La București au început consultările dintre președintele Nicușor Dan, partidele și formațiunile politice parlamentare. În acest context cei de la PSD și-au impus noi linii roșii pentru guvernare, dar liderii PNL, UDMR și USR, nici nu vor să audă de propunerile social-democraților. Dan a spus    că își dorește ca cele patru partide prooccidentale să facă parte din noul Guvern, pentru o majoritate stabilită.        

PSD nu evită responsabilitatea și va participa la toate întâlnirile legate de programul de guvernare, a declarat președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, după ce o delegație a partidului a fost dimineață la Cotroceni la discuții cu Nicușor Dan.

Sorin GRINDEANU, PREȘEDINTELE INTERIMAR AL PSD: „Nu există o certitudine. Discutăm despre proiecte, despre programul de guvernare și acesta este pasul următor pe care îl vom face noi și ceilalți, care pot face parte dintr-o eventuală majoritat din parlament...”

Pentru a intra la guvernare PSD pune condiții. Social Democrații ar vrea să păstreze șefia Camerei Deputaților, să obțină conducerea unui serviciu secret și ia în calcul varianta unui premier tehnocrat.    La rândul lor, tot după consultările cu noul președinte, partidele PNL, USR și UDMR au anunțat că intră la guvernare.

Adrian VEȘTEA, SECRETAR GENERAL PNL: „Trebuie să facem reforme, iar ele trebuie să ducă la rezultate. Nu ai de ce să schimb masuri bune cu măsuri care nu îți vor aduce eficiență.”

Cei de la UDMR spun că trebuie analizate toate variantele care ar reduce deficitul bugetar.

Kelemen HUNOR, PREȘEDINTE UDMR: „Creșterea TV-lui s-ar putea să oprească consumul... și ar putea crește inflația.”

Dominic FRITZ, PREȘEDINTE INTERIMAR USR: „Realitatea matematică arată că fără PSD nu pot trece aceste reforme importante.”

Ideea ca PSD să rămână în opoziție și să lase partidele de dreapta să guverneze fără formațiunea condusă interimar de Sorin Grindeanu este încă în joc, scrie presa de peste Prut. PSD ar avea asul opoziției și asul de a decide dacă va fi un guvern majoritar sau un guvern minoritar. Acesta ar fi și motivul pentru care aceste negocieri deja se conturează a fi unele destul de dure. În funcție de aceste cerințe se vor duce negocieri și pentru celelalte funcții care sunt râvnite. Nicușor Dan are la dispoziție 60 de zile, potrivit Constituției, să desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru și să numească Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.