Un proiectil din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial a fost gasit in aceasta dupa amiaza pe un santier din sectorul Botanica al capitalei. Descoperirea a fost facuta de muncitorii, care sapau un sant.

"Faceam lucrari si am descoperit-o, am gasit-o in pamant. Am vazut obiectul care semana cu bomba. Prima reactie am dat-o la o parte si am chemat politia."

 
Imediat, acolo a fost chemata politia, care a incercuit intreaga zona. La fata locului au fost chemati si genistii pentru a cerceta terenul unde a fost gasit proiectilul. Ulterior, ei vor duce explozibilul pe un poligon militar, unde il vor nimici.