De dimineață, sărbătoarea a început cu liturghia de hram de la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” și continuă cu ceremonia oficială în scuarul Catredalei.
O mulțime de oameni au venit să participe la sărbătoare.




Astăzi va fi restricționat traficul în centrul orașului, în perimetrul străzilor Bănulescu Bodoni și Vasile Alecsandri. Totodată, pe parcursul zilei în Piața Marii Adunări Naționale vor avea loc mai multe concerte de muzică clasică și corală, dar și dansuri.
Spectacolul Folcloric „Hora Chișinăului” va începe la ora 14:00, iar în scenă vor urca artiști de la noi, printre care Adrian Ursu și Orchestra, Maria Iliuț și Crenguța de Ederă, Cornelia Ștefăneț, Doina Sulac, Brio Sonoris și alții.
Seara va fi încheiată împreună cu Orchestra fraților Advahov, Lupii lui Calancea și Epic Symphonic, împreună cu Dumitru Cîrciumaru.
Concertul se va încheia după ora 22:00. Hramul Chișinăului este sărbătorit pe 14 octombrie.
