Google+

Franta - Croatia 4-2, finala Cupa Mondiala 2018. Sarbatoare pe strazile Parisului - VIDEO

Franta a invins Croatia, scor 4-2, in finala Cupei Mondiale, care s-a desfasurat in Rusia.

Intr-una dintre cele mai frumoase finale din istoria turneelor finale, scorul a fost deschis în minutul 18, prin autogolul lui Mandzukic, după o centrare de pe dreapta a lui Griezmann.

Croaţii au luptat şi au egalat 9 minute mai târziu, prin şutul lui Perisic de la marginea careului de 16 metri, în diagonală.

La scurt timp, Franţa a primit un penalty cu ajutorul VAR, după un henţ comis de Perisic în careu. Griezmann l-a transformat, iar scorul pauzei a fost 2-1.

În repriza a doua, Franţa a lovit pe contraatac, iar Pogba şi Mbappe au marcat în minutele 59 şi 65. Mandzukic a redus din handicap 4 minute mai târziu, după un cadou făcut de Lloris, care a pierdut mingea în careu.

4-2, scorul final, iar Franţa se bucură de un trofeu mondial cu naţionala după 20 de ani.

Finala a fost arbitrată de argentinianul Nestor Pitana.

Sarbatoare în Paris după câştigarea Cupei Mondiale:

Fanii celor două naţionale urmăresc meciul Franţa - Croaţia:

Franţa - Croaţia live text:

Minutul 90+5: Final de meci, Franţa - Croaţia 4-2, iar echipa antrenată de Didier Deschamps este noua campioană a lumii la fotbal.

Minutul 90: Cinci minute de prelungire la această finală.

Minutul 86: După trei meciuri în care au jucat prelungiri, optimi, sferturi şi semifinale, jucătorii croaţi par foarte obosiţi şi nu mai au forţă pentru a încerca să egaleze.

Minutul 78: Rakitic şutează de la marginea careului, puţin pe lângă poartă.

Minutul 66: 4-2! Lloris comite o gafă uriaşă: încearcă să-l dribleze pe Mandzukic în careu, însă croatul îl ghiceşte şi reduce din diferenţă.

Minutul 62: 4-1! Croaţia este la pământ. Mbappe marchează cu şut de la 20 de metri.

Minutul 60: Gol Franţa! Paul Pogba marchează cu un şut de la marginea careului, după un contraatac purtat de Mbappe pe partea dreaptă.

Minutul 54: Momente incredibile pe teren: TREI suporteri au intrat pe gazon şi au fost prinşi cu greu de forţele de ordine.

Minutul 50: Mbappe ratează singur cu portarul, după o cursă în care l-a depăşit pe Vida.

Minutul 45+3: Pauză, repriză cu trei goluri, iar favorita Franţa este în avantaj.

Minutul 43: Lovren şutează din careu, însă mingea este deviată în corner de un fundaş francez.

Minutul 37: Gol marcat de Griezmann din penalty, Franţa este din nou în avantaj.

Minutul 34: Perisic face henţ în careu, după un corner, iar arbitrul Nelson Pitana dă penalty după ce se consultă cu arbitrajul video - VAR.

Minutul 28: Croaţia egalează prin Perisic! Şut senzaţional cu stângul de la 16 metri. AFP

Minutul 25: Kante primeşte cartonaş galben după ce îl faultează pe Perisic.

Minutul 17: AUTOGOL Mandzukic. Franţa preia conducerea rapid.

Minutul 11: Francezii reuşesc cu greu să iasă din apărare. Croaţia forţează cu atacuri pe partea stângă.

Minutul 8: Corner bătut în 6 metri de Modric, respinge Varane balonul.

Minutul 5: Croaţii sunt mai prezenţi în ofensivă. Fundaşii francezi resping în ultima clipă din faţa lui Mandzukic.

Minutul 1: Croaţia a avut lovitura de start.

Franţa - Croaţia, echipele de start:

Franţa: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, Ngolo Kante - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi - Olivier Giroud

Croaţia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic

Finala Cupei Mondiale 2018 se va disputa între Franţa, una dintre favoritele turneului, şi Croaţia, echipa care a uimit lumea fotbalului cu parcursul de la acest campionat mondial. Meciul se va juca pe stadionul Lujniki din Moscova, începând de la ora 18:00.

Franţa este la cea de-a treia sa finală de Cupă Mondială, după cea câştigată în 1998 în faţa Braziliei, scor 3-0, şi cea pierdută în faţa Italiei, la penaltyuri, în 2006. Franţa vine şi după o finală de campionat european, în 2016, de asemenea pierdută, în faţa Portugaliei.

De cealaltă parte, Croaţia este pentru prima oară într-o finală de campionat mondial. Cea mai mare performanţă, până la această ediţie, era semifinala de la Cupa Mondială din 1998, când au fost eliminaţi în semifinale de Franţa. Astfel, duminică şi-ar putea lua revanşa după 20 de ani de la acest moment.

