Gazul se scumpește din 1 septembrie. Consumatorii casnici vor plăti 20 de lei și 30 de bani pentru un metru cub, cu aproape 41 la sută mai mult decât tariful actual.
Alexei TARAN, DIRECTORUL GENERAL AL ANRE: „Ajustarea a venit ca urmare a asigurării resurselor pentru furnizorul cu obligație de serviciu public”.
SIS: 14 MII DE TONE DE MUNIȚII LA COBASNA
La depozitele de la Cobasna sunt aproximativ 14 mii de tone de muniții, dintre care circa două mii au încărcătură explozivă, anunță Serviciul de Informații și Securitate, care a prezentat astăzi un raport în acest sens.
Alexandru MUSTEAȚĂ, DIRECTORUL SIS: „Raportul spune că depozitul de Cobasna este un risc, dar limitat și controlabil”.
LICENȚĂ PENTRU CEREALE
Guvernul vrea să reintroducă până la 31 octombrie, licențierea importurilor de cereale ucrainene, pentru a proteja producătorii moldoveni de presiunea prețurilor.
AL DOILEA ATAC ASUPRA FRONTIEREI CU MOLDOVA
Rusia a atacat pentru a doua noapte consecutiv un punct de trecere la frontiera Ucrainei cu Republica Moldova. De această dată, dronele au lovit punctul „Tabaki”, iar traficul a fost suspendat temporar.

