Google+

Oroare la Drochia: Si-au batut copilul, l-au legat de pat si nu i-au dat mancare mai bine de doua saptamani

Oroare la Drochia: Si-au batut copilul, l-au legat de pat si nu i-au dat mancare mai bine de doua saptamani
Embed:

Parinti fara suflet. Si-au batut copilul, l-au legat de pat si nu i-au dat mancare mai bine de doua saptamani. Este cazul socant al unui baiat in varsta de 18 ani dintr-un sat din Drochia, care a fost salvat de o matusa. Femeia a intrat cu forta in casa, a gasit un tablou care intrece orice imaginatie. Baiatul se afla in coma. Ea l-a dus la spital si chiar daca medicii l-au resuscitat, acum are nevoie de interventie chirurgicala si o perioada de recuperare.

 

Acest baiat are 18 ani si traieste o perioada care numai adolescenta nu poate fi numita. Pentru ca sufera de tulburari psihice, el a stat intr-un internat mai multa vreme. La varsta de 16 ani, a fost trimis acasa, la parinti, iar de aici a inceput calvarul. Tatal lui este bolnav de schizofrenie, iar pe mama rar o gasesti cu mintea treaza. Asa ca de copil a avut grija mai mult matusa baiatului.

 

Totusi pentru ca a observat ca ceva nu este in regula, femeia a intrat cu forta in casa.

 

Baiatul s-a aflat trei zile in coma, iar corpul lui pe alocuri este practic descompus. In fata echipei de filmare, mama baiatului s-a facut ca nici nu intelege despre ce este vorba.

 

Primarul satului spune ca asistentul social s-a interesat de starea copilului, atat cat a putut.

 

Baiatul va ramane in spital, intrucat are nevoie de o interventie chirurgicala. Deocamdata nu s-a decis unde va sta adolescentul, dupa ce va fi externat.


Sursa: PRO TV
Citeste mai multe despre: drochia, batut, parinti,

stiri pe acelasi subiect:

