Nici in Romania si nici in Marea Britanie nu exista o ancheta in care Renato Usatii ar figura ca martor sau victima, asa cum sustine primarul de Balti. Gherman Gorbuntov il contrazice pe Renato Usatii si il apara pe Vlad Plahotniuc, mentionand ca nu democratul a vrut sa-l omoare si sa-l lase fara actiunile la Universalbank.

Gherman GORBUNTOV, BANCHER RUS: “Ideea este ca eu practic nici nu-l cunosc (n.r.-Plahotniuc), poate ne-am întâlnit de câteva ori, dar nu ne-am intersectat în afaceri. Nu voi crede niciodata ca domnului Plahotniuc i-a trebuit pentru ceva banca mea si, cu atât mai mult, viata mea.”

Asta a declarat Gherman Gorbuntov intr-un interviu aparut aseara pe youtube. Gorbuntov are si o explcatie.

Gherman GORBUNTOV, BANCHER RUS: “Daca domnul Plahotniuc ar fi luat banca, eu cred ca aceasta banca ar fi fost acum numarul unu în sistemul bancar din Moldova. Si în general, pentru ce îi trebuie lui asta.”

Bancherul mai spune ca Usatii minte atunci cand sustine ca in Romania si la Londra ar fi pornite anchete in cazul tentativei sale de omor si ca in curand acest lucru va fi demnstrat.

Gherman GORBUNTOV, BANCHER RUS: “Probabil as fi stiut si eu despre aceste anchete. Renato, vei fi deconspirat. Din pacate, nici in Marea Britanie si nici în Romania nu exista vreun dosar penal. Nimeni nu te-a rugat sa-l suni pe Proca, asta este o ilegalitate în Romania. ”

Ieri, intr-o conferinta de prese, prin skype, Renato Usatii spunea ca intentioneaza sa treaca detectorul de miciuni la Londra, acolo unde in plina desfasurare s-ar afla o ancheta in dosarul Gorbuntov. Primatul de Balti il invinuieste pe Vlad Plahotniuc ca a vrut sa-l omoare pe bancherul rus si ca tot democratul i-a fabricat dosarul. Plahotniuc nu a comentat acuzatiile.