Cum ar fi să reduceți factura la energia electrică cu 80 la sută și să deveniți aproape complet independent energetic? La Orhei, compania Vorifor SRL a reușit acest lucru datorită unei stații fotovoltaice de 200 kw, realizată la cheie de Q-Group.
Valeriu DURBALĂ, DIRECTOR VORIFOR SRL DIRECTOR VORIFOR SRL: „Am luat o decizie strategică pentru afacerea noastră ca să reducem costurile și să devenim independenți energetic și am reușit datorită Q-GROUP. Lunar plătim o sumă considerabilă pentru electricitate, dar acum după instalarea stației fotovoltaice de 200 de kw, costurile au scăzut cu peste 80%. În sezonul cald avem chiar și surplusuri. Un mare avantaj am avut zero bătăi de cap, echipa Q-GROUP s-a ocupat de tot, proiectare, instalare chiar și finanțare. Cu ajutorul lor am obținut un grant care a acoperit 50% investiții.”
Mai mult, Vorifor SRL în claborare cu Q-Group a participat și la alte proiecte.
Valeriu DURBALĂ, DIRECTOR VORIFOR SRL: „Împreună cu Q-GROUP am participat la un alt proiect cu videomonitorizare, iar cștigul din acest proiect este 70%. Pe viitor planific să participăm într-un proiect fotovoltaic mai mare.”
Q-Group Energy este o companie locală specializată în soluții fotovoltaice la cheie, cu o experiență de peste 20 de ani în domeniul energiei regenerabile. Misiunea sa este de a transforma Republica Moldova într-o țară energetic independentă, oferindu-i securitate energetică prin dezvoltarea și implementarea proiectelor solare.
Alexandru CONSTANTOGLO, DIRECTOR EXECUTIV Q-GROUP I PROFIT DIN SOAREDIRECTOR EXECUTIV: „Până în prezent am implimentat peste 130 de proiecte, însumând peste 33 de MW de stație fotovoltaică. La moment avem în construcție 20 de MG de stație și până la finele anului 2025 planificăm să dăm în exploatare stație cu puterea totală de 70 de MW.”
Q-Group Energy furnizează soluții complete pentru proiecte fotovoltaice, adresându-se în special companiilor și instituțiilor publice.
Alexandru CONSTANTOGLO, DIRECTOR EXECUTIV Q-GROUP: „Noi suntem parteneri autorizați a top brandurilor din lume longe și huawei, ceia ce permite să oferim clienților noștri soluții de ultimă generație. Fiecare proiect este unic și individual, iar noi oferim soluții și suport complect, inclusiv și accesarea granturilor și mecanismelor de finanțare. Clientul nostru trebuie să aibă doar dorința de a face pasul spre energia verde.”
Independență energetică, economie substanțială și consultanță completă – Q-Group este partenerul ideal pentru orice companie din Moldova care vrea să facă trecerea spre energia solară.
*Acest articol este un produs comercial