Fostul deputat și senator, și deținut politic al regimului separtist de la Tiraspol, Ilie Ilașcu, a murit la vârsta de 73 de ani. Considerat un erou al mișcării de eliberare națională, Ilașcu a devenit un simbol al rezistenței împotriva regimului din stânga Nistrului.
CAZURILE DE GRIPĂ, ÎN CREȘTERE
Numărul cazurilor de gripă și infecții respiratorii este în creștere, iar medicii îndeamnă oamenii să se vaccineze în următoarele două săptămâni, cât mai durează campania de imunizare.
SE AȘTEAPTĂ NINSORI ȘI LAPOVIȚĂ
Vremea se schimbă brusc, iar meteorologii au emis pentru mâine cod galben de condiții complicate. Sunt prognozate ninsori și lapoviță în toată țara.
SCANDAL ÎN RADA SUPREMĂ
A fost scandal în Parlamentul de la Kiev. Membri din partidul fostului președinte Petro Poroșenko au blocat tribuna, au scandat și au cerut dizolvarea cabinetului de miniștri.
