Franța a fost din nou blocată de greve și proteste uriașe de stradă, la care au participat aproape un milion de oameni. Profesori, angajați ai transportului în comun, farmaciști și angajați din spitale se numără printre lucrătorii care nu s-au dus la muncă, manifestând pe străzile marilor orașe din Franța. Sunt furioși din cauza reducerilor bugetare impuse de deficitul record. 80 de mii de polițiști au fost mobilizați pentru a menține ordinea, iar peste 300 de protestatari au fost arestați.
În Paris şi multe oraşe de provincie, zeci de mii de oameni au mărşăluit pe străzi la apelul principalelor sindicate. Unii protestatari şi-au revărsat furia pe forţele de ordine mobilizate în număr mare.
Organizatorii au anunţat peste 250 de mii de demonstraţii, reunind până la 900 de mii de persoane în întreaga țară. Au fost desfășurate masiv forțe de ordine, pregătite pentru blocade și posibile violențe.
Nemulțumirea oamenilor este legată de noul buget, denunțat drept unul de austeritate. Dar furia trece dincolo de asta, fiind legată de salarii, de costul vieții și de conducerea lui Macron în sine. Iar declaraţiile ministrului de Interne, care a ameninţat cu intervenţii în forţă, au pus paie pe foc.
Sindicatele franceze protestează faţă de măsurile bugetare anunţate de fostul şef al guvernului, Francois Bayrou, care a demisionat. Noul prim-ministru a început consultări cu partenerii sociali şi a anunţat deocamdată doar măsuri simbolice. A retras propunerea – foarte nepopulara – de eliminare a două zile de sărbătoare legală, şi a suprimat unele avantaje ale foştilor premieri, precum maşina de serviciu cu şofer. Sindicatele franceze cer finanţare sporită pentru serviciile publice şi impozite mai mari pentru bogați.