Un administrator de întreprindere municipală din domeniul alimentației publice din cadrul Primăriei municipiului Chișinău este cercetat penal de ofițerii Centrului Național Anticorupție într-un dosar de corupție. 

Potrivit CNA, mai bine de un an, administratorul întreprinderii municipale ar fi cerut și primit sistematic sume de bani în scopul selectării furnizorilor de produse alimentare pentru aprovizionarea școlilor și grădinițelor din municipiul Chișinău.

În schimb, acesta ar fi favorizat unii agenți economici la încheierea contractelor privind livrarea produselor alimentare.  

În urma perchezițiilor în birourile de serviciu ale administratorului și persoanelor care au acționat în complicitate, au fost ridicate obiecte și documente importante pentru cauza penală. Administratorul întreprinderii municipale urmează a fi audiat în calitate de bănuit și cercetat în stare de libertate.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.