Primăria municipiului Chișinău a oferit detalii suplimentare privind avaria produsă în data de 1 iulie pe strada 31 August 1989, unde o conductă de 50 mm diametru, pusă în funcțiune în anul 2002, a cedat brusc, provocând o scurgere semnificativă de apă și afectând carosabilul.

Potrivit autorităților municipale, echipele specializate ale S.A. „Apă-Canal Chișinău” au intervenit prompt pentru a localiza și lichida scurgerea, imediat după constatarea defecțiunii. Intervenția rapidă a permis oprirea pierderilor de apă și reducerea impactului asupra locuitorilor și traficului din zonă.

În urma lucrărilor tehnice, o porțiune din asfalt a cedat, provocând o surpare pe carosabil. În acest context, Primăria anunță că perimetrul afectat a fost securizat corespunzător, iar lucrările de reabilitare a carosabilului, care presupun aproximativ 40 metri de asfalt, vor începe în cel mai scurt timp, după finalizarea procesului de compactare a solului.