A fost cald astazi in capitala. Termometrul unei masini a inregistrat maxime de 38ºC, chiar daca meteorologii spun ca temperatura va ajunge pana la 33ºC.

Chiar daca meteorologii au anuntat ca temperatura aerului va oscila intre 22ºC si 33ºC, maximele s-au dovedit a fi mult mai mari.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, chiar daca astazi a fost foarte cald, vremea se prevede a fi cu instabilitate atmosferica, totusi fiind mai putin activa. Astfel, noaptea va ploua cu descarcari electrice.

Temperatura minima a aerului va oscila intre +17ºC si +22ºC.

Temperatura maxima a aerului se va situa intre +29ºC si +33ºC.

Vara trecuta a fost instituit cod galben de canicula. Atunci, meteorologii au anuntat maxime de pana la 37 ºC, iar la soare mercurul se putea ridica chiar si pana la 50ºC.

Citeste si :  Canicula a topit capitala astazi. Chiar daca meteorologii au anuntat maxime de pana la 37 de grade, la soare mercurul se ridica chiar si pana la 50 - VIDEO