Ziua de joi (24 noiembrie) de la CM 2022 din Qatar, in care debuteaza in competitie Brazilia si Portugalia, propune patru dueluri interesante. In primul meci al zilei, Elvetia a invins la limita Camerun (1-0). Uruguay si Coreea de Sud se infrunta de la ora 15.

Ultimul update: 24.11.2022, 12:06 Publicat:24.11.2022, 12:05

Brazilia - Serbia 1-0 (Rep. I)

Min 67: Vinicius fura o minge la marginea careului advers, ajunge intr-o pozitie buna, dar aluneca si se incurca in momentul sutului.

Min 62: Goool Brazilia! Neymar dribleaza, Vinicius trage la coltul lung, Milinkovic-Savic respinge in fata si Richarlison impinge mingea in poarta de langa Pavlovic.

Min 60: Alex Sandro trage de la mare distanta, mingea sare in fata portii si loveste bara laterala.

Min 55: Neymar primeste mingea la 11 metri, dar rateaza complet executia si trimite pe langa poarta.

Min 46: Prima mare ocazie a meciului vine in chiar primul minut al reprizei secunde: Raphinha ii fura mingea neatentului Gudelj, dar nu il poate invinge pe Milinkovic-Savic.

Pauza pe Lusail Stadium. Brazilienii au avut mai multe ocazii, dar tabela arata tot 0-0.

Min 45+1: Premiera la Cupa Mondiala din Qatar - prima repriza este prelungita doar cu un minut.

Min 34: Paqueta il pune intr-o pozitie ideala pe Raphinha, dar jucatorul Barcelonei trage foarte slab si Milinkovic-Savic prinde fara probleme.

Min 13: Neymar vede ca Milinkovic-Savic iese prea mult din poarta si incearca sa il invinga direct din corner, dar portarul se retrage la timp si respinge din nou in corner.

Meciul a inceput.

Echipele de start:

Brazilia: Alisson - Daniolo, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro - Paqueta, Casemiro - Rapinha, Neymar, Vinicius - Richarlison. Selectioner: Tite

Rezerve: Weverton, Ederson, Bruno Guimaraes, Dani Aleves, Everton Ribeiro, Fabinho, Fred, Gabriel Jesus, Martinelli, Militao, Pedro, Rodrygo, Telles

Serbia: Vanja Milinkovic-Savic - Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic - Zivkovic, Lukic, Gudelj, Mladenovic - Tadic, A. Mitrovic - Milinkovic-Savic. Selectioner: Dragan Stojkovic

Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Babic, Djurcic, Erakovic, Grujic, Ilici, Jovic, Kostic, Lazovic, Makismovic, S. Mitrovic, Racic, Radonjic, Vlahovic

Portugalia - Ghana 3-2 (Rep II)

Final de partida: Portugalia trece cu 3-2 de Ghana, insa nu fara emotii.

Min 100: Diogo Costa comite o eroare mare, insa Bukari nu reuseste sa profite si sa inscrie

Noua minute de prelungire.

Min 89: Gol Ghana! Bukari inscrie cu capul dupa o faza scoala de contraatac a ghanezilor.

Min 80: Gol Portugalia! De-abia intrat de cateva minute pe teren, Rafael Leao inscrie cu un sut la coltul lung, precum o face si la AC Milan. A doua pasa de gol marca Bruno Fernandez.

Min 78: Gol Portugalia! Joao Felix inscrie cu o scarita, executie de mare atacant. Portugalia trece din nou in avantaj pe tabela.Pasa de gol i-a apartinut lui Bruno Ferandes

Min 73: Gol Ghana! Andre Ayew egaleaza dupa o faza combinativa. Portugalia - Ghana 1-1

Min 65: Gol Portugalia! Cristiano Ronaldo trimite in forta de la 11 metri, iar mingea intra in poarta, cu toate ca Zigi a ghicit coltul

Min 63: Cristiano Ronaldo cade dupa un contact cu un adversar, iar centralul dicteaza penalti.

Min 55: Kudus ia o actiune pe cont propriu, suteaza de la aproximativ 23 de metri, dar mingea nu prinde cadrul portii lui Costa. Prima actiune periculoasa a nationalei din Ghana.

Final de prima repriza: Portugalia - Ghana 0-0. Nu au fost neaparat cele mai spectaculoase 45 de minute de la acest CM din Qatar.

