Festivalul de Film de la Veneția și-a desemnat aseară marii câștigători. Leul de Aur a mers către pelicula Father Mother Sister Brother. O poveste în trei acte despre fragilitatea și forța legăturilor de familie. Între favoriți s-au aflat Frankenstein, dar și o dramă inspirată din fapte reale despre o fetiță prinsă în carnagiul din Fâșia Gaza, care a emoționat publicul și a primit aplauze minute în șir.  

„Father Mother Sister Brother” este o tragi-comedie de familie, cu Cate Blanchett în rol principal. Pelicula a fost descrisă ca „o bijuterie” și „un portret de familie fermecător”.

 „Ne-am îmbrăcat în aceeași culoare. Ce jenant.”

Pelicula proiectată în competiția oficială spune poveștile unor frați înstrăinați, care se reîntâlnesc în casa părintească.

 „-Ai fost mereu fiul meu preferat. 
-Sunt singurul tău fiu.”

Pelicula a câștigat râvnitul Leu de Aur din cadrul festivalului de film de la Veneția. Unii critici pariau că în actualul context politic, trofeul suprem va ajunge la The Voice of Hind Rajab. Filmul spune povestea adevărată a unei fetițe de șase ani, blocată într-o mașină în orașul Gaza, în timpul unui atac israelian din 2024.

Bazat pe fapte reale, pelicula a primit aplauze 23 de minute.

Între favoriți se afla și No Other Choice, a coreanului Park Chan Wook, o comedie neagră despre un bărbat care nu reușește să-și găsească o nouă slujbă. Disperat, plănuiește să-și ucidă rivalii de la interviuri.

Pe de altă parte, două dintre filmele de marca Hollywood , Jay Kelly, cu George Clooney în rol principal, și A House of Dynamite, nu au reușit să impresioneze audiența.

„Jay Kelly. Acțiune!”

În schimb, Frankenstein, creația impresionantă a lui Guillermo del Toro, a emoționat până la lacrimi publicul. Filmul a fost descris drept spectaculos și captivant, în ciuda faptului că durează aproape două ore și jumătate.  

 „Am avut o viziune, o idee a prins formă în viața mea. Inevitabilă.”  

Și pelicula Magul de la Kremlin, cu Jude Law în rolul lui Vladimir Putin, a fost și ea bine primite de cronicari.