Premierul slovac Robert Fico a criticat puternic, marți, o declarație a cancelarului Friedrich Merz potrivit căreia Germania va lua în considerare să propună la Bruxelles ca Slovaciei să i se taie fonduri europene dacă va continua să devieze de la direcția comună a blocului comunitar. Astfel de declarații sunt „inacceptabile în Europa modernă”, a denunțat Fico, citat de agenția slovacă TASR, scrie hotnews.ro.

„Dacă cineva vrea să promoveze o politică a unei singure, unice opinii obligatorii, aceasta înseamnă sfârșitul democrației în Europa”, a declarat premierul slovac, în cursul unei vizite în Armenia. „Nimeni nu ne poate amenința spunând că, dacă nu suntem ascultători, ne vor pune la punct”, a adăugat el, potrivit Agerpres.

El a mai susținut că pozițiile Slovaciei nu sunt bazate pe „vanitate” sau vederi înguste, ci pe faptul că țara are propriile interese naționale.

Fico mai consideră că, în politica practică a Slovaciei, nu există nimic pe care cineva l-ar putea numi o încălcare a statului de drept. El și-a apărat de asemenea criticile față de oprirea livrărilor de gaz prin Ucraina, reiterând că ar fi o greșeală să fie stopate importurile de combustibil nuclear din Rusia.

Poziția lui Merz

Cancelarul german Friedrich Merz a afirmat luni că Germania va lua în considerare să propună la Bruxelles ca Slovaciei să i se taie fonduri europene dacă va continua să devieze de la direcția comună a UE.

Dacă pozițiile actuale ale Slovaciei nu se schimbă, UE nu va evita un conflict cu Ungaria și Slovacia, a indicat șeful guvernului de la Berlin.

„Nu putem permite ca luarea deciziilor întregii UE să depindă de o mică minoritate. Cuvinte mai clare și poate chiar conflicte mai dure ar putea, în mod cert, să apară aici”, a spus el.

Merz a arătat spre faptul că cele două țări au drept de veto, ceea ce le permite să blocheze sau, cel puțin, să slăbească sancțiunile plănuite de UE împotriva Rusiei.

Replică de la Bratislava

Marți, șeful diplomației slovace, Juraj Blanar, a considerat și el inacceptabile afirmațiile cancelarului german. Dacă un stat emite rezerve, o face datorită poziției sale suverane și apoi este nevoie să se negocieze, nu să fie căutate mecanisme coercitive, a transmis departamentul de comunicare al Ministerului de Externe, pentru TASR.

„Republica Slovacă este membru deplin al Uniunii Europene, în care luarea deciziilor nu este ghidată de declarațiile statelor mai mari, ci de căutarea consensului. Din acest motiv, Slovacia a subliniat în mod repetat că este împotriva eliminării dreptului de veto și a înlocuirii votului în unanimitate cu o simplă majoritate calificată, ceea ce ar pune unele țări într-o poziție dezavantajoasă în care ar fi obligate să accepte decizii ce ar putea afecta fundamental țara însăși și pe locuitorii săi”, a afirmat ministrul Blanar.

Șeful diplomației din Slovacia a insistat pe nevoia de comunicare și de poziții egale pentru statele membre, un „principiu pe care Uniunea s-a fondat și care permite să fie căutate soluții acceptabile și consens”.