S-au aratat doua minute de prelungire.

Min 31: Cristiano Ronaldo trimite mingea in poarta, dar reusita este anulata pentru un fault in atac facut de fostul atacant al celor de la Manchester United.

Min 13: Saritura impresionanta a lui Cristiano Ronaldo, dar lovitura sa de cap din apropierea portii este imprecisa.

Min 10: Gasit ideal cu o pasa in adancime, Cristiano Ronaldo face o preluare larga si ii permite portatului Ati-Zigi sa-l blocheze. Ocazie importanta pentru Portugalia.

Min 5: Dintr-o pozitie favorabila, Otavio rateaza voleul, iar mingea se duce departe de poarta lui Ati-Zigi.

A inceput partida de pe 974 Stadium.

Portugalia: Costa - Guerreiro, Pereira, Dias, Cancelo - Neves - Fernandes, Bernardo - Joao Felix, Ronaldo, Otavio (4-1-2-3)

Ghana: Ati-Zigi - Seidu, Djiku, Amartey, Salisu, Baba - Kudus, Partey, Abdul Samed, Ayew - Williams (5-4-1)

Uruguay - Coreea de Sud, 0-0 (repriza 2), la CM 2022 Qatar

Min 90+7: Final de meci. Egalitate intre Uruguay si Coreea de Sud.

Min 90+1: Ocazie Coreea de Sud. Son isi incearca norocul de la distanta, dar sutul trece alaturi.

Min 90: Bara Uruguay! Fede Valverde scutura bara cu un sut puternic. Mingea iese in afara terenului.

Min 81: Sansa mare de gol pentru Urugay. Darwin Nunez a sutat frumos la coltul lung, insa mingea a trecut putin pe langa poarta.

Min 63: Ocazie Uurugay. Darwin Nunez ia o actiune pe cont propriu si trimite in fata portii, dar portarul asiatic intervine.

Min 46: A inceput a doua repriza.

45+2: Pauza. 0-0 dupa 45 minute.

Min 44: Bara Uruguay! Diego Godin trimite perfect cu capul in urma unei lovituri de colt, insa mingea nimereste bara.

Min 34: Ocazie mare pentru Coreea de Sud. Hwang Ui-Jo trimite peste poarta din 6 metri.

Min 22: Sansa de gol pentru Uruguay. Caceres centreza din flancul drept, iar Luis Suarez rateaza intalnirea cu mingea.

Min 19: Prima ocazie apartine Uruguayului. Fede Valverde este gasit cu o pasa de peste 40 metri, dar fotbalistul celor de la Real Madrid trimite peste poarta.

Min 1: A inceput partida de pe Education City Stadium.

Uruguay: Sergio Rochet - Jose Gimenez - Diego Godin - Mathias Olivera - Martin Caceres - Matias Vecino - Rodrigo Bentancur - Federico Valverde - Facundo Pellistri - Luis Suarez - Darwin Nunez. Selectioner: Diego Alonso.

Rezerve: Fernando Muslera, Sebastian Sosa, Nicolas de la Cruz, Giorgian de Arrascaeta, Guillermo Varela, Lucas Torreira, Vina Matias, Maximiliano Gomez, Sebastian Coates, Facundo Torres, Edinson Cavani, Agustin Canobbio, Manuel Ugarte, Jose Luis Rodriguez.

Coreea de Sud: Kim Seunggyu - Kim Jinsu - Kim Minjae - Kim Moonhwan - Kim Younggwon - Jung Wooyoung - Hwang Inbeom - Son Heungmin - Lee Jaesung - Na Sangho - Hwang Uijo. Selectioner: Paulo Bento.

Rezerve: Song Bumkeun, Jo Hyeonwoo, Yoon Jonggyu, Paik Seungho, Cho Guesung, Hwang Heechan, Son Junho, Hong Chul, Lee Kangin, Kwon Kyungwon, Kwon Changhoon, Kim Taehwan, Cho Yumin, Jeong Wooyeong, Song Minkyu.

Elvetia – Camerun 1-0, in Grupa G a CM 2022 din Qatar

Min 90+7: Final de meci. Elvetia invinge la limita, dupa golul inscris de jucatorul cu origini cameruneze.

Min 90+5: Seferovic rateaza sansa unui 2-0, dupa ce sutul sau este deviat in corner.

