Trei moldoveni au murit, iar alți doi sunt în stare gravă, după ce mașina în care se aflau s-a ciocnit cu un microbuz, astăzi, în localitatea Dămideni, județul Botoșani. În total 21 de persoane au fost rănite.

Potrivit Inspectoratului general pentru Situații de Urgență din România, accidentul s-a produs în jurul orei 10:00.

În accident au fost implicate 21 de persoane (4 aflate în autoturism și 17 în microbuz).

Toate celelalte persoane se află în evaluare medicală la fața locului. A fost implicat și un elicopter SMURD.

Trei persoane și-au pierdut viața.

La fața locului au fost mobilizate 1 autospecială de stingere, 1 autospecială de descarcerare, 1 Unitate de Terapie Intensivă Mobilă, 3 ambulanțe SMURD și 1 autospecială pentru transport personal și victime multiple.

Suplimentar, la fața locului au fost trimise și 4 ambulanțe.

Ministerul Afacerilor Externe din Republica Moldova, confirmă că în urma impactului, trei cetățeni moldoveni și-au pierdut viața, iar alți doi au suferit răni grave și au fost transportați la Spitalul Județean din Botoșani pentru îngrijiri medicale.

Sursa foto: Facebook.com/igsu.situatiideurgenta/