Ministerul Educatiei condamna practica administratiei Scolii Profesionale nr. 10 din capitala de a disciplina elevii. Autoritatile spun ca directorul nu avea voie sa tina copii toata ziua inchisi in scoala si i-a cerut sa renunte la asemenea metode.
Totodata Ministerul Educatiei a solicitat ca profesorii sa duca evidenta elevilor care intarzie sau absenteaza si nu Consiliul Elevilor. Autoritatile s-au sezizat dupa ce la mijlocul lunii februarie PRO TV a realizat un reportaj despre scola profesionala nr 10, unde tinerii erau inchisi in scoala cate 7 ore si nu aveau voie sa iasa, decat dupa ce se termina lectiile.

