Europa se luptă cu canicula. Marea Britanie a înregistrat cea mai fierbinte zi a anului, cu maxime de aproape 35 de grade Celsius, în timp ce alte țări europene se confruntă cu temperaturi și mai ridicate. În Franța, peste o mie de școli au fost închise, iar la Paris s-au atins 42 de grade. Spania și Italia, la fel, au fost lovite de un val de căldură ucigaș. În orașul spaniol Catalonia, un copil de doi ani a murit după ce a fost lăsat ore în șir într-o mașină parcată în soare.

Sub soarele arzător, britanicii s-au refugiat unde au putut – pe plajă, în piscinele publice sau la umbra copacilor – încercând să țină piept celei mai fierbinți zile din iunie. Marea Britanie a fost cuprinsă de un val de căldură neobișnuit, iar orașele au devenit adevărate cuptoare sub cerul senin.

„-Toată lumea ar trebui să bea multă apă și să se bucure de soare cât încă mai este.
-Am o șapcă, un pachet cu gheață aici, o pungă plină cu pachete de gheață. 
-Apă, cred că apa o să mă salveze. 
-Și o umbrelă ar fi tare bine.”

Căldura dă bătăi de cap și francezilor. 

Peste o mie de școli au fost închise parțial sau total, după ce agenţia meteorologică naţională a plasat mai multe regiuni sub cea mai ridicată alertă roşie. Oamenii încearcă să evite căldura sufocantă, ieșind la plimbări dimineața devreme, purtând cu ei sticle cu apă rece și gheață pentru a se răcori.    

Canicula a făcut deja primele victime. Un copil de doi ani a murit în orașul spaniol Catalonia, după ce a fost lăsat mai multe ore într-o mașină parcată în soare, unde temperatura la umbră ajunsese la 32 de grade Celsius. Poliția a deschis o anchetă pentru neglijență. Și în Italia un bărbat de 47 de ani a murit pe șantierul unde lucra. Acesta a făcut stop cardiac.    

Și Germania se încinge sub valul caniculei. Sudul țării, dar și mare parte din vest sunt deja cuprinse de al doilea val major de căldură al anului. Dimineața, cei norocoși au profitat de temperaturile plăcute, înainte ca ziua să devină sufocantă.    

„-Trebuie să muncesc după-amiază, așa că asta e o metodă plăcută de relaxare dimineața.
-Am rezervat deja o umbrelă de soare, sigur o voi folosi.”

Experții spun că Europa fierbe acum sub un așa-numit dom de căldură – un fenomen meteo asemănător cu un cuptor.

„Totul are legătură cu jet stream-ul, curentul de aer de mare altitudine care, de obicei, aduce vânturi dinspre vest peste Marea Britanie. Acum, însă, el a format un val uriaș de la sud la nord, care a aspirat aer fierbinte din nordul Africii spre continent – și nu pare să plece nicăieri prea curând. Este blocată sub ceea ce se numește un „dom de căldură.”

Și meteorologii spun că valul de caniculă nu dă semne că se va opri. În următoarele zile temperaturile vor crește cu maxim unu, două grade. Luna iunie a acestui an a doborât record după record și se conturează a fi cea mai caldă, uscată și însorită din istoria măsurătorilor.