Lumina Sfântă s-a aprins și în acest an la Ierusalim, la Biserica Sfântului Mormânt, în ajunul Paștelui ortodox. Considerat unul dintre cele mai importante momente religioase ale creștinătății, focul haric este văzut de credincioși ca un simbol al Învierii. Ca în fiecare an, mii de oameni au asistat la ceremonie, așteptând momentul coborârii luminii.
Ceremonia a început la prânz, cu o procesiune solemnă în jurul Sfântului Mormânt. Patriarhul grec ortodox, alături de clerici în veșminte liturgice, a înconjurat de trei ori locul considerat a fi mormântul lui Iisus.
După procesiune, Patriarhul Ierusalimului și-a scos veșmintele bogate și a rămas îmbrăcat simplu, semn al smereniei. A fost verificat minuțios, pentru a demonstra că nu are asupra sa nicio sursă de foc, apoi a intrat singur în încăperea Sfântului Mormânt.
Ritualul aprinderii focului sfânt este considerat miraculos. Patriarhul Ierusalimului intră în Biserica Sfântului Mormânt şi îngenunchează în faţa lespezii pe care a stat Trupul lui Hristos, cu 33 de lumânări neaprinse în mâini, fiind un număr biblic ce simbolizează vârsta pe care o avea Mântuitorul atunci când a fost răstignit.
Din miezul pietrei iese o Lumină, aprinzând astfel vata așezată deasupra. Patriarhul aprinde două mănunchiuri a câte 33 de lumânări fiecare, apoi iese şi împarte lumina credincioşilor.
Potrivit tradiției, în primele momente, focul nu frige, fenomen despre care credincioșii spun că este unul miraculos.
Ritualul este respectat anual în Sâmbăta Mare și atrage pelerini din întreaga lume. Ulterior, Lumina Sfântă este transportată în mai multe țări ortodoxe, unde este împărțită credincioșilor în noaptea de Paște.

