Ministrul Energiei al României, Bogdan Ivan a ieșit cu declarații în care dezminte informațiile false apărute în mediul online că Moldova ar primi energie electrică gratis din România.

„Vreau să elimin acest mit care se propagă în mediul online, conform căruia România îşi folosește o parte din avantajele strategice pentru a da energie la jumătate de preț Republicii Moldova. România a vândut energie electrică mai scump decât a importat”, a precizat ministrul.

Totodată, el a subliniat că la moment, toată energia care se tranzacționează în România, în Serbia, în Bulgaria, Grecia, Moldova, Ucraina, Ungaria se face pe bursă, în funcție de preț, în anumite intervale orare, se vinde și se cumpără: „Pentru a închide o dată acest mit prin care Romînia dă gratis energie în Republica Moldova, la nivelul lunii iulie, România a importat energie elctrică cu 104 euro pe megavat, în medie și a vândut cu 127 de euro.  Adică a vândut mai scump decât a importat”.

De asemenea, Bogdan Ivan a menționat că Guvernul Republicii Moldova a statuat un mecanism de protecție a consumatorilor prin care subvenționează un consum de până la 110 KWH, doar diferența urmând ă fie plătită de oameni.