Membrul Consiliului Superior al Magistraturii, Ion Guzun, a primit un mesaj de amenințare cu moartea chiar în timpul filmărilor pentru Podcastul Lorenei. Mesajul a fost generat de inteligența artificială, iar, potrivit lui Guzun, acestea devin tot mai frecvente în ultima perioadă.
În timpul filmărilor pentru podcastul Lorenei, membrul Consiliului Superior al Magistraturii a primit un mesaj în care este amenințat.
„Pare ridicol, dar acesta este mesajul: tu și judecătorul tău corupt Cucerescu veți muri. Nu a mai rămas mult timp.”
„Sunt niște mesaje de intimidare, dar ele văd că se intensifică și nu știu până unde va ajunge acest lucru.”
În mesajul audio, generat de inteligența artificială, vorbește un robot cu glas de bărbăt. Astfel de mesaje amenințătoare au primit și membrul CSM, Livia Mitrofan, și magistrata Ana Cucerescu, cea care săptămâna trecută a condamnat-o pe Evghenia Guțul la 7 ani de închisoare în dosarul privind finanțarea partidului Șor, scos în afara legii. Potrivit poliției, una din versiunile examinate este că în spatele acestor acțiuni stau oamenii lui Șor, care o susțin pe bașcan.
Membrul CSM, Ion Guzun, a fost invitatul celui de-al doilea episod al Podcastului Lorenei și poate fi urmărit pe pagina de youtube a PRO TV Chișinău.