vezi mai multe stiri din Social

Comentarii

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam de pe www.protv.md acele mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.
Nume:
Mesaj:
  • micheli (17.03.2014 17:20)
    unde se uita statu????rusine
  • (17.03.2014 17:32)
    ujassssssssssss
  • d (17.03.2014 17:35)
    asistenul social e platit degeaba
  • katy! (17.03.2014 17:42)
    asa parinti nu mereta sa traiasca!
  • irina (17.03.2014 18:02)
    doamne fereste,... dar de ce nu au zis in ce sat din raion???
  • mnbb (17.03.2014 18:07)
    Ce a facut asistenta sociala? Asistentele sociale is iresponsabile la sate si favorizeaza persoane instarite la care le mai dau si ajutoare. De fapt si ministrul e la fel, spune numai minciuni.
  • taniusa (17.03.2014 18:11)
    doamne fereste,dá doamne copii la oameni cu suflet mare,de ce acesti nemernici betivi,au copii,si ísi bat jok de ei,dái doamne sánátate si o liniste,mii tare milá de acesti copii,care nu pot avea norokul de párinti adevárati.doamne multumesc párintilor cá mau crescut cu grijá,si pentru asta íi respect.aveti grijá de copii,ei sunt viitorul nostru
  • gii (17.03.2014 18:13)
    Buliga ian fa ceva ca aa caz nu trebuie sa treaca fara pedepse: "era usa inchisa" idiotii naibii nici nau fost acolo, amendatii in primul rind pe asistentii sociali care trebuie sa verifice regulat familiile de nenormali
  • NATA (17.03.2014 18:25)
    Ce are statul....stiti bine ca statul e in concediu 12 luni pe an...dar, acest copil creste de atitea ani printre oameni, sau asa ar treui sa/i numesc cel putin...oare numai biata matusa se intereseaza cu adevarat de acest suflet...nu mai sint rude, vecini, asistentul social trebuie DEMIS daca nu stie sa/si faca bine treaba...parintii trebuie inchisi, unul la ospiciu de tratat, alta la puscarie...daca vecinii, care stiau precis de cele intimplate, anuntau asistentu social, politia, nu se ajungea la asa ceva...
  • ... (17.03.2014 18:31)
    MA DOARE SUFLETUL...
  • de mine (17.03.2014 18:33)
    undes risurile celea sa-l laude pe Fleanca,uitativa ce se petrece in tara, Fleanca al vostru nici in cur nui de moldoveni rispeste banii publici in stinga si in dreapta
  • commentary (17.03.2014 18:38)
    Animalele acestea trebuiesc judecate!
  • rodika (17.03.2014 18:39)
    Acestui stat nu-i trebuie nici cei sanatosi,dar cei bolnavi nici atit. Locuiesc in Durlesti si am baiat de 9 ani, autist cu retard mintal sever,pai asistenta sociala n-a fost la noi niciodata!!! Lucrul acesta se intimpla la marea majoritate! Nici vorba de asistenta sociala la noi in tara!
  • Nina (17.03.2014 18:41)
    La inchiosoare ..... astea nu-s parinti astea is monstri! Aceeasi pedeapsa sa le faca si lor... Risuri si batjocura!!!!!
  • Kate (17.03.2014 18:47)
    Mai este loc mult in IAD....
  • in stat e democratie (17.03.2014 19:06)
    dfdfg
  • (17.03.2014 19:06)
    Doar statul, profesorii trebuie sa aiba grija de copii!!!Cred ca aceeasi grija ar trebui sa avem fiecare, dar sa nu aratam cu degetul! Ce face fiecare dintre noi ca sa nu se intimple asemenea cazuri?!
  • ang (17.03.2014 19:38)
    la ce spital se afla?
  • platina (17.03.2014 19:46)
    Este strasnic!!! Doamne ferestre!!! E in satul Pelinia!!! Mie rusine ca sunt din acest sat, dar... pacat de acest tinar, care trebuie ajutat de primar -Bagrin si de ministru- Buliga, faceti ceva, acest caz nu poate trece fara pedepse, in primul rind "parintii", daca pot fi numiti asa.
  • MOLDOVA TARA ORTODOXA cu peste 95 procente de ortodoxi (17.03.2014 19:48)
    .
  • de (17.03.2014 19:59)
    Doamne in ce lume traim, cred ca nici pe timpul razboiului nu era asa ceva....statul trezitiva ca sint o gramada de copii ce sufera...
  • Alex (17.03.2014 21:27)
    Care asistenti sociali.....aici trebuie de intrat cu pusca in casa si omoriti asa parinti. E dezastru ce se intimpla in mediul rural. Buliga trebuie sa iasa personal sa mai viziteze satele si sa faca ceva schimbari, dar nu sa lupte impotriva copiilor si mamelor.
  • Nikole (17.03.2014 21:57)
    Valori europene. AIE, asta a fost scopul vostru?
  • (17.03.2014 21:57)
    nina.acestcopilested inpelenia.rusinelapr imar.
  • (17.03.2014 22:19)
    DOAMNE FERESTE!! Niste nemernici, animale, dar nu oameni...cum sa procedezi asa cu copilul tau...cum????!!!!! E groaznic!!! Multa sanatate sarmanului baiat si un viitor cit mai bun si luminos...
  • Eu (17.03.2014 22:43)
