Mai multi profesori au depus astazi o petitie la Guvern, in care cer ca salariile pedagogilor si ale educatorilor sa fie majorate.

Aceasta a fost semnata de peste sase mii de dascali din toata tara. Niciun reprezentant al executivului nu a iesit sa discute cu pedagogii, care sustin ca vor astepta un raspuns pana pe data de cinci octombrie, de Ziua Profesorilor.

Ei vor ca salariile lor sa fie majoratea cu 50 la suta, iar leafa educatorilor cu 100 de%. Acum, un profesor primeste lunar in jur de 3500 de lei, iar un educator - aproximativ doua mii de lei.