Google+

Succes rasunator pentru Moldova. Valentin Petic a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial de lupte - VIDEO

Embed:

Succes rasunator pentru Moldova. Valentin Petic a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial de lupte, rezervat cadetilor. Acesta l-a invins in finala pe un sportiv din Iran.

Valentin Petic a facut ravagii la Campionatul Mondial de lupte, rezervat cadetilor, desfasurat la Tbilisi. Moldoveanul, luptator de stil greco-romane, a concurat in categoria de greutate de 58 de kilograme. El l-a invins in calificari pe un adversar din Grecia, apoi in optimi a trecut de un egiptean in sferturi de un azer, iar in semifinale a batut clar un luptator din Rusia, scor 9 la 1.

In finala, Valentin Petic a dat piept cu un iranian, Mohammad Mokhtari, pe care l-a invins cu 5 la 1.

Intre timp, un alt luptator moldovean a fost aproape de medalie la Campionatul Mondial rezervat cadetilor. Tot la greco-romane, insa in categoria de 63 de kilograme, Anatolie Popov a cedat disputa pentru bronz in fata unui sportiv din Turcia. In total, 9 luptatori reprezinta Moldova la turneul mondial, ce are loc in capitala Georgiei.

Sursa: PRO TV