Un cuplu din Marea Britanie care și-a petrecut vacanța în Tenerife s-a confruntat cu o situație mai puțin obișnuită atunci când s-au întors cu avionul acasă. După ce au comandat o cutie de Pringles și câteva băuturi, cei doi au fost escortați de către poliție din avion la aterizare, relatează adevarul.ro.
Ann-Marie Murray, o asistentă ieșită la pensie, comandase împreună cu partenerul ei o cutie de Pringles și câteva băuturi, ce costau în total 7 lire (8 euro). Atunci când a venit momentul să plătească, cardul pe care a vrut să-l folosească nu a funcționat și nici bani cash nu mai aveau, deoarece i-au cheltuit în vacanță, potrivit LadBible.
Deși femeia, în vârstă de 55 de ani, s-a oferit să meargă la un bancomat din aeroport pentru a putea plăti produsele cerute, echipajul de zbor a refuzat propunerea.
De asemenea, echipajul le-a confiscat biletele de îmbarcare și au fost anunțați că vor fi escortați de poliție de îndată ce avionul companiei Ryanair va ateriza în Bristol, Marea Britanie.
„A fost foarte jenant. I-au oprit pe toți cei care voiau să iasă din avion și a fost nevoie să fim escortați. Cred că se gândeau că avem alt card sau cash, dar mi-am golit geanta și le-am arătat că nu mai aveam nimic altceva. Erau 7 lire, cerusem o Cola, un bidon de apă și niște Pringles”, a mărturisit Murray.
Aceasta povestește în continuare că, atunci când însoțitorii de zbor i-au acuzat că refuză să plătească produsele comandate, alți pasageri le-au luat apărarea, având în vedere că aparatul POS nu funcționa.
„Dar ea a insistat și a spus că refuzăm să plătim și că suntem nepoliticoși. Celălalt însoțitor de bord s-a întors și a spus că acest lucru s-a mai întâmplat cu aceste carduri”, a mai povestit femeia.
După ce au fost escortați din avion, cuplul a observat că mașina pe care au lăsat-o în parcarea aeroportului a fost lovită cât se aflau în vacanță, ceea ce însemna că trebuia să fie remorcată pentru a fi dusă într-un service.
„Am mers să depunem o plângere, însă administratorii parcării au spus că nu e problema lor. S-au uitat la mașină și au spus că este imposibil de condus. Le-am cerut imaginile de pe camerele de luat vederi, însă ne-au spus că nu ni le pot da”, mai povestește aceasta.
În urma incidentului din avion, un purtător de cuvânt al Ryanair a declarat că „echipajul zborului din Tenerife spre Bristol, de la 28 martie, a solicitat asistență din partea poliției după ce un pasager a devenit agitat la bord.”
„În timpul zborului, pasagerul a încercat să cumpere mâncare, însă cardul nu a putut procesa plata. În timp ce echipajul încerca să rezolve problema plății, pasagerul a ignorat instrucțiunile echipajului, a consumat alimentele ce trebuiau plătite și a devenit agitată.
Aeronava era așteptată de poliția locală la Aeroportul din Bristol și pasagerul a fost evacuat. Ryanair nu tolerează comportamentul neadecvat al pasagerilor și va continua să ia măsuri pentru a combate comportamentul turbulent al pasagerilor, asigurându-se că toți pasagerii și echipajul călătoresc într-un mediu sigur și respectuos, fără perturbări inutile”, a declarat purtătorul de cuvânt.