Cupa Mondială 2018: clasamentul golgheterilor

Atacantul englez Harry Kane conduce, cu 6 goluri, în clasamentului golgheterilor Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după finala mică şi practic nu mai poate scăpa titlul, fiind la trei goluri de francezii Mbappe şi Griezmann.

Clasamentul golgheterilor:

6 goluri: Harry Kane (Anglia)

4 goluri: Cristiano Ronaldo (Portugalia), Romelu Lukaku (Belgia), Denis Cerîşev (Rusia)

3 goluri: Diego Costa (Spania), Kylian Mbappe (Franţa), Edinson Cavani (Uruguay), Artem Dziuba (Rusia), Yerry Mina (Columbia), Antoine Griezmann (Franţa), Eden Hazard (Belgia).

Parcursul echipelor la Cupa Mondială 2018 de fotbal

Franţa a câştigat grupa C cu 7 puncte, după ce a învins Australia şi Peru, iar în ultima etapă a remizat cu Danemarca, scor 0-0, acesta fiind şi singurul meci de la Cupa Mondială în care echipa antrenată de Deschamps nu a înscris. În optimi, Franţa a învins Argentina lui Messi cu 4-3, după care a dispus de Uruguay cu 2-0 în sferturi. Pentru a se califica în finală, Franţa a trecut de Belgia, locul 3 la aceasta Cupă Mondială, cu 1-0.

Croaţia a câştigat şi ea grupa din care a făcut parte, D, cu 9 puncte. Nigeria, Islanda şi Argentina au fost victimele sale, iar echipa lui Messi a fost chiar umilită de echipa lui Modric, scor 3-0. În fazele eliminatorii, au început problemele pentru Croaţia: în toate cele trei meciuri au fost nevoiţi să joace prelungiri sau penaltyuri. În optimi, au trecut de Danemarca la penalty-uri, iar în sferturi au eliminat ţara gazdă de la această Cupă Mondială, Rusia, tot la penalty-uri. În semifinale, au învins Anglia cu 2-1, după ce Mandzukic a marcat în minutul 108.

Franţa - Croaţia, finala Cupei Mondiale 2018: echipele probabile

Cel mai probabil, cele două echipe nu vor face experimente şi vor alinia un prim 11 standard în finală.

Franţa, 4-3-2-1: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante, Matuidi - Mbappe, Griezmann - Giroud

Selecţioner: Didier Deschamps

Croaţia, 4-3-3: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic - Rakitic, Brozovic, Modric - Rebic, Mandzukic, Perisic

Antrenor: Zlatko Dalic

Finala campionatulul mondial din Rusia va fi arbitrată de argentinianul Nestor Pitana.

CM 2018: Mii de paşapoarte eliberate în ultimele zile de autorităţile croate pentru fani

Potrivit DPA, printre solicitanţii de paşapoarte s-a numărat şi mama atacantului Ante Rebic, care va fi în tribunele stadionului Lujniki.

Zece zboruri charter au adus fani croaţi în capitala Rusiei, în timp ce mulţi alţi suporteri au plecat din timp spre ţara gazdă a Mondialului cu trenul, din Slovenia.

Zlatko Dalic: ”Acum nu mai este nicio presiune pe jucătorii mei”

Jucătorilor mei vreau să le spun: mergeţi pe teren, jucaţi fotbal, nu fiţi inhibaţi, fiţi voi înşivă, a declarat sâmbătă selecţionerul Croaţiei, Zlatko Dalic, cu o zi înaintea finalei Cupei Mondiale de fotbal 2018 din Rusia.

“Acum nu mai există presiune, iar eu nu voi adăuga presiune înainte de o astfel de întâlnire (...) Este pur şi simplu cel mai important moment din viaţa fiecăruia dintre noi. Suntem gata să acceptăm înfrângerea cu demnitate dacă aşa va fi, dar vom reprezenta ţara noastră în modul cel mai demn. Dacă nu vom câştiga, vom felicita adversarul. Dacă vom câştiga, atunci vom fi cei mai mândri. Suntem aici să ne bucurăm”, a spus Dalic.

CM 2018: Belgia a încheiat pe locul 3, după 2-0 cu Anglia în finala mică

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt Petersburg.

Belgia, o echipă mai talentată, a meritat victoria, obţinută graţie golurilor lui Thomas Meunier (minutul 4) şi Eden Hazard (82).

“Diavolii roşii” au îmbunătăţit astfel cea mai bună performanţă a lor la un Mondial, locul 4 la ediţia din 1986 (2-4 cu Franţa după prelungiri). La turneul final din Rusia, Belgia a fost eliminată în semifinale de Franţa (0-1), după ce a trecut în sferturi de Brazilia (2-1).

Sursa: PRO TV