Volodimir Zelenski a descris joi, după întâlnirea cu Recep Tayyip Erdogan, delegația Moscovei drept „decorativă”. Mai mulţi oficiali ruşi s-au lansat în aprecieri deloc măgulitoare la adresa preşedintelui ucrainean, scrie știrileprotv.ro

„Pare o farsă", a comentat Zelenski, potrivit EFE, preşedintele ucrainean remarcând în schimb că Ucraina a trimis în Turcia o delegaţie "la cel mai înalt nivel", consemnează AFP. 

„Delegaţia noastră este de cel mai înalt nivel, (pregătită pentru) a lua toate deciziile care pot duce la pace", a adăugat şeful statului ucrainean.

Niciun politician rus important

Zelenski le-a explicat reporterilor că delegaţia rusă trimisă în Turcia pentru negocieri are un nivel inferior - nu include niciun ministru şi nici un politician de rang înalt - şi un mandat neclar.

„Nivelul (delegaţiei) ruse nu-mi este cunoscut oficial, dar din câte vedem, pare mai degrabă a fi la un nivel decorativ", a apreciat preşedintele ucrainean. „Trebuie să înţelegem ce fel de nivel are delegaţia rusă, ce mandat are şi dacă poate lua decizii", a adăugat el.

Zelenski a informat că din delegaţia ucraineană fac parte ministrul de externe, şefi ai armatei şi serviciilor de informaţii, precum şi înalţi oficiali din biroul său.

Cine face parte din delegația rusă

În schimb, delegaţia rusă este condusă de Vladimir Medinski, consilier prezidenţial şi fost ministru al culturii, considerat un politician fără greutate la Moscova. Anterior, el a condus ultimele negocieri directe dintre Rusia şi Ucraina în 2022, care s-au încheiat fără niciun progres.

Din delegaţia rusă mai fac parte ministrul adjunct de externe Mihail Galuzin, ministrul adjunct al apărării Aleksandr Fomin şi şeful Departamentului Principal al Statului Major General al Armatei Ruse, Gor Kostiukov, potrivit listei publicate în ajun de Kremlin.

Separat, o sursă din MAE turc a transmis, că nu a fost stabilită nicio oră pentru începerea negocierilor între delegaţiile ucraineană şi rusă la Istanbul, unde se află momentan o delegaţie rusă la nivel tehnic şi câţiva oficiali americani.

„Nu a fost stabilită încă nicio oră pentru o reuniune. Din acest punct de vedere, nu se poate vorbi de o amânare", a declarat sursa citată.

Purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, declarase că "negocierile ruso-ucrainene au fost amânate pentru a doua jumătate a zilei, la iniţiativa părţii turce". 

Reacția delegației ruse

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, l-a numit joi pe preşedintele ucrainean "clovn" şi "ratat" după ce Zelenski a criticat delegaţia rusă trimisă în Turcia pentru primele discuţii bilaterale din ultimii trei ani, descriind situaţia creată drept "o farsă", potrivit AFP.

„Cine foloseşte cuvântul 'farsă'? Un clovn? Un ratat? O persoană fără nicio pregătire", s-a lansat Zaharova la briefingul săptămânal, imediat după declaraţia lui Zelenski. "Dar cine este el?" a insistat ea.

La rândul său, şeful diplomaţiei ruse l-a calificat joi pe Zelenski drept "jalnic" pentru că preşedintele ucrainean a cerut ca omologul său rus, Vladimir Putin, să participe la discuţiile directe ruso-ucrainene de la Istanbul.

„În primul rând, Zelenski a spus că a cerut ca Putin să vină personal. Ei bine, e jalnic", a declarat Serghei Lavrov într-un discurs adresat diplomaţilor de la Moscova, transmis pe site-ul Ministerului de Externe rus.

Separat, Lavrov a cerut să se acorde o şansă negocierilor de pace de la Istanbul, dar a criticat propunerea de încetare a focului, argumentând că va servi doar Ucrainei pentru a se reînarma, potrivit EFE.

„Trebuie să dăm o şansă negocierilor, dar nimeni nu garantează că totul va merge bine, fără probleme", a declarat Lavrov în timpul discursului său de la clubul diplomatic, potrivit agenţiilor de ştiri locale.