Un incident neobișnuit a avut loc în apropierea Președinției, unde cinci persoane, printre care și doi adolescenți, au fost reținute de polițiști după ce au adus două sicrie în zonă. Potrivit Inspectoratului de Poliție Buiucani, indivizii au încercat să fugă la vederea forțelor de ordine, însă au fost rapid interceptați și conduși la secție pentru audieri.
Din declarațiile celor implicați reiese că acțiunea ar fi fost organizată la indicațiile unor reprezentanți ai unui partid politic, în schimbul unei sume de bani. Grupul ar fi fost împărțit în două: unii se ocupau de aducerea sicrielor, în timp ce ceilalți aveau misiunea de a afișa pancarte în mai multe locații.
Cazul este investigat sub aspectul comiterii unor acțiuni huliganice și al coruperii persoanelor pentru participare la activități organizate cu scop provocator. În cazul minorilor, autoritățile analizează și responsabilitatea părinților, care riscă sancțiuni pentru neîndeplinirea obligațiilor legale de educație și supraveghere a copiilor.