Vremea extremă și incendiile de vegetație fac ravagii în Europa. În Grecia, o regiune din apropierea capitalei Atena a fost complet mistuită de flăcări. Aproximativ 800 de persoane au fost evacuate din calea focului, în timp ce pompierii încearcă să îl ia sub control. Incendiile nu au ocolit nici țara vecină, România, unde flăcările au izbucnit în Munții Făgăraș, în zonă fiind mobilizate mai multe elicoptere.

În Grecia, un nou incendiu a izbucnit în regiunea Koropi, o zonă aflată la aproximativ 30 kilometri distanță de Atena. Din cauza vântului puternic și a temperaturilor ridicate, flăcările s-au extins rapid.

Din imagini se vede cum flăcările au ajuns până la casele oamenilor.

Peste 120 de pompieri, cu 30 de autospeciale, opt avioane și elicopetere au fost mobilizați de urgență pentru a stinge flăcările. În zonă a fost trimis și un vas al pazei de coastă.

Autoritățile elene au emis mesaje de alertă pentru a pregăti oamenii de evacuare din zonele învecinate, în cazul în care incendiile se vor extinde.

În ultimele 24 de ore, în Grecia au fost raportate 47 de incendii de pădure și de vegetație. Pompierii rămân în alertă și în insula Creta, unde deși flăcările au fost luate sub control, există în continuare pericol. Situația rămâne destul de alarmantă și în România. Un incendiu forestier din Munții Făgăraș a fost stins abia după 16 aruncări cu apă din elicoptere.

Pompierii și salvamontiștii au reușit să evite extinderea flăcărilor, dar vâlvătaia încă nu a fost stinsă.