Alegeri cruciale în Venezuela. Opoziţia încearcă să-l dea jos pe președintele Nicolas Maduro, pentru a pune capăt celor 25 de ani de putere socialistă. Şefa opoziţiei din Venezuela şi candidatul coaliţiei sale, Edmundo Gonzalez, au atras mulţimi entuziaste în timpul campaniei electorale. Mii de oameni care au plecat din ţară s-au întors ca să voteze.

Venezuelenii au făcu coadă dis-de-dimineață la secțiile de votare deschise la Caracas pentru a vota la alegerile prezidențiale în care președintele Nicolas Maduro, care caută un al treilea mandat de șase ani, se confruntă cu diplomatul Edmundo Gonzalez.

Alegerile de azi sunt primele după mai bine de două decenii când există speranțe reale că partidul de opoziție ar putea obține președinția, după ce lidera opoziției, María Corina Machado, poreclită „Doamna de fier”
a unit mai multe formațiuni politice pentru a  pune capăt celor 11 ani de guvernare a dictatorului Nicolas Maduro.

Machado nu poate deține funcții publice timp de 15 ani după ce a fost acuzată că nu și-a declarat toate beneficiile atunci când era deputat, acuzații pe care le neagă.

Astfel ea și-a acordat sprijinul lui Edmundo González Urrutia în încercarea de a-l învinge pe Maduro.Însă persistă incertitudinea cu privire la modul în care se vor desfăşura alegerile.

Edmundo GONZALEZ, CANDIDATUL OPOZIȚIEI: “Noi am denunțat de mai mult timp că aceste alegeri nu sunt transparente, nu sunt competitive dar în același timp credem că votul va reafirma voința covârșitoare a poporului.”

Maduro, care este liderul Partidului Socialist Unit, a preluat funcția supremă a țării în urmă cu 11 ani, un deceniu marcat de o criză economică și umanitară care a determinat 7,7 milioane de venezueleni să fugă din țară.

Nicolas MADURO, PREȘEDINTE ÎN EXERCIȚIU AL VENEZUELEI: “Sunt unicul candidat care are suportul populației și a comunitățiii și sunt singurul candiat, care are spirjinul militarilor din Venezuela.”

Maduro - a cărui realegere în 2018 este considerată frauduloasă de către Statele Unite- a declarat că ţara are cel mai transparent sistem electoral din lume şi a avertizat cu privire la o baie de sânge în cazul în care ar pierde. Armata Venezuelei l-a susţinut mult timp pe Maduro şi pe predecesorul său, Hugo Chavez, fostul preşedinte care a decedat. Ministrul apărării, a declarat că forţele armate vor respecta rezultatul alegerilor.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.