Și-au pus viața lor și a celor din trafic în pericol. 60 de conducători auto au fost prinși în stare de ebrietate la volan, în ultimele două zile. Fiind un weekend în care s-a sărbătorit ziua vinului, unii șoferi aveau depășită de peste nouă ori norma de alcool stabilită de lege. Cei care au consumat alcool, apoi au urcat la volan se pot alege cu amenzi sau cu închisoare de până la trei ani, cu anularea dreptului de a conduce pentru o perioadă de până la 4 ani.
Acest șofer a fost oprit în trafic, în orașul Soroca. Testul alcoolscopic a arătat un rezultat de 1,38 miligrame per litru, ceea ce înseamnă că a depășit norma admisibilă de peste nouă ori, fiind o stare avansată de ebrietate. Și acest bărbat a fost prins băut la volanul automobilului său în timp ce se deplasa prin orașul Bălți.
În satul Codreanca, Strășeni, un șofer avea o concentrație de alcool de 1,03 miligrame per litru vapori în aerul expirat, iar în orașul Orhei, testul unui alt conducător a arătat - un miligram de alcool per litru.
Alți doi șoferi beți criță au fost prinși pe străzile capitalei. Unul avea depășita norma de acool de peste șapte ori, iar celălalt - de peste șase ori.
În toate cazurile, vehiculele au fost ridicate, iar șoferii se pot alege cu amenzi de până la 125 de mii de lei sau cu închisoare de până la trei ani, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport, de până la patru ani.
Șofatul în stare de ebrietate prezintă un mare pericol în trafic, multe accidente tragice fiind cauzate de șoferi beți. În primele șase luni ale acestui an, 63 de accidente, soldate cu 6 decese și 70 de persoane rănite, au fost provocate de conducători auto în stare de ebrietate.