Min 90: Ultima schimbare la elvetieni. Comert intra in locul lui Rodriguez. S-au aratat de la margine 6 minute de prelungiri.

Min 89: Sutul lui Xhaca din afara careului este retinut de portarul Onana.

Min 86: Desi in tribunele stadionului de 40.000 de locuri sunt multe scaune goale, organizatorii anunta o prezenta de 30.089 de spectatori.

Min 83: Cartonas galben pentru Akanji pentru un fault din spate.

Min 81: Schimbari in ambele formatii. La elvetieni, Rieder intra in locul lui Vargas, iar in echipa Camerunului, Moumi Ngamaleu ii inlocuieste pe Mbeumo.

Min 74: Inca doua schimbari la camerunezi. Aboubakar si N’Koudou ii inlocuiesc pe Choupo-Moting si Toko Ekambi.

Min 72: Trei schimbari la elvetieni. Frei intra in locul lui Sow, Okafor il inlocuieste pe Shaqiri, iar Seferovic pe Embolo.

Min 68: Schimbare in echipa Camerunului. Ondoua intra in locul lui Hongla.

Min 66: Ocazie uriasa pentru Elvetia. Acelasi Shaqiri centreaza din partea dreapta in mijlocul careului, dar sutul lui Vargas este respins in corner de Onana.

Min 64: Elvedi vede cartonasul galben dupa o interventie neregulamentara la Choupo-Moting.

Min 57: Faza frumoasa pentru camerunezi. Choupo-Moting patrunde excelent si suteaza din unghi, dar Sommer respinge in corner.

Min 48: GOOOOL Elvetia. Shaqiri centreaza din partea dreapta pentru Embolo, in centrul careului, iar atacantul elvetian, ramas nemarcat, deschide scorul.

Min 46: A inceput repriza secunda, fara modificari in cele doua formatii.

Min 45+3: Arbitrul argentinian Tello fluiera finalul primei reprize.

Min 45+1: Akanji reia frumos cu capul dupa un corner, putin pe langa poarta lui Onana.

Min 45: Prima repriza urmeaza sa fie prelungita cu cel putin 2 minute.

Min 40: Corner pentru elvetieni, Elvedi reia cu capul pe langa poarta.

Min 36: Cartonas galben pentru fostul jucator al lui Dinamo, Collins Fai.

Min 35: Ocazie pentru Camerun. Centrare a lui Fai in interiorul careului, Widmer respinge in ultimul moment.

Min 30: Atac pozitional al camerunezilor, Hongla suteaza in diagonala, dar Sommer respinge.

Min 23: Elvetia controleaza partida, dar fara sa puna in pericol poarta lui Onana.

Min 13. Ocazie pentru elvetieni, dar Embolo este surprins in ofsaid.

Min 10: Ocazie mare pentru Camerun. Mbeumo suteaza din unghi, Sommer respinge la Toko Ekambi, care trimite mult peste poarta.

Min 5: Shaqiri centreaza in mijlocul careului, Castelleto lufteaza, dar Onana retine fara probleme.

Min 1: A inceput partida de pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah.

Elvetia: 1. Sommer – 3. Widmer, 5. Akanji, 4. Elvedi, 13. Rodriguez – 6. Freuler, 10. Xhaka (c) – 23. Shaqiri, 15. Sow 17. Vargas – 7. Embolo. Selectioner: Murat Yakin

Rezerve: 12. Omlin, 21. Kobel, 24. Kohn – 2. Fernandes, 6. Zakaria, 9. Seferovic, 14. Aebischer, 16. Fassnacht, 18. Comert, 19. Okafor, 20. Frei, 22. Schar, 25. Rieder, 26. Jashari

Camerun: 23. Onana – 19. Fai, 21. Castelleto, 3. N’Koulou, 25. Tolo – 14. Oum Gouet – 18. Hongla, 8. Anguissa – 20. Mbeumo, 13. Choupo-Moting (c), 12. Toko Ekambi. Selectioner: Rigobert Song

Rezerve: 1. Ngapandouetnbu, 16. Epassy – 2. Ngom Mbekeli, 4. Wooh, 5. Ondoua, 6. Moumi Ngamaleu, 7. N’Koudou, 9. Nsame, 10. Aboubakar, 11. Bassogog, 15. Kunde, 17. Mbaizo, 22. Ntcham, 25. Ebosse, 26. Marou