Emisari de rang înalt ai președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff și Keith Kellogg, vor călători joi la Istanbul pentru discuții privind încetarea războiului din Ucraina au declarat marți, pentru Reuters, trei surse apropiate situației. Participarea Rusiei rămâne însă incertă. Un oficial american de rang înalt a precizat că, până marți, nu era clar dacă va fi prezent vreun reprezentant al guvernului rus, scrie hotnews.ro.

Tot marți, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat că va participa la discuțiile din această săptămână doar dacă și Vladimir Putin va fi prezent, a declarat marți un consilier al liderului de la Kiev. Kremlinul nu a precizat dacă Putin va merge în Turcia. 

Întrebat marți cine va reprezenta Rusia la discuții, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a răspuns: „De îndată ce președintele va considera oportun, vom anunța.”

Oficialul american de rang înalt citat de Reuters a declarat că Washingtonul nu se așteaptă ca Moscova să își anunțe planurile înainte de dimineața zilei de joi.

Donald Trump a declarat luni că este dispus să zboare la Istanbul pentru întâlnire, dacă va fi necesar. Fostul președinte american se află în această săptămână în Orientul Mijlociu, unde are programate întrevederi cu oficiali din Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite și Qatar.

În weekend, oficiali americani i-au cerut președintelui ucrainean Volodimir Zelenski să accepte o întâlnire față în față cu Vladimir Putin la Istanbul și să își anunțe public intenția, pentru a demonstra deschiderea față de o eventuală negociere cu Moscova în vederea unui acord de pace.

Potrivit unui oficial american de rang înalt, Washingtonul speră ca Rusia să accepte un armistițiu general de 30 de zile care să vizeze operațiunile terestre, aeriene, navale și infrastructura critică. Oficialul a precizat că partea ucraineană a fost deja de acord cu o astfel de propunere, iar armistițiul este sprijinit și de statele europene.

În cazul în care Moscova va refuza armistițiul, Uniunea Europeană este pregătită să impună noi sancțiuni, au declarat pentru Reuters oficialul american și un înalt oficial european. Potrivit acestuia din urmă, noul pachet de sancțiuni ar viza flota „fantomă” a Rusiei.