales, de la Yamaha.

Sursa: PRO TV