Serviciile de informații olandeze au strâns dovezi privind utilizarea pe scară largă în Ucraina de către forțele armate ruse a armelor chimice interzise, inclusiv aruncarea unui agent sufocant de la drone pentru a scoate soldații din tranșee, astfel încât să poată fi împușcați, a declarat pentru Reuters ministrul apărării și șeful serviciilor de informații militare din Olanda, potrivt hotnews.ro.
Ministrul Apărării, Ruben Brekelmans, a cerut sancțiuni mai dure împotriva Moscovei. „Concluzia principală este că putem confirma faptul că Rusia își intensifică utilizarea armelor chimice”, a declarat el într-un interviu acordat agenției Reuters.
„Această intensificare este îngrijorătoare deoarece face parte dintr-o tendință pe care o observăm de câțiva ani, în care folosirea armelor chimice de către Rusia în acest război devine din ce în ce mai normalizată, standardizată și răspândită.”
Brekelmans este primul oficial olandez care vorbește în public despre constatările serviciilor de informații ale Olandei privind utilizarea de către Rusia a cloropicrinei, o substanță toxică interzisă, care a fost folosită inițial de Germania în Primul Război Mondial.
Șeful Serviciului de Informații Militare al Olandei (MIVD), Peter Reesink, a declarat la rândul său pentru Reuters că aceste concluzii se bazează pe „informațiile noastre independente, adică am observat noi înșine, în urma propriilor investigații”.

Organizația responsabilă de monitorizarea folosirii armelor chimice a întârziat cu o anchetă
Statele Unite au acuzat pentru prima dată Rusia de utilizarea cloropicrinei în luna mai a anului trecut. Ucraina susține că au existat mii de cazuri de utilizare a armelor chimice de către Rusia.
Ministerul Apărării din Rusia nu a răspuns imediat solicitării de a comenta pentru articolul Reuters. Rusia a negat utilizarea munițiilor ilegale și a acuzat, la rândul său, Ucraina că le folosește.
Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, a declarat miercuri că Serviciul Federal de Securitate (FSB) de la Moscova a descoperit un depozit ucrainean de dispozitive explozive în estul țării, care conținea cloropicrină.
Ucraina a negat în mod constant aceste acuzații.
Organizația pentru Interzicerea Armelor Chimice (OPCW), o agenție de dezarmare cu sediul la Haga la care au aderat 193 de țări, a declarat anul trecut că acuzațiile inițiale formulate de ambele părți una împotriva celeilalte au fost „insuficient fundamentate”.
Organizația OPCW a fost creată pentru a implementa și monitoriza respectarea Convenției privind Armele Chimice (CWC) din 1997. Până în prezent, nu i s-a cerut să desfășoare o investigație completă, care poate fi inițiată doar de statele membre.
Mii de cazuri documentate de folosire a armelor chimice împotriva soldaților ucraineni
Brekelmans afirmă însă acum că cel puțin trei decese în rândul militarilor ucraineni au fost legate de utilizarea armelor chimice, în timp ce peste 2.500 de persoane rănite pe câmpul de luptă au raportat simptome asociate cu folosirea unor arme chimice. Cifrele au fost raportate de către autoritățile sanitare din Ucraina.
Ministrul olandez a subliniat că utilizarea sporită a armelor chimice de către Rusia reprezintă o amenințare nu doar pentru Ucraina, ci și pentru alte țări.
„Trebuie să intensificăm presiunea. Asta înseamnă să analizăm impunerea de noi sancțiuni și, în mod specific, să nu le permitem (rușilor) să participe în organisme internaționale precum Consiliul Executiv al OPCW”, afirmă acesta.
Reesink, șeful serviciului de informații militare, vorbește despre „mii de cazuri” de utilizare a armelor chimice, invocând inclusiv o cifră furnizată de Ucraina de aproximativ 9.000 de incidente.
Locurile rotative pe doi ani în Consiliul Executiv al OPCW vor fi negociate în următoarele luni. Concluziile serviciilor de informații urmează să fie prezentate vineri într-o scrisoare adresată Parlamentului olandez.
Rusia este membră a OPCW și afirmă că și-a distrus stocurile de arme chimice. Noi sancțiuni ar putea fi introduse în colaborare cu Comisia Europeană, care a propus includerea a 15 noi entități și persoane în cadrul regimului de sancțiuni, inclusiv pentru utilizarea suspectă a armelor chimice în Ucraina.
Serviciile de informații olandeze spun că Rusia își intensifică producția de arme chimice
Agențiile olandeze de informații militare și generale, în colaborare cu parteneri externi, afirmă că au descoperit dovezi concrete privind intensificarea producției de arme chimice de către Rusia.
Reesink afirmă că acest lucru include capacități sporite de cercetare și recrutarea de oameni de știință pentru dezvoltarea de arme chimice. El adaugă că oficiali ruși au dat instrucțiuni soldaților privind utilizarea agenților de război toxici.
„Nu vorbim doar despre improvizații de moment pe linia frontului, ci este cu adevărat parte dintr-un program pe scară largă. Și asta, bineînțeles, este îngrijorător, pentru că, dacă nu expunem și nu facem public ceea ce face Rusia, este foarte probabil ca aceste tendințe să continue”, afirmă Reesink.
El descrie utilizarea armelor chimice de către forțele armate ruse ca fiind „aproape procedură standard de operare”.
„Am identificat în mod specific utilizarea cloropicrinei în muniții improvizate, cum ar fi becuri umplute sau sticle goale care sunt suspendate de o dronă. În cazul gazelor lacrimogene, observăm că sunt reutilizate și modificate muniții existente pentru a servi drept purtător al gazului”, explică el.
Cloropicrina este clasificată de OPCW ca agent sufocant interzis. Aceasta poate provoca iritații severe ale pielii, ochilor și căilor respiratorii. Dacă este ingerată, poate produce arsuri la nivelul gurii și stomacului, greață și vărsături, precum și dificultăți respiratorii sau senzație de sufocare.