Google+

OFICIAL: Vacanta de toamna a elevilor va fi mai scurta. Vezi motivul

OFICIAL: Vacanta de toamna a elevilor va fi mai scurta. Vezi motivul
Embed:

In acest an, elevii vor avea parte de o vacanta de toamna mai scurta.

 

Anul acesta elevii vor avea o vacanta de toamna mai scurta cu trei zile. Ei vor sta acasa pe 31 octombrie si 1 noiembrie, adica joi si vineri. Intr-un comunicat de presa, ministerul Educatiei explica decizia prin faptul ca anul acesta majoritatea sarbatorilor nationale sunt sarbatorite in zile lucratoare.

 

Astfel, profesorii nu reusesc sa predea elevilor tot materalul necesar. Durata vacantelor de Craciun si Pasti a ramas insa neschimbata.

 

Oficialii spun ca potrivit Legii Invatamanatului, anul scolar are in Republica Moldova 175 de zile, iar din cauza sarbatorilor anul trecut elevii au invatat numai 166 de zile.

 

Ministerul Educatiei afirma ca in alte tari europene anul scolar are o durata mai mare decat in Moldova.


Sursa: PRO TV
Citeste mai multe despre: vacanta, elevi, moldova,

stiri pe acelasi subiect:

vezi mai multe stiri din Social

Comentarii

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe www.protv.md acele mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.
Nume:
Mesaj:
  • ) (28.10.2013 18:32)
    )
  • victoria (28.10.2013 18:42)
    mereu va bazati pe alte tari ca acolo se invata mai mult,de ce sa copiem pe cineva ?draga Maia Sandu ocupate de alte chestii si nu de micsorarea vacatelor,
  • Doina verejan (28.10.2013 18:46)
    Maia sandu LOH
  • . (28.10.2013 18:53)
    m-r , noi avem acuma hurricane tare..nu pot sa-ti sriu...poate se stinge lumina,,trenuri nu merg, aicea sufla strasnic a mare...pa...poate nu ne mai vedem
  • dada (28.10.2013 19:26)
    poate sa predea si 275 de zile asta nu inseamna ca copilul va cunoaste mai mult itrucit un profesor poatea sa predea materialul si in 150 de zile si copilul sa inteleaga... deci principalul e ca copilul sa ramina cu carte la cap...
  • Anonim (28.10.2013 19:51)
    bine ca pina acum prpfesorii reuseau sa predeie tot materialul,si observam ca inainte elevii semanau la elevi si reuseau de toate si inca destepti terminau scolile,insa acum sarmanii elevi au noroc de wikend ca mai pot sa se odihneasca mintile.
  • fuck maia sandu (28.10.2013 19:59)
    buuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuu!
  • nata (28.10.2013 20:54)
    dar Maia nu mentioneaza ca in alte tari nu se ia mita(in deosebi in centrele prescolare si universitare) se uita doar ca se lunge anul...
  • Inga (28.10.2013 20:55)
    Se bazeaza pe late tari? In tarile europene copii invata mai mult dar dupa clasa a 9 isi aleg 4-5 obiecte de baza, dar nu ca noi 10 obiecte. Desigur foarte destepti oameni iesim dupa asainvatatura! Sa va fie rusine dragi oameni care stau in fruntea Ministerului educatiei!
  • (28.10.2013 21:20)
    da,aveti dreptate in alte tari copii au mai putina vacanta....in alte tari programa scolara este mai usoara,sii mai lasa si clasa,caci sint copii care nu fac fata....cu asta tresa va ocupati....ce programa au sarmanii copii la l.romina?modificati programul.....in alte tari copii fac multe excursii,copii se mai recreaza putin,au multe alte interese ce tin de scoala...
  • de parinte (28.10.2013 21:41)
    D-na Maia Sandu,am discutat cu mai multi parinti si la toti li-i scirba de toate reformele domniei voastre.La chiti tineri le-ati taiat aripile la inceput de viata datorita acelor camere video de la BAC.Camerele video trebuiau instalate mai intii in clase sa verificati nivelul predarii materiei si apoi sa cereti de la elevi cunostinte ca in Europa si SUA.Daca nu sinteti pedagog si nu aveti copii nu distrugeti veti tinere.
  • OLEA (28.10.2013 21:53)
    CEI DE LA MINISTERUL INVATAMINTULUI SUNT DEA BINELEA TICNITI....CE TINE DE VACANTE SE CONDUC DUPA EUROPENI,DAR DE INVATAMINT, PEDAGOGI CALIFICATI SI MULTE ALTELE...NU SE VEDE MAIA SANDU AR FI BINE SA TE OCUPI DE PROFESIA TA SI NU DE INVATAMINT....
  • Parinte (28.10.2013 22:21)
    Maia Sandu raspunde tuturor kum ai invatat tu pin a deveni ministru? unde ai invatat ?oare nu in Moldova ku aceleash vakante pin acum?oare vacantile sa fie devina ka la noi in Moldova pe an ce trece se invata mai rau shi mai rau?cei cu skimbarea programelor in fiekare an ?cum am invatat noi oare?cumse face ka inainte de pe bancile universitatilo esheaiu mult mai multi oameni de shtiinta decit akum?atitea komentarii ,fotografii ku inskriptii au aparut in internet ka uneori te ea fiori kind vezi kita ura au elevii pe tine,pe nici un ministru nu au urit asha kum te urask shi te blesteama,deskide okii shi vezi in jur ce se petrece nu trai ku visele ci ku realitatea,de cind ai devenim ministru faci doar legi noi ku kare nimeni nui de akord.
  • elena (29.10.2013 02:49)
    mai bine maia sandu se va uita ce scoli si ce conditii au in tari europene pentru a invata.mai bine sar ocupa de lucruri mult mai eficiente daca tot e asa desteapta
  • Maria (29.10.2013 07:50)
    PUTINA MINTE ARE MINISTRUL NOSTRU..... TARA MINUNILOR NU ALTA
  • eu (29.10.2013 08:31)
    De-ar citi si Maia Sandu comentariile astea, dar ei nu-i pasa, ea are functie!!! ea stie TEORETIC cum trebuie sa fie, dar PRACTIC habar nu are. A inceput reformele in invatamant de la coada. Ce vina poarta sarmanii copii ca avem un program de studii aiurit? Ce motivatie de a invata mai au copiii cu capacitati daca in final tot mita e la putere? Ce-a obtinut prin scurtarea vacantelor? Doar incadrarea in planul de 175 zile. PLANUL e mai principal ca sanatatea copiilor. Copiii au nevoie de odihna!!!
  • pentru cel mai destept minister (29.10.2013 08:48)
    Cum poti numi 2 zile -vacanta?Nici nu pomeniti acest cuvint.E mai corect spus -pentru prima oara, cind elevii n-au vacanta.Rusine.
  • cristinuta (29.10.2013 11:22)
    maia sandu eshti o inculta shi putin informata nu faci nimik pentru societate 99%c ai dat bani la profesori ka sa nu studiezi shi de acea faci haus in institutii
  • Steluta (29.10.2013 11:37)
    Serioasa vacanta. Tocmai 2 zile. Da cit timp a stat Maia Sandu in vacanta?! De ce nu isi taie din vacanta personala???????
    Euro
    • Leu moldovenesc
      2.8 lei
    • Euro
      323 eur
    • Dolar S.U.A.
      323 usd
    • Leu romanesc
      323 ron
    • Rubla ruseasca
      4 rub
    • Hrivna ucraineana
      4 uah
    • Leva bulgara
      4 bgn