Apartamentele din Chișinău nu se vor ieftini. Deși prețul acestora a ajuns la un maxim istoric în acest an, costul locuințelor din capitală nu va scădea în perioada următoare. Asta spun experții economici și specialiștii în domeniul imobiliar, care sunt de părere că acum este un moment oportun de a investi într-un apartament.

Veaceslav IONIȚĂ, EXPERT ECONOMIC: „În următoarele luni, cel mai probabil vom asista la o stagnare a creșterii prețurilor, dar de o scădere nu sunt premize, nu văd unde ar putea scădea. Piața e îngustă, e mică, tranzacții sunt puține.”

Stagnarea ar putea veni după ce, în primul trimestru al acestui an, prețurile la apartamentele din Chișinău au ajuns la un maxim istoric, potrivit experților.

Veaceslav IONIȚĂ, EXPERT ECONOMIC: „Într-un singur trimestru, în anul acesta, prețurile au crescut mai mult decât anterior creșteau într-un an de zile. 
A ajuns prețul la peste 1900 de euro metru pătrat. Sunt estimările în baza indicilor prețurilor, Banca Națională o dată la 3 luni publică datele.”

Victor CERNOMORCENCO, SPECIALIST IMOBILIAR: „Am avut o creștere mult prea rapidă, pentru că noi am finalizat anul 2024 cu 1500 de euro pentru metru pătrat și dacă în 2024 am avut piața alimentată de programul prima casă plus, am avut un nou val de cumpărători pe piață, acum vedem că acest maxim istoric îi sperie pe cumpărători. Mai avem și implementarea noului tip de a efectua tranzacțiile mai mari de 80 de mii de euro, 2 mil de lei prin transfer bancar.”

Așadar, piața a fost practic blocată, iar numărul doritorilor de a cumpăra apartamente în capitală a scăzut.

Victor CERNOMORCENCO, SPECIALIST IMOBILIAR: „Avem cu 45% mai puține tranzacții decât în aceeași perioadă a anului 2024. Acum încă nu avem acele scăderi de preț, dar ce putem să prognozăm este să avem anumite corectări de prețuri pe piață și vorbesc de apartamentele care depășesc suma de 150 de mii de euro.”

Sunt mai mulți factori care influențează prețurile la apartamente – de la costuri mai mari pentru companiile de construcții, până la proprietari care ies pe piață cu prețuri exagerate. Dar cine sunt cei care cumpără apartamente în Chișinău la prețuri de zeci și sute de mii de euro? Ei bine, specialiștii vorbesc de câteva categorii. Prima ar fi așa-numiții investitori.

Veaceslav IONIȚĂ, EXPERT ECONOMIC: „Companiile sunt nevoite să caute alte soluții de finanțare este așa-numitul investitor. Ce se întâmplă? Sunt persoane fizice și juridice care cumpără apartamente în speranța să le vândă. Investitorii în ultimii trei ani de zile au avut profituri pe care nu le-au putut visa vreodată. Mulți dintre ei cumpără cu entuziasm crezând că „balul” continuă, dar el nu mai continuă.”

A doua categorie de cumpărători sunt investitorii de lungă durată, adică cei care cumpără locuințe pentru a le da în chirie. Iar o a treia categorie sunt moldovenii din diasporă care își doresc să revină acasă sau cetățenii din alte localități.

Victor CERNOMORCENCO, SPECIALIST IMOBILIAR: „De 10 ani de zile Chișinău a devenit acel monopol care atrage capitalul uman și financiar care atrage din raioane spre Chișinău și din diasporă. Moldovenii vor să-și îndeplinească visul de a avea o locuință.”

Expertul economic Veaceslav Ioniță spune că, potrivit datelor recensământului, în ultimii ani, din satele și orașele mici din țară au venit la Chișinău circa 150 de mii de oameni, adică minim câte 5 mii de familii pe an. Așadar, dacă prețul ridicat la apartamente se va menține, când este perioada cea mai favorabilă de a cumpăra o locuință?

Veaceslav IONIȚĂ, EXPERT ECONOMIC: „Pe termen lung apartamentele oricum se vor scumpi.
Cumpărând un apartament (n. Red acum), peste 10 ani el va costa cu mult mai mult, iar dumneavoastră vă va fi cu mult mai ușor să îl achitați. Creșterea salariului și creșterea prețului la apartament va acoperi și dobânda pe care o plătiți, dacă e credit, și tot.”

Rămâne la discreția fiecăruia însă dacă este sau nu momentul oportun de a investi într-un apartament din municipiul Chișinău.