Péter Magyar a făcut anunțul după apariția rezultatelor oficiale parțiale care confirmă că Tisza, partidul său, a învins Fidesz, partidul premierului, și va avea o majoritate constituțională.
„Prim-ministrul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”, a scris duminică seară pe Facebook liderul opoziției Péter Magyar.
Mesajul său a venit după apariția rezultatelor oficiale parțiale care par să confirme victoria partidului său, după 16 de guvernare a lui Viktor Orbán.
Proiecția după procesarea a peste 53% din voturi arată că Tisza va avea 136 de mandate din 199. Fidesz ar aduna 56 de mandate.
Cetățenii maghiari au votat în număr impresionant: datele au indicat o prezență record la vot – peste 77.8% din alegători au votat până la ora 18.30 (ora 19.30, ora României) – cea mai mare prezență începând din 1990, transmite hotnews.ro.


