Zeci de șoferi au fost trași pe dreapta, după ce nu au acordat prioritate vehiculelor cu regim prioritar. S-a întâmplat azi în cadrul misiunii „Girofarul” lansată de Inspectoratul Național de Securitate Publică. Conducătorii auto s-au ales cu amenzi de până la 900 de lei și 4 puncte de penalizare.

În calitate de vehicul cu regim prioritar astăzi a fost o ambulanță. În interior se afla un agent de patrulare, care identifica fiecare șofer care a încălcat. Ulterior, conducatorii auto erau stopați de ceilaliți agenți de patrulare din coloană.

Șoferii s-au împărțit în două tabere. Unii au recunoscut că au încălcat alții însă spun că vor contesta decizia.

„Eu nu sunt de acord, cum am auzit domnul cu sunetul, eu m-am dat înt-o parte și am cedat nu doar lui, dar și mașinilor. Bine că fac acest lucru, eu cred că la noi este important. Eu tot timpul cedez ambulanțelor.
-Acum o să plătiți amenda?
-Nu, noi o să mergem în judecată dacă nu este nevoie.”

„Am văzut ambulanța.
-În fața noastră era o mașină, noi nu am putut să ne lovim de ea, a trebuit ca ea mai întâi să se miște și apoi noi.”

„Da recunoaștem?
-Da ce s-a întâmplat?
-Nu am auzit.
-Credeți că e important efectuarea astfel de operațiuni?
-Da, trebuie să fim respectuoși În trafic, e foarte important. 
-Astăzi dumneavoastră ați greșit?
-Recunoaștem.
-Și veți plăti amendă?
-Desigur.”

Șoferii s-au ales cu un proces verbal, o amendă de până la 900 de lei și 4 puncte de penalizare.Ieri, operațiunea „Girofarul” a fost organizată pe traseul Chișinău-Bălți, iar ca urmare peste 50 de șoferi au fost sancționați.  

Ana CHISELIȚĂ, OFIȚER DE PRESĂ, INSP:  „Această operațiune are drept scop de a responsabiliza și a disciplina consucătorii auto și de a le acorda prioritate mijloacelor de transport care se află în regim prioritar în trafic.”

Conform statisticilor de la începutul anului, 38 de accidente rutiere s-au produs cu implicarea vehiculelor cu prioritate, iar opt persoane au fost rănite.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din intreaga lume! Fii reporter Pro TV. Daca ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.