Culoare, arome, savoare și mult mov sub cerul liber. Zeci de familii și prieteni au savurat din sezonul levănțicăi în floare, în cadrul unui festival organizat în raionul Edineț. Vizitatorii s-au bucurat de frumusețea tabloului, iar organizatorii spun că astfel își propun să promoveze turismul local.

Lanurile mov de levănțică înflorită din satul Cuconeștii Noi, raionul Edineț, au devenit gazda evenimentului Lavanda Fest și locul care a adunat zeci de dornici de un respiro.

„Ne-am trezit dimineața și ne-am spus că vrem să vedem lanul de levănțică. Mai ales că, dacă e să îl raportăm la tendințe, este un loc frumos pentru fotografii, e instagramabil, iar mirosul și ceea ce vedem aici e o atmosferă foarte frumoasă.”

Iar la tarabele viu colorate și-au făcut loc antreprenorii locali, din sectorul plantelor medicinale și a ierburilor aromatice.

„Avem isop, care este o plantă foarte benefică, ce ameliorează multe afecțiuni, e bună pentru imunitate, e antioxidantă și antiinflamatoare.//1:23 Avem și ulei de isop, care este foarte bun pentru reumatism.”

„Am făcut și niște cumpărături, iată vi le arăt: ulei de levănțică și alte arome pentru baie. Este foarte interesant și benefic pentru a ne dezvolta țara și plaiul nostru natal.”

Festivalul a fost organizat cu scopul de a promova turismul rural, dar și antreprenoriatul.

Victor MANDRABURCA, PROPRIETARUL LANULUI DE LEVĂNȚICĂ: „Ideea acestui festival a fost promovarea locurilor frumoase din cadrul GAL «Vasile Stroescu»-scos dar și promovarea meșterilor locali, prin organizarea târgurilor.”  

Veaceslav UJA, COORGANIZATOR: „Noi suntem cei care, acum 4 ani, ne-am propus să dezvoltăm sectorul de plante medicinale și aromatice. Vrem să demonstrăm întregii țări că Republica Moldova este frumoasă oriunde nu ne-am afla, iar importanța ei pentru marea comunitate UE este una considerabilă.”

Festivalul Lavanda Fest se organizează la Cuconeștii Noi pentru al treilea an consecutiv.