Astăzi, Guvernul a aprobat instituirea stării de alertă în domeniul energetic pentru 60 de zile. Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a declarat că „nu este prima criză” prin care trece țara noastră și crede că „nu este nici ultima”. În acest sens, autoritățile întreprind măsurile necesare și vor lua în calcul „scenariile” care pot apărea între timp. 

Alexandru MUNTEANU, PRIM-MINISTRU: „Începând de sâmbătă, am început atent să urmărim ce se întâmplă în Golful Persic și de atunci am înțeles că este o criză majoră, e un război care nu știm cât va dura. E o criză globală care ne afectează pe toți. Noi imediat am activat protocoalele noastre de securitate. Am activat Centrul Național de Management al Crizelor. Am luat în calcul și scenariile care pot apărea. Nu este prima criză prin care trecem noi ca țară și nu este prima criză prin care trecem noi ca profesioniști. Am sentimentul că nu este ultima criză prin care trecem”.

Totodată, Munteanu a mai subliniat că în aceste situații autoritățile trebuie să reacționeze cu „profesionalism”, astfel încât să nu se escaladeze situația și să se evite speculațiile.

Alexandru MUNTEANU, PRIM-MINISTRU: „Orice criză trebuie să o abordăm cu profesionalism, seriozitate, luciditate. Nu trebuie să creăm situații de panică. Trebuie să reacționăm profesioniști. Încercăm să luăm niște decizii proporționale situației. Să nu escaladăm și să evităm tot felul de speculații. Nu e cazul acum să folosim această criză pentru tot felul de chestii declarative, speculative. E o criză globală, din care trebuie să ieșim bine pregătiți și să atenuăm acele șocuri care deja există și care potențial poate să apară în viitor”.

Inițiativa vine din partea Centrului Național de Management al Crizelor, aliniată la solicitarea ministerului Energiei și a Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică.

Citeste si : Guvernul a aprobat instituirea stării de alertă în domeniul energetic pentru 60 de zile. Care sunt motivele

Ieri, prețul benzinei a atins cel mai ridicat nivel din ultimele 12 luni, potrivit datelor afișate de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică. Experții pun scumpirea pe seama tensiunilor din ultima perioadă din Orientul Mijlociu. Într-un comunicat, ANRE scrie că escaladarea conflictului izbucnit în Iran în weekend ar putea influența și mai mult prețurile la benzină și motorină, inclusiv în Republica Moldova. La rândul lor, analiștii economici vorbesc despre o posibilă majorare de până la 3 lei per litru, însă doar în cazul în care situația se va prelungi.

Citeste si : Tensiunile din Orientul Mijlociu scumpesc carburanții. Experții: „Majorările prețului petrolului vor avea și alte consecințe” - VIDEO
Citeste si : Războiul din Iran s-a extins în Orientul Mijlociu. Explozii în mai multe state din regiune, baze militare SUA sub atac. Un mort în Abu Dhabi - VIDEO