Mii de oameni de mai multe naționalități au făcut senzație în Bologna, Italia. Pe acordurile celebrei „Ciuleandra” a Mariei Tănase și inspirată din romanul cu același nume al lui Liviu Rebreanu, italieni și turiști din toate colțurile lumii s-au prins într-o horă uriașă. Ritmul și dansul i-a încântat peste măsură pe cei prezenți în Piazza Maggiore din Bologna. Imaginile s-au viralizat rapid, scrie presa română.
Evenimentul a avut loc pe data de 25 aprilie când în Italia se sărbătorește „Ziua Eliberării”, sfârșitul ocupației naziste și a perioadei fasciste.
În cinstea acestei zile istorice la Bologna au fost organizate 2 ore de dansuri din multe țări: România, Franța, Turcia, Irlanda, Canada și altele. În piața Maggiore s-au strans în horă toate națiile și s-a dansat inclusiv pe o melodie țigănească. Organizatorii au ales să deschidă seria dansurilor cu „Ciuleandra”.
Momentul a fost extrem de bine primit, piața centrală din Bologna devenind neîncăpătoare de dansatori și privitori.
Ritmul și dansul i-a încântat peste măsură pe cei prinși în horă, dar și pe cei care s-au mulțumit doar să privească.
„Ciuleandra” este un joc popular străvechi cu origini în comuna Ciofrângeni județul Arges, cântată de Maria Tănase și inspirată după celebrul roman cu același nume al lui Liviu Rebreanu.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau gasiti imaginile, dar si stirile momentului din Moldova si din intreaga lume! Fii reporter Pro TV. Daca ai surprins imagini care pot deveni o stire, ni le poti trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.