După ce ieri, Donald Trump a anunțat că se va întâlni cu Vladimir Putin, pe 15 august, în Alaska pentru a discuta despre pacea din Ucraina, presă de peste ocean scrie că la discuții ar putea participa și Volodimir Zelenski. Potrivit CNN, care citează surse, liderul de la Casa Albă ia în calcul acest lucru. Deocamdată, nici un președinte nu a comentat subiectul.  

Casa Albă ia în considerare invitarea liderului ucrainean în Alaska pe 15 august la summitul dintre Donald Trump și Vladimir Putin pe tema războiului, potrivit unor informații apărute în presa americană, cum ar fi CNN și NBC News. Sursele au declarat că participarea lui Volodimir Zelenski nu a fost încă stabilită și că nu este clar dacă președintele Ucrainei va fi prezent în Alaska. 

Cu toate acestea, un înalt oficial al administrației americane a declarat că acest lucru este absolut posibil. Informațiile apar la o zi după ce Washingtonul și Moscova au confirmat că președinții american și rus se vor întâlni vineri pentru a discuta despre încheierea războiului. Între timp, aliații europeni ai Ucrainei, printre care Marea Britanie, Franța și Germania, cer o presiune mai mare asupra Rusiei înaintea summitului de vineri. Grupul a declarat că Ucraina trebuie să fie implicată în deciziile privind calea spre pace. Într-o declarație comună emisă peste noapte, ei au subliniat că drumul către pace în Ucraina nu poate fi decis fără Ucraina și au adăugat că granițele internaționale nu trebuie schimbate prin forță.

Oleksandr MEREZKO, ȘEFUL UCRAINEAN AL COMISIEI PENTRU AFACERI EXTERNE: „În primul rând, soarta unei țări, care este victimă a agresiunii, este decisă de două mari puteri fără participarea acestei țări. Președintele Ucrainei trebuie să ia parte la aceste negocieri. Al doilea aspect important, care amintește de München 1938, este că agresorul poate fi răsplătit, nu pedepsit pentru crima de agresiune și pentru ocuparea teritoriilor.”

Cotidianul Wall Street Journal mai scrie că în propunerea Kievului și a aliaților săi europeni este menționat și un armistițiu înainte de orice discuție. Volodimir Zelenski, care a exclus deja cedarea vreunui teritoriu Rusiei în schimbul păcii, a vorbit ieri și azi cu toți aliații europeni.

Volodimir ZELENSKI, PREȘEDINTELE UCRAINEI:  „Trebuie să încheiem războiul cu o pace demnă, bazată pe o arhitectură de securitate clară și fiabilă. Partenerii sunt gata să ne ajute în asta.”

Surse din administrația prezidențială de la Kiev consideră că graba cu care are loc summitul sugerează că Washingtonul a acceptat „de facto” un plan de pace care ar prevedea cedarea de către Ucraina a unor noi teritorii către Rusia. Planul ar prevedea retragerea trupelor Kievului din două regiuni ucrainene parțial ocupate – Donețk și Lugansk. Ca „gest de bunăvoință”, Rusia și-ar retrage trupele din nord-estul regiunilor Harikov și Sumi, unde Kremlinul a reușit deja să acapareze unele teritorii. 

Analiștii de la Institutul pentru Studiul Războiului subliniază că, dacă trupele ucrainene se vor retrage din întreaga regiune Donețk în cadrul unui acord cu Moscova, rușii vor prelua controlul asupra „centurii de fortărețe” - principala linie defensivă fortificată din regiunea Donețk din 2014 - și vor avea poziții mai avantajoase pentru o ofensivă asupra regiunilor Harikov și Dnipropetrovsk în cazul unei reluări a ostilităților.

Serghei SANOVIC, ANALIST MILITAR: „Rusia vrea să aducă în discuție controlul asupra unor teritorii precum Kramatorsk și Sloviansk. Sunt orașe puternic fortificate și dacă Rusia ar încerca să le cucerească cu forța, ar dura ani întregi. Dacă Ucraina le cedează direct, atunci Rusia ar fi într-o poziție mult mai favorabilă să avanseze spre vest și să ocupe alte părți din Ucraina.”

Kremlinul însă nu vrea să cedeze regiunile Herson și Zaporojie din cauza coridorului către Crimeea, anexată ilegal în 2014, potrivit Washington Post.