Serviciul Meteorologic de Stat a emis o avertizare privind posibile inundații locale și scurgeri rapide de pe versanți, în urma ploilor prognozate pentru perioada 4–5 octombrie. Precipitațiile vor fi pe alocuri intense, cantitățile de apă putând atinge 15–30 litri pe metru pătrat într-un interval scurt de timp.
Potrivit meteorologilor, nivelurile de apă în râurile mici vor crește cu 0,10 – 0,50 metri, iar în unele zone izolate se pot înregistra creșteri de până la 1 metru. Cu toate acestea, apa se va menține, în general, în limitele albiei minore.
Autoritățile recomandă prudență sporită în zonele predispuse la scurgeri de apă de pe versanți și acumulări locale, în special în regiunile deluroase. "În funcție de evoluția și intensitatea fenomenelor prognozate, prezentul mesaj va fi actualizat", a precizat Serviciul Meteorologic de Stat.
Populația este sfătuită să urmărească buletinele meteo actualizate și să evite traversarea zonelor afectate în timpul ploilor torențiale.