Discuțiile dintre Statele Unite și Rusia privind soluționarea problemelor din relațiile bilaterale se vor muta de la Istanbul la Moscova, a declarat noul ambasador al Rusiei la Washington pentru TASS, potrivit hotnews.ro.

„Refacerea relațiilor ruso-americane este încă departe”, a spus ambasadorul Alexander Darchiev pentru agenția de stat rusă , adăugând că apropierea de Moscova este încetinită de așa-numitul „stat profund” american și de „șoimii” anti-ruși din Congres.

„Pot confirma că următoarele negocieri ale delegațiilor vor avea loc în viitorul foarte apropiat la Moscova”, a declarat Darchiev.

El a spus și că Rusia speră să înceapă în curând negocierile cu Statele Unite pentru a restabili zborurile directe între cele două țări.

„Un alt subiect prioritar este restabilirea legăturilor aeriene directe între Rusia și SUA, întrerupte de Washington în 2022 odată cu închiderea spațiului său aerian și cu măsura similară luată ulterior de partea noastră”, a spus Darchiev.

„Este o chestiune complexă, care necesită negocieri cu autoritățile aeronautice, pe care sperăm să le demarăm în curând”, a adăugat el.

Războiul din Ucraina a declanșat cea mai mare confruntare dintre Moscova și Occident de la apogeul Războiului Rece. Diplomați de rang înalt atât din Moscova, cât și din Washington au declarat pentru Reuters în 2024 că nu-și amintesc ca relațiile să fi fost vreodată mai proaste.