China, unde Apple produce majoritatea iPhone-urilor sale prin intermediul unor terți, cum ar fi compania Foxconn, a fost supusă celor mai agresive taxe vamale impuse de președintele american, scrie Financial Times, potrivit hotnews.ro.

Apple intenționează să transfere în India activitatea de asamblare a tuturor iPhone-urilor vândute în SUA.

Acest lucru s-ar putea întâmpla chiar de anul viitor, potrivit unor persoane familiarizate cu această chestiune, în condițiile în care războiul comercial al președintelui Donald Trump forțează compania să se îndepărteze de China, scrie Financial Times.

Demersul are la bază strategia Apple de a-și diversifica lanțul de aprovizionare, dar merge mai departe și mai repede decât așteptau investitorii, cu obiectivul de a asambla în India toate cele peste 60 de milioane de iPhone-uri vândute anual în SUA până la sfârșitul anului 2026.

Obiectivul ar însemna dublarea producției de telefoane iPhone în India, după aproape două decenii în care Apple a cheltuit foarte mult în China pentru a crea o linie de producție modernă, care i-a permis să devină un gigant tehnologic care valorează 3 trilioane de dolari.

Mutarea spre India

Motivul este evident. China, unde Apple produce majoritatea iPhone-urilor sale prin intermediul unor terți, cum ar fi Foxconn, a fost supusă celor mai agresive taxe vamale impuse de președintele american – deși acesta a semnalat de atunci intenția de a negocia cu Beijingul.

În urma anunțurilor lui Trump, care au șters 700 de miliarde de dolari din valoarea de piață a Apple, compania s-a grăbit să exporte în SUA iPhone-urile disponibile fabricate în India.

În ultimii ani, Apple a construit în mod constant fabrici în India cu producătorii contractuali Tata Electronics și Foxconn, deși încă își asamblează majoritatea smartphone-urilor în China.

Asamblarea iPhone-urilor este ultima etapă a procesului de producție și reunește sute de componente pentru care Apple este încă foarte dependentă de furnizorii chinezi.

28% din iPhone-urile livrate în 2024 au mers în SUA

Trump a anunțat inițial taxe „reciproce” de peste 100% asupra importurilor din China, dar apoi a oferit o amânare temporară pentru smartphone-uri. Dispozitivele sunt totuși supuse unei taxe separate de 20%, care se aplică tuturor importurilor din China.

India a fost afectată de o taxă vamală de 26%, deși aceasta este suspendată în timp ce New Delhi face presiuni pentru încheierea unui acord comercial bilateral cu SUA. Aflat în vizită în India săptămâna aceasta, vicepreședintele american JD Vance a declarat că cele două țări fac „progrese foarte bune”.

SUA a reprezentat aproximativ 28% din cele 232,1 milioane de iPhone-uri livrate în 2024, potrivit International Data Corporation.

Anul trecut, pe măsură ce producătorul iPhone a încercat să crească producția din India, Foxconn și Tata au început să importe seturi de componente preasamblate din China.

Directorul executiv Tim Cook a fost în contact regulat cu Trump și administrația sa de când a participat la învestirea președintelui în ianuarie.