Curcă Boris, un pompier din Soroca a fost trecut în rezervă după ce și-a dedicat 43 de ani serviciului de salvatori și pompieri. Conform unei frumoase tradiții practicate de salvatori și pompieri, acesta a fost scăldat în jeturi de apă, refulate din furtun, un gest ce marchează onorarea celor care își încheie cu demnitate cariera în acest domeniu nobil. 

Șeful IGSU, colonel Alexandru Oprea i-a mulțumit pentru întreaga sa activitate, dar și pentru dedicația de care a dat dovadă pe parcursul acestor ani, subliniind implicarea activă demonstrată de-a lungul anilor în serviciul cetățenilor. 

Activitatea profesională a lui Curcă Boris a început în anul 1982, iar timp de 43 de ani a ocupat mai multe funcții în cadrul sistemului de protecție civilă, demonstrând un angajament și implicare deosebită în realizarea misiunilor de serviciu.