    Asa arata o tara condusa de incompetenti.Maduva societatii,generatii le in crestere sunt tratate in asa hal,iar deputatii nostri,care nu sunt altceva decat o gasca de mafioti transpartidica,se fac ca ploua.Popor al acestei tari,iesiti in strata,aratati ca sunteti nemultumiti, schimbati aceste drojdii ale societatii cu oameni de valoare,care chiar le pasa
  • ana (17.03.2014 22:48)
    Doamne apara si ai grija de toti copilasii ! revoltator
  • alla.md (17.03.2014 22:58)
    ... ce fel de asistentà socialà ? -era inchisà usa ....RUSINE ...................S ARACUL BAIAT
  • ... (17.03.2014 23:28)
    SCUMPI COMENTATORI DESPRE CARE PEDEAPSA DE PARINTI MERGE VORBA CIND SINGUR TATAL BAIATULUI SUFERA DE O BOALA PSIHICA (SCHIZOFRENIE).ASTA NU-I O MICA "RACEALA".INTREAGA FAMILIE NECESITA DE TRATAMENT.PUTEA SA FIE SI MAI GRAV.ORGANELE RESPECTIVE TREBUIE SA SE IMPLICE DE URGENTA.
  • nicu (18.03.2014 06:39)
    asistenti sociali sunt niste dracii nu alta.
  • (18.03.2014 09:07)
    PROSTI
  • Kristina (18.03.2014 09:18)
    Ce ris si bajocora avem in tara, dar Leanca merge la Kiev si se saruta cu Iatziniuk si critica rusia, mai bine siar vedea de tara lui.
  • (18.03.2014 10:12)
    Doamne Dumnezeule, cum poti sa iti tratezi astfel copilul chiar daca e bolnav,ce inima trebuie sa ai, nici animalul nu isi trateaza asa copilul,offffff.
  • Katy (18.03.2014 14:38)
    Astuia ce scrie de ORTODOXIE: Ma timpitule, ai sa te linistesti odata? Ai saturat lumea !
  • Alina (18.03.2014 15:35)
    oameni fara mila si fara minte
  • Stalin (18.03.2014 16:40)
    In asa caz,dragii mei,propun sa fie impuscata mama baiatului .
  • no justice (18.03.2014 17:01)
    Adevarul este ca internatele sunt inchise iar copiii sunt trimisi in familii biologice bolnave cu parinti alcoolici sub pretext ca acolo copiii se vor simti cel mai bine. Dar copiii trebuie sa fie trimisi in familii sanatoase care sa fie platite de stat pentru a ingriji copiii in mediu favorabil de dezvoltare a copiilor lipsiti de dragoste de la nastere. Acest program de inchidere a internatelor este impus de Europa, dar statul nu indeplineste toate cerintele Europei, doar partial inchizand orfelinatele statul inchide totodata si ochii la soarta copiilor din familiile vulnerabile, iar banii sunt impartiti intre ei. Asta este realitatea.
  • no justice (18.03.2014 17:23)
    Adevarul este ca internatele sunt inchise iar copiii sunt trimisi in familii biologice bolnave cu parinti alcoolici sub pretext ca acolo copiii se vor simti cel mai bine. Dar copiii trebuie sa fie trimisi in familii sanatoase care sa fie platite de stat pentru a ingriji copiii in mediu favorabil de dezvoltare a copiilor lipsiti de dragoste de la nastere. Acest program de inchidere a internatelor este impus de Europa, dar statul nu indeplineste toate cerintele Europei, doar partial inchizand orfelinatele statul inchide totodata si ochii la soarta copiilor din familiile vulnerabile, iar banii sunt impartiti intre ei. Asta este realitatea.
  • euuuu (18.03.2014 17:47)
    DOAMNE FERESTE, chiar e jalnic... imi pare rau de asa parinti cere au o nepasare fata de copii lor.
  • Andrei (18.03.2014 21:33)
    dupa asa stiri imi iubesc patria mai tare..........un Vlad Tepes ar fi tare bine venit
  • Ecaterina (19.03.2014 11:11)
    Ieri, 18.03.2014, stăteam în rînd la sucursala Băncii Economice de pe Calea Ieşilor, nu departe de str. Ion Creangă. O fată a adus-o pe o bătrînică oarbă, să-ţi primească îndemnizaţia de stat de 90 lei. Sărmana băbuţă, se sprijinea în două beţe necoplite. Făcuse un drum tocmai din Ghidighici pentru acei 90 de lei. Toţi acei care stăteam în rînd, ne-am indignat, ce face asistenţa socială din primăria Ghidighici, care îşi lasă bătrînii singuratici, orbi şi neputincioşi să se deplaseze tocmai la Chişinău pentru a-şi primi pensia şi îndemnizaţia de stat. Unde e lucrătorul social, care mai are şi obligaţiunea de a îngriji de bătrînii singuratici, de a le procura produse alimentare etc... Pentru ce creştem o armată de asistenţi sociali, care nu-şi îndeplinesc obligaţiunile? Nume le bătrînii din Ghidighici e MARCU MARIA TOADER, anul naşterii 1938. Nu are pe nimeni: nici copii, nici rude şi este oarbă. Am întrebat-o cum de a ajuns la Chişinău? A răspuns, că se mai găsesc îngeri, care s-o conducă cîte o bucată din drum. Se roagă de oameni, iar cînd aceştia sunt nepăsători, plînge cu lacrimi la Dumnezeu, rugîndu-l s-o ajute.
  • ...// (19.03.2014 18:38)
    se m-ai pot numi acestia parinti?
    Euro
    • Leu moldovenesc
      2.8 lei
    • Euro
      323 eur
    • Dolar S.U.A.
      323 usd
    • Leu romanesc
      323 ron
    • Rubla ruseasca
      4 rub
    • Hrivna ucraineana
      4 uah
    • Leva bulgara
      4 bgn