Polițiștii români au descins cu 14 percheziții la ministerul Sănătății din România într-un dosar care vizează fapte de înșelăciune cu diplome de absolvire a rezidențiatului obținute ilegal la o universitate din Republica Moldova. Presa română scrie că este vorba de Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu" din Chişinău.
UPDATE 11:03 Una dintre percheziţii are loc la sediul Centrului Operativ pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Sănătăţii din România, unde lucrează unul dintre cei 18 medici vizaţi de această anchetă, potrivit unor surse judiciare, scrie știrileprotv.ro
UPDATE 11:02 Presa română scrie că sunt vizați sunt 12 medici din Republica Moldova, printre care și un consilier superior din Ministerul Sănătății din România.
UPDATE 11:00 Rezidențiatele false ar fi fost făcute la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu" din Chişinău, scrie știrileprotv.ro
Potrivit poliției române, activitățile vizează mai mulți medici care ar fi solicitat unei instituții recunoașterea titlurilor de calificare medic specialist, dobândite în Republica Moldova, la o universitate din Chișinău, depunând în acest sens diplomele aferente de medic specialist de absolvire a rezidențiatului.
Titlurile de calificare ar fi vizat diverse specialități, precum: medicină de urgență, ortodonție, chirurgie plastică, estetică și microchirurgie reconstructivă, imagistică, chirurgie dento-alveolară, parodontologie.
Polițiștii români au depistat că studiile de rezidențiat, care ar fi presupus prezența fizică obligatorie a medicilor rezidenți la bazele clinice universitare, nu ar fi avut loc în realitate, în condițiile în care, pe perioada cursurilor de specializare, medicii rezidenți s-ar fi aflat în România, unde ar fi fost salarizați cu normă întreagă.


