Infrangeri pe linie pentru nationala Moldovei de pana la 20 de ani, la campionatul European de baschet. Astazi in ultimul meci din grupa, echipa noastra a cedat cu scorul de 65 la 106, in fata selectionatei similare din Slovacia.

Publicat:13.07.2015, 17:29


Echipa Moldovei de baschet a inceput bine ultimul meci din grupe in fata Slovaciei, la Europeanul masculin de pana la 20 de ani. Elevii antrenati de Alexei Bescov si Vladimir Poleah, s-au tinut aproape de adversari si dupa primul sfert pierdeau cu 18 la 24. Insa treptat diferenta a luat proportii, slovacii conducand la pauza mare cu 15 puncte diferenta, scor 48 la 33. Moldova nu a mai putut reveni in joc in urmatoarele doua sferturi, si echipa noastra s-a vazut din nou infranta, pentru a patra oara la acest turneu. Tricolorii au cedat astazi cu scorul de 65 la 106. Cei mai buni pe teren pentru nationala noastra a fost astazi Oleg Adamov si Egor Guzun. In partidele anterioare Moldova a cedat cu 35 la 100, in fata gazdei Ungaria, apoi a pierdut cu 41 la 96 de la Suedia, si a cedat si in fata Albaniei, cu scorul de 53 la 77. Dintre baschetbalistii nostri, cei mai productivi la acest turneu au fost Oleg Adamov, autorul a 45 de puncte, si Vladislav Golban care a adunat in cele 4 meciuri jucate, 39 de puncte.

Conform regulamentului, doar primele doua formatii clasate, din cele 7 grupe preliminare, vor accede in mansa urmatoare a Campionatului European de baschet masculin, rezervat jucatorilor pana la 20 de ani. Din grupa Moldovei mai departe merg selectionatele Suediei si Ungariei.